Plyšová bábka Adolfeen vydáva seriózny album

Mgr. Adriána Čahojová, SUPRAPHON a. s.

 

Za úspešným českým objavom koronavírusovej doby stojí DJ Roxtar aka Dominik Turza. Ten si plyšovú bábku vybral ako pomôcku po úspešne absolvovanej terapii zo závislostí. Na začiatku karantény prišiel rovnako ako množstvo ďalších hudobníkov o prácu, plyšový delfín ho však zachránil. Symbolicky na Silvestra vydal plnohodnotný album s názvom Je mi to jedno vo vydavateľstve Supraphon.

Adolfeen je plyšová bábka, ktorá sa počas koronavírusovej krízy stala fenoménom českého internetu. Megahity „Corona Firus“ alebo „Nečum na mě“ s miliónmi vzhliadnutí ho vystrelili na popredné priečky top trendov na YouTube. Plyšový hrdina bezpochýb balancuje na hrane a svojimi často absurdnými výstupmi sarkasticky glosuje dnešnú spoločnosť.

Niekoľko hitov už fanúšikovia poznajú, teraz však prichádza s plnohodnotným albumom. Volá sa „Je mi to jedno“ a obsahuje 11 skladieb, v ktorých si hiphopový delfín nedáva servítku pred ústa, humorne reflektuje aktuálnu situáciu, ale púšťa sa i do zásadných životných spovedí, ktoré surovo poodhaľujú pohnutý osud jeho tvorcu. V predvianočnom singli „Drž hubu“, ku ktorému vznikol kontroverzný a výpravný videoklip, hosťuje Kapitán Demo, pre ktorého je to historicky prvý featuring. Na albume sa podieľal tiež basista Anety Langerovej či Davida Kollera Jakub Vejnar a o mastering sa postaral legendárny Ecson Waldes.

„Nikdy by mi nenapadlo, že bábka na ruke pre mňa bude vstupenkou do skutočného sveta hudobnej produkcie, či dokonca, že o mňa prejaví záujem Supraphon. Prvýkrát v živote – a dúfam, že nie naposledy – som vytvoril plnohodnotný album, kde sa prostredníctvom Adolfeena môžem vyjadriť nielen po stránke beatov, ale tiež ako človek, ktorý zdieľa svoj neľahký príbeh a skúsenosti. A za to ďakujem všetkým ľuďom okolo seba, ktorí ma v tom podporujú,“ opisuje vznik albumu DJ Roxtar stojaci za Adolfeenom.

Herec a moderátor Dominik Turza vyštudoval tanečné konzervatórium, maturoval na obchodnej akadémii a absolvoval Vyššiu odbornú školu hereckú v Prahe. Vyhral dokonca medzinárodný konkurz do svetoznámej cirkusovej spoločnosti Cirque du Soleil. Ako DJ Roxtar okrem vlastných vystúpení hosťuje s legendárnou skupinou Pražský výběr.

„Dominika som vždy obdivoval a budem obdivovať za to, že je jeden z mála DJ-ov, ktorí naozaj na tú DJskú techniku hrajú, a vždy som v úžase sledoval rytmus, svižnosť a hlavne obsah, ktorý za DJským pultom vytvára. Tak som si povedal, ten chalan s nami musí hrať, pretože je kombináciou hudobníka, inštrumentalistu a DJa,“ dopĺňa o Roxtarovi spevák a producent Michael Kocáb.

Počas jarnej karantény sa vďaka Adolfeenovi bavili na YouTube tisícky českých domácností naprieč generáciami. Teraz tento kontroverzný delfín vydáva nový album v Supraphone a potvrdzuje tým svoje miesto medzi hudobníkmi českej scény.

 


Supraphon (v mene spoločnosti SUPRAPHON a.s.) a spolky vlastníkov práv na hudbu (1)

Viac o téme: #Adolfeen #album #coronafirus #djroxtar #dominikturza #jemitojedno #necumname #singel