Na obrazovky RTVS prichádza jedinečný dokumentárny seriál ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ.

Stanislav Čačko, RTVS

Dokumentárna séria ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ sa zaoberá temnou minulosťou, ktorá nebola nikdy plne odhalená. Ide o prvé komplexné audivizuálne dielo zaoberajúce sa pôsobením ŠTB na Slovensku, ktoré vzniklo pod dohľadom veľkej skupiny expertov. RTVS ho začne vysielať na Jednotke už od 7. septembra.

Dokumentárny seriál ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ vznikal niekoľko rokov, a to vďaka spolupráci produkčnej spoločnosti B PRODUCTION, RTVS, Českej televízie a podpore Audiovizuálneho fondu. Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku v roku 1945, až po jej zánik v roku 1990. V dvadsiatich dieloch odhalí nová séria pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí. Záujmom tvorcov je predstaviť formovanie a metódy ŠTB na filmovo a historicky doposiaľ nespracovaných príbehoch alebo na uvádzaní nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Dokuseriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky, agentov medzi športovcami a pod..

Široký tím tvorcov
„Dokumentárnu sériu ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ sme vytvorili preto, aby sme po prvýkrát priniesli komplexný audiovizuálny pohľad do našej temnej minulosti. Viac ako štyri desaťročia komunistický režim potláčal ľudské práva a slobody a Štátna bezpečnosť bola po celý čas jeho vernou slúžkou. Som presvedčený, že len pravdivé informácie o našej minulosti môžu slovenskú spoločnosť posunúť a poučiť do budúcnosti. Chcem sa poďakovať RTVS, že sa 30 rokov po Nežnej revolúcii odhodlala podporiť takýto projekt,“ hovorí producent a autor námetu Tibor Búza.

Zaujímavosťou je, že na jednotlivých dieloch sa podieľalo viacero režisérov a tvorcov: Michal Baláž, Jana Bučka Kovalčíková, Tomáš Dušička, Michal Fulier, Michael Kaboš, Marek Kuboš, Pavol Pekarčík, Vladislava Sárkány, Martina Sľúková, Braňo Špaček, Róbert Šveda, Jaro Vojtek a Lukáš Diko. Kreatívnou producentkou série je Alexandra Guniš Ševčíková. Prvý diel ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, Pád – Legenda o Alojzovi Lorencovi režíroval Lukáš Diko. Diváci si ho budú môcť na obrazovkách Jednotky pozrieť už 7. septembra o 22.05 h.


RTVSOfficial

Expertní odborníci
Toto náročné a historicky závažné dielo by nebolo možné vytvoriť bez odborníkov a znalcov. Realizácie a rekonštrukcie prípadov, ktoré sú v dokumentárnom seriáli rozoberané, sa opierajú o fakty expertnej česko-slovenskej skupiny historikov. Ich koordinátorom bol filozof Fedor Blaščák, ktorý je zároveň odborným garantom projektu a s Tiborom Búzom tiež autorom námetu. Expertnú skupinu tvorili Jerguš Sivoš, Ľubomír Morbacher a Michal Miklovič z Ústavu pamäti národa, historik Pavel Žáček, Prokop Tomek a Matej Medvecký z Vojenského historického ústavu, Radek Schovánek z Múzea pamäti 20. storočia, historik Mirek Vodrážka, Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, Juraj Kalina z Archívu bezpečnostních složek, Martin Slávik z Living Memory a Lukáš Diko z Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

Dokumentárnu sériu ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ si budú môcť diváci pozrieť každú stredu na Jednotke a na webe RTVS.sk. Prvá časť odštartuje v stredu 7. septembra o 22.05 h.

Viac o téme: #padlegendaoalojzovilorencovi #RTVS #stb-prisnetajne