SCANDI: Kapela Hatari získala pozornosť svetových médií, keď využila umenie na vyjadrenie svojho názoru

Marek Suchitra, Film Europe

 

Dvesto miliónov divákov! To je realita, ktorej čelí islandská kapela Hatari, keď sa rozhodne prihlásiť do pesničkovej súťaže Eurovízie 2019. Táto senzácia však zachádza príliš ďaleko vo chvíli, keď ju vyberú, aby v súťaži reprezentovala Island.

Teraz je Hatari predurčená na cestu do Tel Avivu v Izraeli, aby reprezentovala svoju maličkú krajinu na svetovej scéne. Tvárou v tvár aktuálnemu izraelsko-palestínskemu konfliktu sa členovia kapely rozhodnú urobiť niečo viac: skúsia situáciu zmeniť. Vyhlasujú Hatari za „oceňovanú antikapitalistickú BDSM techno kapelu“. Vďaka ich vystupovaniu si ich ľudia začínajú všímať a otvárať sa novým myšlienkam. Dokáže však Hatari prispieť do tejto kritickej debaty iba svojím umením? Alebo ich posolstvo nezvládne preniknúť cez žiarivú bublinu, ktorú Eurovízia vytvorila?

O REŽISÉRKE
Anna Hildur Hildibrandsdóttir je filmová a televízna producentka pochádzajúca z Islandu. Kariéru začínala ako novinárka a redaktorka. V rámci svojej práce spoznala kapelu Bellatrix, do ktorej sa zamilovala a začala pre ňu pracovať ako manažérka. Niekoľko rokov tak viedla mnohé kapely, až kým nezaložila v Spojenom kráľovstve s Iainom Forsythom a Jane Pollardovou filmovú a televíznu produkčnú spoločnosť Tattarrattat. Film Hejteri je jej režisérsky debut.


Film Europe Media Company

Viac o téme: #dokument #festival #film #Hatari #Hejteri #Isalnd #kino #SCANDI