Janais vydáva nový štúdiový album a vyráža na vianočné turné. Spoznajte Dve tváre Janais.

Peter Kothaj

„Vianočné koncerty, ktoré – s výnimkou pandémie, každoročne s kapelou odohráme, patria medzi moje najobľúbenejšie,“ tvrdí speváčka Janais. Tento rok sa ale jej vystúpenia nesú v znamení noviniek.

Na Vianočnom turné predstaví speváčka-skladateľka aj vybrané skladby z nového albumu s názvom Dve tváre Janais. Už samotný názov upriamuje pozornosť na dve tváre speváčky, popovú aj folklórnu podstatu jej tvorby, no zároveň odhaľuje tvár gitaristu, spoluproducenta a speváčkinho manžela Petra Kothaja. „Janais to nie som len ja, za mojou tvorbou je celé tie roky aj môj manžel, hudobne aj manažérsky. Nový album je výsledok našej spoločnej práce,“ dodáva speváčka.

Na albume pracovala dvojica práve v období, na ktoré nielen kultúrna oblasť, ale i mnohí z nás, nebudeme spomínať najradšej. Napriek náročným mesiacom Janais s manželom dokazujú, že po kreatívnej i umeleckej stránke rozhodne nestrádajú, a tak sa môžeme tešiť na desiatku príjemných, skôr nežnejších skladieb. „Nový album je zbierkou singlov z posledných troch rokov, plus niekoľko úplných noviniek nahratých v spolupráci s Randym Gnepom v Basem3nt studio v Prešove. Možno netradične, no zaradili sme naň aj rusínsku ľudovú pieseň Poľana, poľana, ktorú veľmi radi hrávame s kapelou na koncertoch ako prídavok, ale aj naše verzie ukrajinských zľudovelých skladieb Prečistaja Diva a Spi Isuse, spi. Tieto piesne chytili za srdce nielen mňa, ale aj poslucháčov. Album je vďaka nim pestrejší, clivejší no aj vážnejší,“ hodnotí speváčka.

Spolupráca so známym hudobníkom
Po lyric videu k piesni Čo zostalo z nás Janais v týchto dňoch predstavuje novinku Len kvôli nám. Tú nahrali spolu s Martinom Husovským, lídrom kapely Komajota, s ktorým ju viaže priateľstvo aj viacero hudobných spoluprác z minulosti (pieseň Prečistaja Diva, Zdvíhajme svet – hymna stretnutia mladých s Pápežom v Košiciach). A hoci úmysel bol mať Martina v pesničke ako klavírny doprovod, napokon sa na nej predstaví aj ako spevák. Symbolicky po desiatich rokoch od ich prvého duetu Keď ťa niet, má teda dvojica ďalšiu spoločnú pieseň. „Závidím Janais jej autorskú hravosť. So slovom i melódiou. Má stále čo povedať, preto verím, že poslucháčov osloví. Spev som nahrával v poľskom Opole, kde som pobýval pracovne v rámci divadelných aktivít. Vzhľadom na diaľku, ktorá nás delila, to vnímam ako dobrodružné nahrávanie. Je to ale pekná skladba a som rád, že môžem byť jej súčasťou,“ dodáva rodený Prešovčan.

Novinka Len kvôli nám môže zaujať mnohých. Týka sa totiž partnerských vzťahov a vedomia, že každý jeden, i ten zdanlivo najstabilnejší vzťah, prechádza horšími aj lepšími fázami. Z tejto myšlienky vychádza takisto videoklip: „Chcela som vyjadriť obyčajnosť, krehkosť i zraniteľnosť vzťahov ako niečo, k čomu treba pristupovať s úctou, vážnosťou aj nehou. Tieto emócie dokonale stvárnila dvojica profesionálnych tanečníkov, Ivana Antolová a Miro Martinovič. O kameru a réžiu sa opätovne postaral Jakub Šteinecker a veľmi sa teším, že vďaka celému tímu, môžeme ľuďom ponúknuť nielen hudobné, ale aj vizuálne dielo,“ uzatvára Janais.

December v znamení koncertov
Záver roka býva pre speváčku už každoročne koncertný. Ak teda plánujete zažiť tú pravú sviatočnú atmosféru, na jej vystúpeniach si ju užijete naplno. Do repertoáru Janais zaradila svoje najobľúbenejšie slovenské koledy, do slovenčiny pretextované svetoznáme vianočné piesne, ale aj jej zimné a vianočné autorské skladby. Interiérové koncerty budú výnimočné aj tým, že na nich speváčka uvedie do života svoj nový, v poradí piaty štúdiový album Dve tváre Janais.


Janais

Interpretka odštartovala vianočnú šnúru koncertov poslednú novembrovú nedeľu v Humennom a následne pokračuje spolu s kapelou v týchto mestách:
04. 12. Vianočná Janais, Trenčín, Mierové námestie, 17:00
10. 12. Vianočná Janais, Levoča, Mestský park, 17:00
11. 12. Vianočná Janais, MsKS Nové Mesto nad Váhom, 18:00
15. 12. Vianočná Janais v Teatro Colorato, Bratislava, 18:00
17. 12. Vianočná Janais, Veľké Kostoľany, kultúrny dom, 15:30
18. 12. Vianočná Janais, Starý Smokovec, Grand Hotel Bellevue, 17:00
22. 12. Vianočná Janais, Vranov nad Topľou, Bazilika minor, 19:00
23. 12. Vianočná Janais a benefičný primátorský punč, Dubnica nad Váhom, 17:00
07. 01. Vianočná Janais – Trojkráľový koncert, Sabinov, 18:00

Viac o téme: #album #dvetvare #Janais #novinka