40 tancujúcich žien v bielych šatách – to je Veľký nádych na úvod festivalu Bratislava v pohybe.

Zuzana Golianová, bARSdobrýchýr

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe sa síce začne 4. októbra 2022, no už 10. septembra uvedie v rámci sprievodného programu premiéru pohybovo-hudobno-výtvarnej inštalácie Veľký nádych, reprízy sú naplánované na 11., 17. a 18. september.

Do projektu, ktorý prepája profesionálnu tvorbu a prácu s komunitou, sa zapojilo 43 žien vo veku od 18 do 78 rokov, mnohé z nich zažili proces tvorby na vlastnom tele vôbec po prvý raz. Ide o spoluprácu festivalu s tvorcami Debris Company, Stanislavou Vlčekovou a Jozefom Vlkom. Výnimočné predstavenia sa uskutočnia na nádvorí Primaciálneho paláca vždy o 18.00 hod., vstup zdarma.

„Obdivujem zanietenosť a odvahu všetkých žien – účastníčok projektu. Verím, že tak ako pre nás, aj pre ne to bola nevšedná skúsenosť, cez ktorú sa zblížili so svojim telom, zažili proces tvorby a verím, že i predstavenia samotné budú niečím výnimočným tak pre ne, ako aj pre nás,“ povedala umelecká riaditeľka a zakladateľka festivalu Miroslava Kovářová.

V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company a okrem siedmich profesionálnych interpretiek je do projektu zapojených aj 36 žien rôzneho veku, ktoré reagovali na otvorenú výzvu, organizátori ich vybrali spomedzi 59 prihlásených záujemkýň.

Choreografka Stanislava Vlčeková si spoluprácu s komunitou a tvorivý proces na skúškach či workshopoch pochvaľuje. „Každým dňom vidím a cítim, že takzvaný princíp synergie je nesmierne dôležitý, potrebný a inšpirujúci. Nesie v sebe silu, kreativitu, porozumenie, pokoru a vzájomné načúvanie. Kultivuje a rozvíja sebapoznanie a postupne eliminuje strach zo seba samého. Veľa sa od seba navzájom v týchto dňoch učíme,“ popísala aktuálny proces tvorby. Obavy či neistoty, ktoré bolo na začiatku možné vytušiť, sa však podľa nej v priebehu skúšok rozplynuli. „Fascinovalo ma to, ako rýchlo sa dokázali každá zo žien oslobodiť od pochybností o sebe samej, ako prirodzene sa prostredníctvom pohybu dostávali k sebe hlbšie a bližšie. S akou citlivosťou sa počúvali a reagovali na tie najjemnejšie podnety vyplývajúce zo zadaní. Bol to pre nás v tíme úžasný až dojímavý zážitok v prvý deň a bolo nám jasné, že to bude krásna spolupráca,“ uzavrela Stanislava Vlčeková.

Tvorcovia projektu, členovia a spolupracovníci Debris Company, sa inšpirovali poéziou Ivana Štrpku, zbierkou Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad. Ako povedal Jozef Vlk ktorý sa podpísal pod koncept, réžiu a hudbu projektu, Ivan Štrpka je plný priestorov, atmosfér, naznačených point, výtvarných situácií, hudobných vízií. „Keď ho čítate, vnímate tušené smerovanie týchto plynúcich obrazov, gest v jemu typickom labyrinte, avšak v momente keď čítate poslednú strofu, slová sa vám postupne menia na vyplašené hrdličky a miznú v neznámom priestore, vo vízii ďalšieho pohybu, ďalšieho tušeného detailu, o ktorom nebola reč,“ povedal.

Pri práci s pohybovým slovníkom žien, ktoré sa projektu zúčastňujú, vznikali podľa neho podobné situácie. „Časti Štrpkových textov nám poslúžili ako inšpirácia pri stavbe nielen pohybového materiálu, ale aj hudby k Veľkému nádychu; pracovali sme nie s konkrétnou básňou, ale s fragmentami zbierok Veľký dych a Fragmenty (rytierskeho) lesa. Z nich sme čerpali nami zvolené atribúty na ich individuálny výklad a výtvarné vyznenie,“ dodal Jozef Vlk.

Podstatou výtvarnej zložky je kostým vytvorený s ideou recyklácie – dlhodobo nenosený, nevyužitý odev tak dostal v produkcii ďalšiu šancu. Nový vzhľad bol dosiahnutý up-cykláciou a kreatívnymi úpravami, ktoré mu vďaka kostýmovej dizajnérke Andrei Pojezdálovej „vdýchli” novú funkciu.

Premiéra, ktorej bude predchádzať rad workshopov a skúšok, sa uskutoční 10. septembra 2022 na nádvorí Primaciálneho paláca. Reprízy sú naplánované na 11., 17., 18. septembra 2022 a sú súčasťou bratislavského Kultúrneho leta, posledné dve predstavenia sa uskutočnia v rámci Bielej noci.

Veľký nádych: pohybovo-hudobno-výtvarná inštalácia

Koncept, réžia, hudba: Jozef Vlk
Choreografia: Stanislava Vlčeková
Dramaturgia: Miroslava Kovářová
Kostýmy: Andrea Pojezdálová
Hlasová pedagogička: Lenka Barilíková Spišáková
Účinkujú: Zuzana Masárová, Hana Gallinová, Michaela Králiková, Zuzana Náprstková, Natália Plesníková a Stela Bocáková, Eva Dergnovichová, Petra Ďuračková, Jiřina Gažiová Jakubíková, Jana Gerberová, Dana Hájeková, Henrieta Horáková, Eva Hudek, Eva Judová, Mária Kavecká, Eva Kopecká, Tereza Libovičová, Alexandra Lukáčová, Katarína Macková, Ana Luna Moya Madrona, Kristína Miklovičová, Petronela Miková, Jana Milatová, Dagmar Očkovská, Viktória Oroszová, Jana Osičková, Timea Rošková, Alena Smiešková, Kristína Spáčová, Denisa Stašáková, Lýdia Stránska, Anita Šnírerová, Lucia Šuplatová, Ema Šútovcová, Ivana Tavačová, Alica Toholová, Eva Tóthová, Silvia Valčuhová, Monika Višňovská, Etela Vranková/Miriam Budzáková, Miroslava Stašková
Sláčikové trio: Marína Cerovská, Anna Makarová, Katka Vanáková
Produkcia: Asociácia Bratislava v pohybe
Foto: Juraj Žilinčár

Viac o téme: #bratislavavpohybe #podujatie #tanec #velkynadych