Speváčka a skladateľka Monika Ližbetin vydáva nový album „VIANOČNÝ ZÁZRAK“.

Monika Ližbetin

Prichádza jedno z najkrajších období v roku, ktoré je bezprostredne späté s výnimočnou atmosférou predvianočného času. K nemu neoddeliteľne patria aj tematické piesne, ktoré dotvárajú výnimočnosť blížiaceho sa Adventu.

A práve v týchto dňoch sa k nim pripája aj nové CD známej slovenskej speváčky a skladateľky Moniky Ližbetin. Jeho názov je Vianočný zázrak a odráža nielen symboliku Vianoc ako takých, ale i osobného zázraku pre samotnú umelkyňu. Vydanie CD bude sprevádzané aj adventnou šnúrou po Slovensku a veľkým adventným koncertom.

Všetko začalo pred rokom
Týždeň pred začiatkom adventného obdobia uzrie svetlo sveta nové vianočné CD Moniky Ližbetin, ktorá tentoraz prichádza s deviatimi piesňami viažucimi sa k Vianociam. A ako to v jej prípade býva, CD nesie v sebe aj kúsok z nej samotnej, jej vyznaní i odkaz posolstva týchto sviatkov. Titulnou skladbou je pieseň Zanesiem, ku ktorej klip spoločne s manželom Michalom a, s vtedy štvorročným, synom Noelom natočili ešte v lani.

„Celý scenár vymyslel môj manžel a klip bol točený v Pezinku v nádherných priestoroch tamojšieho kostola. Točili sme do neskorej noci s našimi deťmi bez akejkoľvek pomoci, napriek tomu mám pocit, že je to zatiaľ môj najemotívnejší klip,“ približuje zákulisie tvorby klipu k titulnej skladbe albumu speváčka Monika Ližbetin.

Vianočné CD „zvnútra“
Od vtedy ubehol presne rok, počas ktorého vznikali ďalšie skladby. Štyri piesne z albumu, konkrétne Zanesiem, Príď aj k nám, Gloria a Snehuliak, sú autorsky i textovo kompletne Monikine. Súčasťou vianočného repertoáru sú aj štyri koledy vrátane známej Búvaj dieťa krásne, ktorá bola točená v bratislavskom RITA štúdiu. Autorka tu prvýkrát spolupracovala so sláčikovým kvartetom, pre ktoré noty k tejto kolede napísal Tomáš Koppl. Zvyšné skladby vznikali v „domovskom“ štúdiu, RANDAL GROUP PRODUCTION v Seredi. Ich aranžmány boli opäť v réžii Zoltána Tótha a skladbu Čas Vianočný nahral akusticky Jimmi Cimbala. Ide o umelcov, s ktorými speváčka dlhodobo spolupracuje.

Čas vianočný je čas výnimočný a v prípade Moniky Ližbetin o to viac, že je to aj čas rodinný. Aj tentoraz si hrdá mama vzala „na pomoc“ svoje ratolesti a v skladbách Tichá noc a Snehuliak si zaspievali aj Monikine tri deti. Navyše pieseň Pastieri, pastieri prenechala celú svojej najstaršej dcére Nelke, ktorá má v tomto prípade premiéru a na CD odznieva jej hlas prvýkrát. Vianočný album uzatvára skladba Vianočný zázrak, v ktorej speváčku na klavíri sprevádza Monikin spolužiak z čias štúdií na konzervatóriu, Mário Richter. Titulnú fotografiu na digipack vyhotovil speváčkin manžel, ktorému je vďačná za veľkú podporu.

Keď sa dejú zázraky
„Celý vianočný album a jeho názov vyplýva z toho, že celý proces a dianie okolo tvorby skladieb, výroby a nahrávania je pre mňa osobne takým malým – veľkým zázrakom, za ktorý som veľmi vďačná,“ odkrýva speváčka svoje pocity v súvislosti s vydaním vianočného CD. Považuje totiž za formu požehnania, že spojením okolností, osôb a muzikantov, ktorí sa na tvorbe a vydaní podieľali, sa spoločne dopracovali k symbolickému vianočnému daru pre všetkých.

Vydanie vianočného albumu Moniky Ližbetin bude sprevádzané aj sériou adventných koncertov, tematicky v priestoroch slovenských kostolov, ktorú speváčka absolvuje so svojim gitaristom Jakubom Podolským spoločne bez nároku na honorár. Vyvrcholením nielen adventného obdobia, ale aj koncertnej šnúry, bude veľký Vianočný koncert v Senci dňa 22. decembra.

Speváčka pri tejto príležitosti praje všetkým krásne sviatočné obdobie, veľa lásky a požehnania a nech sa skladby na novom CD dostanú k ľuďom vo forme hudby, ale aj do sŕdc všetkých, pre ktorých sú Vianoce obdobím lásky, splnených prianí a zázrakov.

Adventno/vianočné turné v týchto mestách:

4.12 Terchová
10.12 Petržalka
11.12 Hrnčiarovce n/Parnou
14.12 Trnava
16.12 Holíč
17.12 Modrý Kameň
18.12 Ivachnová
20.12 Dolná Krupá
22.12 Senec
23.12 Šurany
26.12 Tureň
27.12 Skalica

Monika Ližbetin je slovenskou speváčkou, skladateľkou, na konte ktorej je doposiaľ viac ako 20 autorských skladieb, z ktorých 10 sa nachádza na jej debutovom albume z roku 2019, z produkčnej dielne Zoliho Tótha z RANDAL GROUP PRODUCTION. Na tomto albume sa nachádza aj jedna z najznámejších svadobných piesní „PRISAHÁM“ a tiež skladba „VERÍM“, ktorá bola neoficiálne menovaná za hymnu všetkých predčasne narodených detí.

Viac o téme: #album #monikalizbetin #novinka #vianocnyzazrak