Guy Pearse a Damien Lewis v hlavných úlohách nového seriálu ŠPIÓN MEDZI PRIATEĽMI

Bohuš Mäsiarčik, Top of Mind

A SPY AMONG FRIENDS (Špión medzi priateľmi) natočený podľa knižného bestselleru Bena Macintyra z New York Times má na HBO Max premiéru 7. februára.

V seriáli, ktorý vznikol v spolupráci Sony Pictures Television, ITV Studios a Veritas Entertainment Group, hrajú Damian Lewis (Homeland, Miliardy), držiteľ Zlatého glóbusu® a ceny Emmy®, a Guy Pearce (Jack Irish, Mare z Easttownu), držiteľ ceny Emmy®. Lewis pôsobil aj ako producent prostredníctvom svojej produkčnej spoločnosti Ginger Biscuit Entertainment. Seriál sa nakrúcal v Londýne a Rumunsku a filmovanie skončilo na jar 2022. Bukurešť zastúpi Bejrút, Moskvu, Viedeň a Berlín.

Šesťdielny seriál dramatizuje skutočný príbeh Nicholasa Elliotta (Damian Lewis) a Kima Philbyho (Guy Pearce), dvoch britských špiónov a celoživotných priateľov. Philby bol najznámejším britským prebehlíkom a sovietskym dvojitým agentom v histórii. Je to príbeh o dôvernej dvojitej láske, lojalite, dôvere a zrade. Philbyho hlboko osobná zrada, odhalená na vrchole studenej vojny, mala za následok rozvrat britskej a americkej rozviedky.


BritishPeriodDramas

Kto je kto:
Damian Lewis je Nicholas Elliott
/ Vysoko uznávaný spravodajský dôstojník, známy svojim dôvtipom a bystrou mysľou. Jeho život mohlo zničiť zistenie, že jeho najbližší priateľ Kim Philby, s ktorým žil 23 rokov, ho celý čas zrádzal: jeho odmietnutie nechať sa poraziť však svedčí o sile jeho charakteru.

Guy Pearce je Kim Philby / Najslávnejší anglický zradca, ktorý bol naverbovaný ruskou rozviedkou, aby prenikol do MI6; čo sa mu darilo tridsať rokov (1933-63), okrem iného vďaka jeho veľmi nadštandardnej anglickej povahe. Muž, ktorého hnacím motorom bolo rovnako tak ego ako ideológia – kým nebol odhalený, bol priateľmi, ktorých zrádzal, v britskej rozviedke zbožňovaný a uctievaný.

Anna Maxwell Martin (Motherland, Line of Duty) je Lily Thomas / Spravodajkyňa domácej bezpečnostnej služby MI5. Žena z robotníckej triedy zo severného Anglicka je vo svete Elliottových a Philbyho tajomstiev a pánskych klubov ako ryba vo vode.

Adrian Edmondson je Hollis / Generálny riaditeľ MI5. Stará škola. V piatej časti sa dozvedáme, že Hollis je možno trochu pochybná postava, pretože je videný na tajnej schôdzke so sirom Anthonym Bluntom. Je pravdepodobné, že Blunta chráni, pretože je to bratranec kráľovnej. V 5. časti je podozrivý, že je piatym mužom – sovietskym špiónom.

Stephen Kunken (Miliardy, Príbeh služobníčky) je James Angleton / Básnik, milovník orchideí, anglofil a vychádzajúca hviezda CIA. Bol zarytým nepriateľom komunizmu, ktorého intelektuálna ješitnosť a snobstvo, poskytovali Philbymu slabiny, ktoré mohol využiť.

Karel Roden (seriál HBO Terapia) / Hrá Sergeja ruského plukovníka KGB, ktorý je veľmi dobrý v tom, čo robí. Z hľadiska svojej práce je ruskou obdobou Lily. Pomáha Philbymu, aby bol po úteku z Bejrútu opäť ubytovaný v Moskve. Je na Philbyho tvrdý, pretože sa ho vypytuje na jeho vzťah s Elliottom a podozrieva ho, že je zradca. Občas je asertívny a vyhráža sa. V iných chvíľach je žoviálny a zdá sa, že Philbyho obdivuje. Miluje vodku.

Ďalej hrajú: Lucy Akhurst ako manželka Nicholasa Elliotta – Elizabeth Elliot, Nicholas Rowe ako Sir Anthony Blunt – bývalý dôstojník kontrarozviedky MI5, Gershwyn Eustache Jr. ako Robert, lekár pracujúci v NHS, Lucy Russell ako agentka MI5, Jane Sissmore, Jennifer Marsala ako agentka CIA Iris, Steven Elder ako Tim Milne.

Alexander Cary pôsobí ako tvorca a producent spolu s Patrickom Spencom, Nickom Murphym a spoločnosťou Ginger Biscuit Entertainment Damiana Lewisa. Režisérom seriálu je držiteľ ceny BAFTA Nick Murphy (Zachráň ma, Vianočná koleda) a producentkou držiteľka ceny BAFTA Chrissy Skinns (Elizabeth is Missing, The Last Kingdom). Bob Bookman, Alan Gasmer a Peter Jaysen sú producentmi za Veritas Entertainment Group.

Viac o téme: #aspyamongfriends #dráma #hbomax #spionmedzipriatelmi #triler