Vychádza štvrtý dlhohrajúci album Karola Mikloša pod názvom „This Side of Town“ vo vinylovej i digitálnej verzii.

Deadred Records*

Na albume, ktorý začal naberať konkrétne kontúry v marci 2020, Karol Mikloš ponúka kolekciu dvanástich rôznorodých skladieb, v ktorých predstavuje mnoho nových prístupov, ale aj odkazy na svoju predchádzajúcu tvorbu. Je to spletitý príbeh o nástrahách stredného veku v situácii novej pandémie, hrozivého mraku prichádzajúceho z východu i mnohých ďalších hrozieb, a o nachádzaní slobody a zmierenia vo vlastnom svete a priestore, ktorý poskytuje hudba.

„Na tomto albume sme si vytvorili svoj mikrovesmír, ktorý sme nazvali This Side of Town. Je to mnohofarebný svet, presahujúci akékoľvek žánrové definície a zároveň dokonalá retrospektíva môjho 30-ročného pôsobenia na scéne,“ opisuje Karol Mikloš vznik a charakter nového albumu.

Album otvára atmosférická a jemne pochmúrna skladba No High Without a Low, ktorá spočiatku znie elektronicky, ale cez filmovo znejúcu harmoniku a elektrickú gitaru sa postupne pretransformuje až do dravej gitarovky. Pilotný singel Awkward Laughter a vtipná a energická Letter to my Future Self na prvý pohľad pôsobia kontrastne voči akusticky a divotvorne znejúcim Swimmer in the Sink a Maths, tie sa však napokon rozvinú do burácajúcich jam sessions.

Druhú stranu albumu otvára titulná pieseň This Side of Town, ktorá hudobne odkazuje na Karolove začiatky a predstavuje akýsi postulát o ostrakizme týkajúcom sa veku. Po orchestrálnej, miestami až bondovsky znejúcej skladbe Demon Cloud, sarkastickej Wonderful Worlds of Tomorrow a jemnej, zvláštnym spôsobom naspievanej piesne Blue-bus Boy, v ktorej sa Karol vracia do svojho rodného mesta, album nakoniec završuje bohato štruktúrovaná, takmer tribálne znejúca skladba The Horse is Dead pôsobiaca, ako správa o konci sveta zo severného pólu.

Digitálna verzia albumu je doplnená o novú štúdiovú verziu pôvodne podomácky vyrobeného singla Truth is Most Days I’d Rather Stay Home a záverečnú všetko zhrňujúcu The Sum of It.

Na novom albume sa opäť podieľali ľudia, ktorými sa Karol obklopil už na svojich dvoch predchádzajúcich štúdiových celkoch. Matúš Homola, bubeník z obdobia albumu The Past of the Future, sa zhostil role zvukového inžiniera pri nahrávaní vo svojom trenčianskom štúdiu Men at Sound. K nahrávkam vo veľkej miere prispeli stabilní členovia Karolovej koncertnej kapely Roman Hlubina (elektrické gitary, ústna harmonika), Andrej Petrovič (elektrické gitary, ukulele), Peter Brhlík (basová gitara) a Alexander Salviany (bicie), ktorí boli aj pri nahrávaní predchádzajúceho Poisoned EP. Novým elementom bol bubeník Adam Olexík (The Youniverse), ktorý dodal mnohým skladbám ďalší rozmer a bravúrnosť, zatiaľ čo výsledné vyznenie niekoľkých skladieb zase významne ovplyvnil Andrej Gmuca v roli spoluproducenta. Ďalšou dôležitou osobou na albume bol Alan Dykstra, ktorý sám prispel troma vlastnými textami a je spoluautorom textov niekoľkých ďalších skladieb.

„Sme na toto dielo naozaj pyšní. Zvukovo je to určite môj doteraz najlepšie znejúci album a aj vďaka nekonečným filozofickým online debatám s Alanom je textovo dospelý. V neposlednom rade zohral veľkú úlohu fakt, že vzhľadom na vzniknutú situáciu prišli relatívne dlhé obdobia, počas ktorých som mal možnosť zahĺbiť sa nepretržite do tvorby, dostať sa ďalej a hlbšie než kedykoľvek predtým a objavovať pritom nové obzory,“ vysvetľuje Karol Mikloš.

Ďalšími hosťami na albume sú Emma Čučková, ktorá naspievala vokály a v skladbe Maths sa objavili basgitarista Šimon Vladár (The Youniverse) spolu s gitaristom Ľubošom Drozdom. Mastering albumu si vzal na starosť Tomáš Karásek v štúdiu Gargle & Expel v Prahe. Autorom výpravného akvarelového obalu, ktorý zachytáva akýsi absurdný moment v albumovom meste s mnohými viac či menej skrytými odkazmi na texty, je Alexander Salviany. Do finálnej grafickej podoby ho upravil dizajnér Matej Kukučka.

Album This Side of Town vychádza 23. septembra 2022 na značke Deadred Records v 10-pesničkovej vinylovej a 12-pesničkovej digitálnej verzii. Vydanie vinylu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Release party albumu prebehne v domácom Klube Lúč v Trenčíne priamo v deň jeho vydania, ako predkapela sa predstavia kolegovia z vydavateľstva, trnavskí Veneer. Na druhý deň, 24. septembra, Karol a kapelou album naživo predstavia v Cyklokuchyni v Bratislave.

 


Deadred Records*

Karol Mikloš (bio)

Karol Mikloš vystupuje ako sólový spevák od roku 1993. Po niekoľkých skladbách na kompiláciách GA Records mu v tomto vydavateľstve v roku 1997 vyšiel debut The Same Mist Here (so singlom Tomorrow) v produkcii Laca Lučeniča, ovplyvnený na Slovensku vtedy nevídaným zvukom ostrovných gitaroviek, za ktorý si vyslúžil nomináciu v slovenských Grammy za objav roka.

Na druhom albume Vis-á-Vis (2002) sa prvýkrát objavili slovensky spievané skladby (vrátane Všetko čo smieme chcieť a Celý) a prvé koketovanie s elektronikou, za čo bol odmenený nomináciou v cenách IFPI Aurel v kategórii „Spevák roka”.

Tretí album The Past of the Future (2008) predstavil farbistý návrat k živému zvuku, ktorý je organicky kombinovaný s elektronikou. Album, ktorý vyšiel na značke Deadred/Starcastic, bol nominovaný na Radio Head Awards v poslucháčskej kategórii aj na cenu kritikov.

Po odmlke, počas ktorej sa prihlásil iba skladbou Life Is a Full-Time Job na výročnej kompilácii Ten Deadred a vo filme „O mladých rodičoch 2“, začal v roku 2015 s vynovenou kapelou pracovať na Poisoned EP, ktoré vyšlo vo februári 2017 na vinyle a v digitálnej verzii opäť na značkách Deadred a Starcastic Records. Takmer presne o rok neskôr sa objavila aj alternatívna verzia tohto titulu v podobe kolekcie remixov s jednoduchým názvom Poisoned EP RMXS.

Po úspešnom neplánovanom singli Truth Is Most Days I’d Rather Stay Home vydanom v apríli 2020 na začiatku koronového obdobia a príspevku na výročnú kompiláciu Deadred XX vo forme skladby Just Another Day sa Karol Mikloš hlási so singlom Awkward Laughter, ktorý predznamenal vydanie nového albumu. Štvrtý dlhohrajúci album pod názvom This Side of Town vychádza 23. septembra 2022 vo vinylovej a digitálnej verzii opäť na značke Deadred Records.

Viac o téme: #album #karolmiklos #novinka #thissideoftown