Koncert pre Ukrajinu/Концерт для України už túto nedeľu 26. februára v Bratislave

Lukáš "grešško" Grešš, POHODA FESTIVAL

Po vyše roku, odkedy bola Ukrajina vojensky napadnutá, sa v Bratislave v nedeľu 26. februára uskutoční Koncert pre Ukrajinu. Organizuje ho festival Pohoda a chce ním spolu so širokou verejnosťou vyjadriť spolupatričnosť a solidaritu s našimi východnými susedmi.

Zároveň ním chce podporiť ukrajinské umelkyne a umelcov, ktorí majú obmedzené možnosti vystupovať vo svojej rodnej krajine. Tento rok sa totiž na Koncerte pre Ukrajinu predstavia výhradne ukrajinskí interpreti – Spevácky zbor z Charkiva a skupiny Zapaska a Druga Rika. Koncert pre Ukrajinu sa začne o 17.00 hod. na Hlavnom námestí v Bratislave a vstup pre verejnosť je voľný.

Koncert pre Ukrajinu otvorí Spevácky zbor Charkivského národného akademického divadla, opery a baletu. Od začiatku ruskej agresie sa Charkiv stal mestom v prvej frontovej línii, ktoré bolo denne vystavené bombardovaniu. Preto je tento najstarší ukrajinský súbor rozdelený. Tí, ktorí zostali v Charkive, vystupujú v protileteckých krytoch a na malých koncertných miestach. Hlavná časť súboru spolu s rodinami ale žije v Gabčíkove na Slovensku, odkiaľ cestujú po celej Európe a vystupujú v rámci turné s názvom „Európska cesta“. Ich cieľom je vyzývať občanov EÚ k jednote podpore Ukrajiny a zabezpečiť prezentáciu a uznanie svojej krajiny na kultúrnej mape sveta. Od apríla 2022 už takto odohrali takmer tristo koncertov.

Okrem Speváckeho zboru z Charkiva sa nielen slovenskej verejnosti, ale aj Ukrajinkám a Ukrajincom žijúcim u nás, predstaví legendárna rocková skupina Druga Rika. Táto ukrajinská kapela s úspechmi nielen doma, ale aj v zahraničí, funguje na scéne už 27 rokov a medzi ich fanúšikov patrí aj Dave Gahan z Depeche Mode. Medzinárodný ohlas mala aj ich pieseň “Chy ty pochuv“ (“Počuli ste“), ktorú vlani zložili a venovali ukrajinským rukojemníkom v závode Azovstal a všetkým obyvateľom Mariupoľu, ktorý sa stal symbolom zničených miest Ukrajiny.

Na Koncerte pre Ukrajinu sa predstaví aj známe indie-folkové duo Zapaska. Tvorí ho Yana Shpachynska a Pavlo Nechytailo, ktorí sú partnermi aj v osobnom živote. Obaja mali vystupovať už aj na minuloročnom koncerte, ale Pavlo musel narukovať a brániť svoju krajinu. Zapaska je známa aj mnohým Slovenkám a Slovákom, keďže dva albumy vydala v slovenskom vydavateľstve Slnko Records, koncertovala v mnohých slovenských kluboch a v roku 2015 vystúpila aj na festivale Pohoda, kam sa vráti aj tento rok.

Koncert pre Ukrajinu je ďalšou zo spoločných aktivít organizátorov Pohody a medzinárodnej iniciatívy Music Saves Ukraine. Festival Pohoda podporuje túto iniciatívu už od jej vzniku a výsledkom tejto spolupráce je najmä väčší dôraz na prezentáciu umelkýň a umelcov z Ukrajiny na Slovensku.

„Hudobníčky a hudobníci z Ukrajiny sú obdivuhodní, tamojšia scéna je skvelá. Robia veľa pre svoju krajinu, niektorí vymenili nástroje za zbrane, tí, čo môžu hrať, šíria posolstvo zápasu za slobodu a pomáhajú, ako sa dá. Aj preto na Koncerte pre Ukrajinu vystúpia v tomto roku len skupiny z Ukrajiny. Verím, že na koncert príde vyjadriť spolupatričnosť s Ukrajinou veľa ľudí,“ hovorí organizátor koncertu a zároveň riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák. Jeho slová dopĺňa Vlad Yaremchuk, zástupca Music Saves UA: „Ľudia z festivalu Pohoda sú jedni z našich najbližších priateľov. Ukrajinu podporujú už od roku 2014 a každým rokom ich podpora rastie. Pred rokom boli medzi prvými, ktorí nás oslovili a reagovali na inváziu zorganizovaním veľkej charitatívnej akcie. V decembri nás osobne na Ukrajine navštívil Michal Kaščák a na vlastné oči sa mohol presvedčiť o dôsledkoch vojny. Sme im nesmierne vďační za ich neustálu podporu a za organizáciu takého významného podujatia venovaného výročiu od totálnej invázie na Ukrajinu, ktoré zabezpečí, aby ukrajinské hlasy bolo počuť na celom Slovensku.“

Koncert pre Ukrajinu podporili: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, JTI Slovak Republic, Nadácia SPP, Nadácia ESET, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Občianske združenie #accacelife.

Viac o téme: #Bratislava #hlavnenamestie #koncertpreukrajinu