Slovenská kapela Museart predstavuje svoj debut s názvom Happiness

Michal Neffe, Museart

Nová slovensko-poľská kapela Museart pohybujúca sa na hranici medzi pop a indie rockom, ktorej členovia pochádzajú z dvoch susediacich krajín, má ambície svojou hudbou prinášať radosť, čo potvrdzujú aj nedávno zverejneným debutovým singlom s príznačným názvom Happiness.

Kapela Museart vznikla v roku 2019 a inšpiráciou pre jej vznik boli texty a melódie písané nocou. Napriek tomu v jej hudbe prevažuje pozitívny vibe, čo potvrdzuje čerstvo zverejnený debut.  Skladba Happiness dostala minimalistický čiernobiely videoklip, ktorý je zároveň aj lyric videom.

Melódiu a slová piesne napísal líder skupiny, spevák, hudobník a skladateľ Marek Gonšenica. Jej finálna podoba a aranžmán je však dielom všetkých členov skupiny. Nahrali ju v štúdiu Psychosound v Krakowe.

„Na skladbe v podobe, v akej je nahraná, máme podiel všetci. Povedal by som, že táto skladba vznikla veľmi prirodzene, z akejsi radosti zo spoločného hrania v štúdiu v Krakove. Myslím, že sme všetci už na začiatku pri jej aranžovaní pochopili, ako by mala znieť a všetci sme ťahali za jeden povraz. V skladbe ospevujeme život, ktorý je krátky, a preto by sme si mali užívať každú prežitú chvíľu. Chceli sme, aby bola skladba pozitívna, energická a aby navnadila do lepších dní. Hlavne v tomto smutnom covidovom období, neľahkom pre každého z nás,“ hovorí Marek.

Zapamätateľné melódie, univerzálne texty a živý zvuk
Okrem slovenského frontmana Mareka Gonšenicu (spev, akustická gitara, klavír) tvoria zostavu traja poľskí hudobníci. Druhým zakladajúcim členom je Mikołaj Baczyński (elektrická gitara), o pár mesiacov neskôr sa k dvojici pripojili aj basgitarista Grzegorz Czech a bubeník Szymon Piotrowski. Kapela sa žánrovo pohybuje medzi široko chápaným indie a pop rockom. Jej skladby obsahujú živé nástroje (gitary, klavír, bicie, basa), ale v menšej miere využíva aj moderné elektronické sample. Všetci štyria členovia skupiny žijú v poľskom Krakove, kde ešte pred pandémiou a aj počas letného uvoľnenia stihli odohrať niekoľko koncertov.

„Žánre, na ktorých sme vyrástli, už prakticky neexistujú a všetko sa to prelína. Aj my sa snažíme inšpirovať rôznou hudbou, preto sa nedá jednoznačne povedať, k akému žánru patríme. Máme však radi ľahko zapamätateľné melódie a univerzálne texty. Kladieme takisto dôraz na živé nástroje, keďže je to niečo, čo nám v súčasnej hudbe chýba. Spievame po anglicky, pretože sa pohybujeme v prostredí, kde je angličtina univerzálnym jazykom a mladí jej rozumejú na Slovensku a aj v Poľsku,“ hovorí Marek.

Hlavným cieľom mladých hudobníkov je neustále zlepšovanie sa a vydávanie stále lepších skladieb. Boli by tiež radi, ak by si našli nové koncertné publikum na Slovensku aj v Poľsku. Kým živé hranie a cestovanie nebude možné, plánujú sa pravidelne pripomínať novou tvorbou. Druhý singel by mal vyjsť, opäť spolu s videoklipom, na začiatku budúceho roka. Najneskôr do leta 2021 chce potom kapela uviesť na trh celý album.


MUSEART