Pôvodný slovenský muzikál Rasputin môžete vidieť už dnes ONLINE v Divadle Nová Scéna

Divadlo Nová scéna

Pôvodný slovenský muzikál zachytáva dramatické momenty zo života najpodivuhodnejšieho muža ruských dejín, ktoré zmenili beh sveta. Do osudu Ruska začal Rasputin významným spôsobom zasahovať v roku 1905, krátko po tom, čo prišiel do Petrohradu zo zapadnutej sibírskej dediny.

Miesto, ktoré zaujal pri cárskom dvore, potvrdzuje, ako jedna jediná osobnosť môže v dejinách zohrať zásadnú úlohu. Dodnes nie je známe, čím presne Rasputin očaril alebo skôr uriekol cárovnú Alexandru Fiodorovnu, v každom prípade však vďaka nemu zostal nažive ťažko chorý cárovič Alexej. Rodina cára Mikuláša II. sa tak ocitla pod vplyvom tohto záhadného, nevzdelaného, ale svojím spôsobom geniálneho človeka zvrátených mravov a nízkeho pôvodu. Mal šťastie a neuveriteľný herecký talent? Ovládal niečo ako alternatívne liečiteľstvo, sugesciu a hypnózu? Na diváka čaká inscenácia mnohých otáznikov, ale aj silného náboja expresivity a tajomstva. Špičkoví muzikáloví tvorcovia v spojení s atraktívnou témou, obsahujúcou konflikt človeka s Bohom a spoločnosťou – konflikt plný mystiky a vášne – sú zárukou výnimočného scénického diela.

Život a osud Rasputina zaujal Jána Ďurovčíka už dávnejšie: „Téma Rasputina je krásna v tom, že nedáva odpoveď. Náš muzikál nie je historickým dokumentom, skôr freskou o pocitoch z jeho príbehu. Pocitoch, ktoré sú tak blízke pocitom, aké práve prežívame… Bol Rasputin svätcom či podvodníkom ? Viedol ho boh či diabol? Kto to vie. Na túto otázku nepoznám odpoveď, tak ako dnes nepoznáme odpovede na mnoho, mnoho otázok… potrebujem chrám čistej mysle, tak ako znejú posledné slová inscenácie … chrám dnes chýba nám.“

Autorom libreta, choreografom a režisérom je Ján Ďurovčík, autorom hudby Henrich Leško a pod texty piesní je podpísaný Ján Štrasser. V hlavnej úlohe Rasputina – bizarnej a záhadnej osoby ruských i svetových dejín – sa v alternácii predstavia členovia hereckého súboru DNS Patrik Vyskočil a Dárius Koči. V postavách cárovnej alternujú Katarína Hasprová a Miroslava Gális Partlová, cára hrajú Martin Hudec a Lukáš Pišta.

Muzikál Rasputin si môžete pozrieť ONLINE cez web navstevnik.online dnes 7.1.2021 o 20:00 a v stredu 13.1.2021 o 20:00.


Divadlo Nová scéna

Viac o téme: #divadlonovascena #onlinepredstavenie #Rasputin