Majstrovstvá sveta vo futbale exkluzívne na obrazovkách RTVS.

Filip Púchovský, RTVS

Už 20. novembra sa začnú Majstrovstvá sveta 2022 vo futbale v Katare. Futbalový ošiaľ a jedinečnú atmosféru zo 64 zápasov na ôsmich futbalových štadiónoch prinesie RTVS divákom exkluzívne na :Športe. Pre divákov a poslucháčov pripravila RTVS aj bohatý sprievodný program v televíznom a rozhlasovom vysielaní a všetky dôležité informácie a priame prenosy z futbalových stretnutí ponúkne aj online na webe www.rtvs.sk.

„Majstrovstvá sveta vo futbale sú už tretím veľkým športovým sviatkom vo vysielaní RTVS v tomto roku. Po ZOH v Pekingu a MS v ľadovom hokeji vo Fínsku si športoví fanúšikovia budú môcť s RTVS užiť horúcu jeseň s MS vo futbale, a to priamo z perly orientu – Kataru. Divákom z MS v Katare exkluzívne ponúkneme až 160 hodín premiérového vysielania a množstvo archívneho obsahu, ktorý doplní futbalový vrchol tohto roka. Verím, že diváci a poslucháči si užijú tú pravú športovú atmosféru a jedinečný zážitok z MS vo futbale spolu s nami,“ vyjadril sa riaditeľ Sekcie športu RTVS Ján Žgravčák.

Tohtoročný futbalový šampionát sa hrá v netradičnom termíne, keďže zo zvyčajného letného obdobia na prelome júna a júla bol preložený na jeseň (od nedele 20. novembra do nedele 18. decembra). RTVS ponúkne divákom a poslucháčom kompletný futbalový zážitok na :Športe a vo vysielaní Rádia Slovensko. Odvysiela všetkých 64 zápasov, pričom v televíznom vysielaní ponúkne 56 priamych prenosov. Zvyšných 8 zápasov zo záverečného kola skupín, ktoré sa hrajú súbežne, ponúkne divákom premiérovo zo záznamu na :Športe a naživo ich bude možné sledovať online na webe rtvs.sk, kde odvysiela všetkých 64 zápasov.

Futbalové MS budú rezonovať aj v éteri Rádia Slovensko. O jednotlivých zápasoch v skupinách i vyraďovacej časti bude RTVS poslucháčov informovať v pravidelných blokoch v krátkych hodinových správach, Rádiožurnáloch, v prúdovom vysielaní, ako aj vo večernom Športžurnále. Nebudú chýbať živé vstupy, analytické materiály, či pohľad do zákulisia majstrovstiev sveta a aktuálna publicistika.

Divákov budú šampionátom sprevádzať komentátori Marcel Merčiak, Ľuboš Hlavena a Peter Zagiba. V úlohe spolukomentátorov a expertov sa počas MS vystrieda viacero významných osobností slovenského futbalu. Diváci sa môžu tešiť na Mariána Zemana, Petra Ďuriša, Ladislava Borbélyho a ďalších hostí. Pred štvrťfinále vycestuje štáb priamo do Kataru, odkiaľ budú komentované priame prenosy s jedinečnou atmosférou a RTVS ponúkne divákom aj živé moderátorské vstupy a reportáže.

Pri príležitosti MS 2022 vo futbale pripravila RTVS aj bohatý sprievodný program. Na divákov čaká už tradične ŠTÚDIO MS 2022, ktoré na :Športe odštartuje pri podvečerných a večerných zápasoch vždy 30 minút pred výkopom, s prestávkovým a pozápasovým programom. Zo Štúdií MS 2022 sa divákom prihovoria Oľga Konečná, Ľuboš Hlavena a Dominik Kríž. Pri otváracom stretnutí majstrovstiev, v nedeľu 20. novembra, sa začne Štúdio MS už 90 minút pred výkopom, odvysielame v ňom aj polhodinový otvárací ceremoniál a pred finále, v nedeľu 18. decembra, odštartujeme vysielanie hodinu pred výkopom. Výnimkou budú stretnutia základných skupín so začiatkom o 11.00 a 14.00 h, kedy RTVS nebude vysielať Štúdio MS. Okrem priamych prenosov a Štúdií sa diváci môžu tešiť aj na večerný prehľad dňa v relácii HIGHLIGHTY MS 2022. Vysielané budú v každom hracom dni, so začiatkom po 22.00 h.

Futbalová téma však bude dominovať vo vysielaní :Športu už pred začiatkom MS vo futbale 2022. Na divákov čaká 16-dielny seriál Profily MS 2022 o účastníkoch majstrovstiev. Z produkcie FIFA ponúkne :Šport aj dokumenty Prípravy Kataru (o krajine organizátora a 12-ročnom procese príprav infraštruktúry a výstavby 8 štadiónov) a Cesta – arabský futbal na MS (o účastiach arabských krajín z Ázie a severu Afriky v histórii MS vo futbale). V pondelok 14. novembra odvysiela RTVS na :Športe aj špecializovanú 90-minútovú reláciu O športe venovanú šampionátu v Katare.

Okrem toho sa diváci môžu tešiť aj na 5-dielny seriál Futbalové spomienky o prepojení slovenského futbalu s históriou MS. V deň otvorenia MS, v nedeľu 20. novembra, uvidia diváci v premiére polhodinový dokument Odchod legendy o reprezentačnej kariére Mareka Hamšíka, ktorý v rovnaký deň nastúpi za Slovensko naposledy v priateľskom stretnutí proti Čile, ktoré ponúkneme v priamom prenose z bratislavského Tehelného poľa od 13.10 h. Športových fanúšikov určite potešia aj zostrihové dokumenty o MS z bohatého archívu Slovenskej televízie.

RTVS prinesie všetky podstatné informácie a futbalové vysielanie aj v online prostredí na webe rtvs.sk, kde pripravila špeciálnu podstránku k MS vo futbale 2022. Návštevníci na nej nájdu najnovšie aktuality zo šampionátu, štatistiky, tabuľky či program zápasov. Na webe bude možné tiež sledovať všetky zápasy, či už v priamom prenose alebo zo záznamu, a tiež zostrihy zo zápasov. Plnohodnotný zážitok z MS vo futbale 2022 prinesie web aj pre užívateľov mobilných zariadení.

Viac o téme: #Katar #majstrovstvasveta2022 #RTVS