Tepny planéty sú tepnami ľudstva, hovorí dokument „Rieka“.

Filmtopia SK

Rieky ako úžasný sochár vytvarovali Zem do podoby, akú poznáme. Vyhladili hory, vytvorili údolia a úrodné pláne, ktoré potom ozdobili svojimi meandrami.

Častokrát sú rieky vnímané ako zdroj nádeje a predmet uctievania, inde liečia, žehnajú, zmývajú hriechy a očisťujú mŕtvych. Rieky sú tepnami planéty. Kdekoľvek putujú, tam sa objavujú, prežívajú a snáď i rozkvitajú všetky formy života, vrátane ľudského. Naše rané osudy formovala práve vôľa riek. V priebehu času sa stali cestami, po ktorých sa do vnútrozemia šírili obchod a technológie. Po riekach priplávala poézia, príbehy, náboženstvo, politika a konflikty. Rieky vypestovali naše mestá a veľkomestá…

Film Rieka berie divákov na cestu priestorom a časom, pokrýva šesť svetadielov a prostredníctvom najmodernejších filmárskych prostriedkov vrátane satelitných záberov predstavuje rieky z perspektív, aké sme ešte nevideli. Výsledkom spojenia obrazu, hudby a striedmeho poetického komentára je snový a pôsobivý film, ktorý oslavuje divokosť riek, ale zároveň upozorňuje na ich zraniteľnosť.

Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov mapujúcich vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý – Hora – sa stal komerčne najúspešnejším dokumentom v domovskej Austrálii a v českých kinách ho videlo viac ako 7000 divákov.


Asociace českých filmových klubů

Jennifer Peedomová je uznávaná scenáristka a režisérka non-fiction filmov, vrátane filmu Šerpa, ktorý na Londýnskom filmovom festivale získal Griersonovu cenu pre najlepší dokument a v roku 2016 bol nominovaný na cenu BAFTA za najlepší dokument.

Jej snímky sa sústreďujú primárne na prírodu, či už vo vzťahu ku konkrétnym ľuďom, ktorí vyzývajú jej moc a silu (Andrew McAuley pokúšajúci sa v kajaku preplaviť Tasmánské more v Sóle či Lincoln Hall, ktorý takmer neprežil výstup na Mount Everest v Zázraku na Evereste), alebo skúmajú obecnejší vzťah ľudí k prírode (Hora, Rieka). Teraz sa Jennifer venuje svojmu prvému hranému filmu Tenzing, ktorý pre Netflix pripravuje produkčná spoločnosť Higher Ground Productions, patriaca bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a jeho žene Michelle. Ide o skutočný príbeh Tenzinga Norgaya, ktorý spolu so sirom Edmundom Hillarym ako prvý dosiaholi vrchol Everestu. Téma aj prostredie sú Jennifer Peedomovej dobre známe, keďže sama v roku 2014 nakrúcala na Mount Evereste film Šerpa z pohľadu domorodých sprievodcov. Vtedy bola tiež svedkom tragickej smrti 16 šerpov, ktorých pochovala lavína.

Režijná filmografia (celovečerná): 2008 – Solo, 2008 – Zázrak na Evereste (Miracle on Everest), 2015 – Šerpa (Sherpa), 2017 – Hora (Mountain) a 2021 – Rieka (River). Rieka sa bude premietať spolu s krátkym animovaným filmom AJ KAMEŇ TEČIE štúdia Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková).

Viac o téme: #dokumentarny #Filmtopia #kinolumiere #Rieka