Vychádza jedinečná reedícia ôsmich radových albumov skupiny ELÁN na vinyloch aj CD nosičoch.

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Januárový návrat skupiny ELÁN do svojho materského vydavateľstva prináša významné ovocie. OPUS pripravil na vianočný trh vinylové platne ôsmich radových albumov tejto najpopulárnejšej československej hudobnej skupiny.

Minulý rok v novembri vyšla v CD aj LP reedícii ich prvotina Ôsmy svetadiel a tento rok nasledujú reedície ďalších radových albumov Nie sme zlí, Elán 3, Hodina slovenčiny, Detektívka , Nebezpečný náklad, Rabaka, Netvor z čiernej hviezdy Q7A a Anjelska daň. Jednotlivé nahrávky albumov boli nanovo zmástrované a sú vyrobené v nadštandardnom 180-gramovom prevedení. Takisto obalové príslušenstvo je exkluzívne – sú to redizajny pôvodných obalov vo vysokej kvalite, pričom obal každého albumu obsahuje nový, veľmi obsažný a zasvätený sprievodný text, ktorého autormi sú špičkoví odborníci Juraj Čurný a Oskar Lehotský. Vznikla tak jedinečná edícia, ktorá určite poteší všetkých fanúšikov top hudobných titulov v kvalitnom prevedení. Celá edícia pôvodných radových albumov skupiny Elán zároveň vychádza aj v CD formátoch. Vinylové reedície vychádzajú prvýkrát od ich pôvodných vydaní.

„Mili priatelia, ako vidite od začiatku sme sa snažili a usilovali a zostávame pri tom aj naďalej. Dúfame, že aj naše nové veci sa vám pačia a náš život tak má zmysel. Umením za mier!,“ vyjadril sa Jožo Ráž. „Nie všetko, čo sme chceli povedať, sme stihli, ale pre istotu si to zopakujme,“ hovorí k reedíciam Jano Baláž a Vašo Patejdl k tomu nakoniec dodáva: „Som rád, že aj po tak dlhom čase je stále záujem o našu tvorbu a ďakujem Opusu, že prichádza s touto reedíciou našich vinylových platní. Vracajú sa mi v mysli „staré dobré časy“, keď slovo elán nebolo len názvom našej skupiny, ale aj našim životným štýlom. Verím, že aj napriek nášmu veku ho ešte stále máme a že sme ešte nepovedali posledné slovo.“

Všetky reedície vychádzajú oficiálne 2. decembra 2022 a členovia skupiny Jozef Ráž, Ján Baláž a Vašo Patejdl pri tejto príležitosti exkluzívne vlastnoručne podpísali 150 kusov z každého LP titulu, ktoré sú prístupné vo vybraných e-shopoch k zakúpeniu na území Slovenska aj Českej republiky (pantarhei.sk, musicrecords.cz, filmnadvd.cz, bontonland.cz)

Časová história albumov a členov skupiny ELÁN:

Druhý štúdiový album skupiny Elán Nie sme zlí z roku 1982 nadviazal na veľký úspech jej debutového albumu Ôsmy svetadiel a potvrdil formujúcu sa pozíciu najúspešnejšej československej hudobnej skupiny všetkých čias. Stabilná zostava skupiny, ako aj stabilná zostava autorov (Patejdl, Ráž, Baláž, Filan, Zeman) sa podpísala pod veľký úspech piesní ako Kamaráti, Ulica, Aj keď bez peňazí, Zlodej slnečníc, Nie sme zlí, ktoré dnes patria do zlatého fondu československej modernej populárnej hudby.

Tretí štúdiový album skupiny, Elán 3, vyšiel krátko po druhom v roku 1983. Skupina už v tom čase koncertovala v športových halách, na štadiónoch, amfiteátroch a predávala svoje albumy v státisícových nákladoch. Album Elán 3 potvrdil toto dominantné postavenie skupiny na československej hudobnej scéne a priniesol ďalšie nesmrteľné hity skupiny ako Tuláci v podchodoch, Mám kým nemám, Človečina či Slobodná.

Hodina slovenčiny je štvrtý štúdiový album skupiny Elán z roku 1985. Kapela tento album vytvorila a nahrala vo svojej klasickej prelomovej zostave (Ráž, Patejdl, bratia Balážovci, Farkaš), pričom všetky texty k jednotlivým 12 piesňam napísal Boris Filan. Na albume sa okrem pôvodných megahitov Zaľúbil sa chlapec, Stužková či Kráľovná bielych tenisiek nachádza aj skladba od nemeckej skupiny Prinzip Emdéžet. Je priamym predchodcom komerčne najúspešnejšieho československého albumu všetkých čias – Detektívky, ktorý vyšiel v roku 1986.

Detektívka podľa dostupných prameňov dosiahla predaj približne 600.000 kópií, čím sa stala komerčne najúspešnejším albumom v celej histórii československého hudobného priemyslu. Skupina Elán na tomto albume zmenila zostavu, zo skupiny odišli V. Patejdl, J. Farkaš a Z. Baláž, ktorých nahradili M. Karvaš a G. Szabo, avšak Patejdl sa na nahrávke albumu podieľal ako hosť. Skupina tu maximálne zúročila svoje skúsenosti z predchádzajúcich albumov, čo sa naplno prejavilo v obrovskom komerčnom úspechu s hitmi ako Tanečnice z lúčnice, Fero, Žaba na prameni a ďalšie.

Dva roky po megaúspešnej Detektívke skupina Elán nahrala a vydala v roku 1988 svoj šiesty štúdiový album Nebezpečný náklad v novej zostave. Kmeňovú dvojicu Ráž-Baláž doplnil hráč na klávesové nástroje M. Karvaš, ktorý sa stal aj spoluautorom piesní a bubeník G. Szabo. Základnú zostavu doplnili pozoruhodní hostia (M. Kochanský, A. Jaro, D.Húščava a J. Fabrický), pričom celý album opäť otextoval Boris Filan.

Rok po Nebezpečnom náklade vydala skupina Elán v roku 1989 svoj siedmy pôvodný štúdiový album Rabaka, ktorý bol posledným albumom skupiny realizovaným pre vydavateľstvo Opus. Nezmenená autorsko-interpretačná zostava s textárom Borisom Filanom vytvorila nové piesne pre rovnomenný film režiséra D. Rapoša, v ktorom si zahrali aj samotní členovia skupiny. Katalóg piesní skupiny sa rozšíril o ďalšie veľké hity ako Od tatier k Dunaju, Čaba neblázni či Van Goghovom ucho.

V roku 1990 krátko po nežnej revolúcii prestúpila skupina Elán z vydavateľstva Opus do rakúskeho vydavateľstva Musica a zároveň opätovne zmenila zostavu. Do skupiny nastúpili noví členovia Peter Farnbauer, Ľubo Horňák a Juraj Kuchárek. Prvým nahrávacím produktom týchto zmien bol album Netvor z čiernej hviezdy Q7A, ktorý vyšiel v roku 1991. Kmeňových autorov (Ráž, Baláž, Filan) doplnil Peter Farnbauer a „hitografia“ piesní skupiny sa rozrástla o ďalšie cenné prírastky ako Sestrička z Kramárov, Bosorka, či Telo si so mnou robí, čo chce. Z dôvodu veľkého časového rozsahu a s cieľom dosiahnutia najvyššej zvukovej kvality je toto vydanie rozdelené do dvoch samostatných LP-platní.

Anjelska daň je trinásty štúdiový album skupiny Elán, ktorý v roku 2010 vydala produkčná spoločnosť MC Production. Na výrobe tohto albumu sa ako textár najvýraznejšie podieľal Boris Filan, ktorý na album prispel desiatimi textami, Pavol Jursa sa po textovej aj hudobnej stránke podieľal na troch skladbách, jedným prispel aj Marián Brezáni. Najviac skladieb na album zložil Vašo Patejdl, troma piesňami prispel Jano Baláž a jednou Jožo Ráž a Ľubo Horňák.

ELÁN je najúspešnejšia československá rocková skupina, ktorá štyrikrát po sebe v rokoch 1984 až 1987 získala československého Zlatého slávika a osemkrát za sebou v rokoch 1998 až 2005 vyhrala slovenského Zlatého slávika v kategórii Skupina. Jožo Ráž je naviac majiteľom dvoch Zlatých slávikov v kategórii Spevák v rokoch 2000 a 2001. Na megakoncert Elánu v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo viac ako 85.000 divákov.

Zoznam piesní na jednotlivých albumoch:

Nie sme zlí
01. A1 KAMARÁTI
02. A2 ULICA
03. A3 TENISKY
04. A4 V ZNAMENÍ MOTORIEK
05. A5 NETRPEZLIVÍ
06. A6 AJ KEĎ BEZ PEŇAZÍ
07. B1 ZLODEJ SLNEČNÍC
08. B2 VYMYSLENÁ
09. B3 MÔŽEŠ ÍSŤ
10. B4 H. CH. ANDERSEN
11. B5 NIE SME ZLÍ

Elán 3
01. A1 TULÁCI V PODCHODOCH
02. A2 POĎ VON
03. A3 LEN RAZ
04. A4 ZABUDNUTÉ
05. A5 NEVERA
06. A6 MÁM, KÝM NEMÁM
07. B1 VYPLAZENÝ JAZYK
08. B2 CHLAP SA NEVZDÁ
09. B3 ČLOVEČINA
10. B4 SLOBODNÁ
11. B5 GITARISTA

Hodina Slovenčiny
01. A1 HODINA SLOVENČINY
02. A2 ZAĽÚBIL SA CHLAPEC
03. A3 DVA A DVA
04. A4 PESTRÝ ŽIVOT
05. A5 ČO JE? ČO JE? ČO CHCEŠ?
06. A6 POĎME SA BÁŤ
07. B1 VALIACE SA KAMENE
08. B2 EMDÉŽET
09. B3 STUŽKOVÁ
10. B4 KRÁĽOVNÁ BIELYCH TENISIEK
11. B5 KASKADÉR BEZ PEŇAZÍ
12. B6 ZVLÁŠTNY SMÚTOK VÍŤAZOV

Detektívka
01. A1 TANEČNICE Z LÚČNICE
02. A2 KLASIKA
03. A3 FERO
04. A4 NEOBZERAJTE SA PANI LÓTOVÁ
05. A5 MUSÍŠ PRÍSŤ
06. A6 GUĽOVÝ BLESK
07. B1 ŽABA NA PRAMENI
08. B2 SÍDLISKOVÝ INDIÁN
09. B3 NEVIDITEĽNÉ DIEVČATÁ
10. B4 DETEKTÍVKA
11. B5 TO NEMÁ CHYBU

Nebezpečný náklad
01. A1 FARBY
02. A2 NEVESTA V PIATOM MESIACI
03. A3 NESTÍHAM
04. A4 PLNOLETÍ
05. A5 MLÁDEŽI NEPRÍSTUPNÉ
06. A6 VER MI
07. B1 KOMPROMISY
08. B2 ROZPRÁVKA
09. B3 EŠTE JEDNA O MAME
10. B4 PODPÍSANÝ ANONYM
11. B5 NEBEZPEČNÝ NÁKLAD

Rabaka
01. A1 OD TATIER K DUNAJU
02. A2 ČABA, NEBLÁZNI
03. A3 PRETLÁČANIE SO ŽIVOTOM
04. A4 RABAKA
05. A5 MUCHA I
06. A6 „TELE“ DETI
07. B1 MUCHA II
08. B2 SPOLOK CVOKOV
09. B3 SUPERUVOĽNENÝ
10. B4 VAN GOGHOVO UCHO
11. B5 LABUTE ZO ŠTRKOVCA
12. B6 MÁLO ŠIALENÉ

Netvor z čiernej hviezdy Q7A
01. A1 DIEVČENSKÝ ŠTÁT A CHLAPČENSKÝ ŠTÁT
02. A2 SESTRIČKA Z KRAMÁROV
03. A3 ROZUM KRÁĽ, LÁSKA KRÁĽOVNÁ
04. A4 NAŠA SILA
05. B1 PIŠTOĽ
06. B2 TELO SI SO MNOU ROBÍ ČO CHCE
07. B3 NETVOR Z ČIERNEJ HVIEZDY Q7/A
08. B4 FILM PRE PAMÄTNÍKOV
09. C1 TIGROV ROK
10. C2 BOSORKA
11. C3 MODLITBA PRE DVA HLASY
12. C4 HOSTIA Z INEJ PLANÉTY

Anjelska daň
1. ANJELSKA DAŇ
2. ROCKERHOTEL
3. MAJ SA RÁD
4. SMUTNÝ ÍR
5. JEDENÁSTE PRIKÁZANIE
6. PÄŤ DRUHOV OHŇA
7. STO ROZCHODOV
8. NEŽNÝ A PLNÝ ENERGIE
9. CIGÁNKA MI VYVEŠTILA Z DLANE
10. TO NEVADÍ
11. ŠŤASTIE
12. NÁVRAT STRATENÉHO SYNA
13. KDE SI
14. NEPEREŽIVAJ

Viac o téme: #albumy #Elán #reedicielp