Na obrazovkách Dvojky štartuje najväčšia súťaž talentov klasickej hudby Virtuózi.

Stanislav Čačko. RTVS

V predvianočných dňoch prináša Dvojka už po tretíkrát na obrazovky jedinečnú hudobnú súťaž Virtuózi. Predstavia sa v nej najväčšie talenty slovenskej klasickej hudby. Víťazom minulého ročníka sa stal klavirista Ryan Martin Bradshaw, prvý rezidenčný sólista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Oslava klasickej hudby sa začne už dnes (v piatok 25. novembra) o 20.10 h na Dvojke. Výnimočný talent, odhodlanie, pracovitosť a radosť z hrania – aj to sú vlastnosti, ktoré robia z malého hudobníka virtuóza. O tom, že tieto vlastnosti majú aj slovenské deti, sa diváci môžu presvedčiť na vlastné oči už v prvom národnom kole. Divákov ním bude sprevádzať moderátor Martin Vanek, ktorý sa dlhodobo venuje detskej opere, jej tvorbe a popularizácii. Z dnešného prvého kola postúpia 4 talentovaní hudobníci do medzinárodných kôl. Ich výkony bude v národnom kole hodnotiť porota v zožení Adriana Kučerová, Adrián Kokoš, Jozef Lupták a Apor Szüt.

Nasledovať budú dve semifinálové medzinárodné kolá, ktoré Dvojka odvysiela 2. a 9. decembra, medzinárodné finále prinesie Dvojka 16. decembra. Medzinárodnými kolami bude divákov sprevádzať moderátorka Ida Nowakowska, na ktorú sú už diváci tejto súťaže zvyknutí. Vo finálovom vysielaní bude mať dokonca novú posilu v podobe Remee Jackman, ktorá do Virtuózov príde z prostredia pop music. Remee bola osem rokov jednou z hlavných porotkýň dánskeho X-Factoru.

Vďaka Virtuózom diváci spoznajú výnimočné talenty nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín V4, teda Česka, Poľska a Maďarska. Každý rok je zapojená aj jedna krajina, ktorá nie je súčasťou V4 zoskupenia. V aktuálnej sérii to bude Slovinsko.


RTVSOfficial

Spomedzi slovenských nádejných hudobníkov si diváci budú môcť pozrieť a najmä vypočuť výkony súťažiacich vo veku od 11 do 17 rokov. Hrať budú na rozličných hudobných nástrojoch – klarinete, husliach, klavíri, marimbe, zobcovej flaute, cimbale či akordeóne. Každá z krajín bude mať svojho národného víťaza. Týchto 5 najtalentovanejších virtuózov získa odmenu vo výške 10 000 eur a možnosť vystúpiť v najslávnejších koncertných sálach sveta. Vo finále medzinárodných inštitúcií nebude ani toho roku chýbať Plácido Domingo ml..

Viac o téme: #Dvojka #RTVS #suťaž #talenty #Virtuózi