Aktuálne novembrové podujatia v Staromestskej knižnici

Mgr. Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica

Začiatok novembra je v znamení vedy a techniky – deti sa hravou formou oboznámia s rôznymi vednými disciplínami. Začína výstava ilustrátorky Klaudie Zorgovskej. Navštívime Južnú Áziu a Zvukovú krajinu, rodičia sa naučia nastavovať hranice.

6. – 24. 11., Karadžičova 1 – O knižkách a inom
Výstava ilustrácií a kníh ilustrátorky Klaudie Zorgovskej. Klaudia Zorgovská vo svojej výstave ukazuje hlavne svoju knižnú tvorbu. Ukážky ilustrácii sú vytvorené technikou digitálnej maľby, ktorá patrí medzi jej obľúbené a prezentuje aj hotové knižky. Medzi jej práce patrí autorská knižka Veľké prekvapenie, Myška Miška a Ela a ilustrovaná knižka Dobrodružstvo na Ostrove korytnačiek.

6. 11. o 17.00, Blumentálska 10/a – Bangladéš – krajina medzi riekami
Cestovateľská prednáška Eleny Nagyovej, ktorá Vás zavedie do 8. najľudnatejšej krajiny sveta. Spoznajte krajinu Južnej Ázie, ktorou prechádza niekoľko veľkých riek, ktoré tu tvoria najväčšiu deltu na svete. Nechajte sa očariť pamiatkami, ktoré dýchajú históriou, ale aj autentickými miestami plnými každodenného života.

8. 11. od 16.30 do 18.30, Panenská 1 – Poradenstvo pri rozvode
Ak sa potrebujete zorientovať v postupe pri rozvode a máte maloleté deti, mediátorka a právnička Vám rady poradia. Potrebná je registrácia vopred na e-mail mediatorka@zuzanaburanska.sk

9. 11. o 17.00, Blumentálska 10/a – Čaruj ako Harry Potter
Zaujímavé experimenty pre deti z každodenného života, ktoré im pomôžu pochopiť svet okolo nás so Sofiou Gašparovou, doktorandkou fyzikálneho inžinierstva. Vyrobíme si lietajúcich duchov, naučíme sa kúzlo Wingardium Leviosa a pripravíme si rôzne čarovné elixíry. Vhodné pre deti od 9 rokov. Podujatie z cyklu Einsteinova akadémia sa koná pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

9. 11. o 18.00, Panenská 1 – Zvuková krajina okolo nás
Úvod do akustickej ekológie s Ferom Királym a Evou Vozárovou. Vieme počúvať? Existuje ticho? Čo komunikuje krajina tým, ako znie? Workshop Vás prevedie vzrušujúcim svetom hudby sfér, hudby krajiny až po terénne nahrávky a zvukové znečistenie, prinesie návod, ako sa oboznámiť s m(i)estom cez jeho počúvanie a umožní novým spôsobom spoznať zvukovú krajinu Bratislavy. Organizuje Združenie ooo.

10. 11. o 10.00, Blumentálska 10/a – Čítame s najmenšími: Ako na hranice
Zážitkové čítanie zamerané na efektívnu komunikáciu s Marcelou Gregorovičovou, Montessori lektorkou. Hranice vo výchove nie sú o tom, že deťom niečo zakazujeme, hranice sú hlavne o bezpečí. Ako deťom hranice komunikovať a ako naučiť deti, aby komunikovali tie svoje aj keď ešte nevedia rozprávať? Ukážeme si, ako si spolu čítať knihy o hraniciach.

Pomôžte ľuďom bez domova prežiť zimu – zapojte sa do zbierky oblečenia

S jesenným počasím klesajú teploty, prichádza obdobie, ktoré je pre ľudí bez domova náročné. Staromestská knižnica organizuje zbierku oblečenia pre DePaul Slovensko, ktorá sa venuje pomoci ľuďom bez domova. Pridajte sa aj vy a pomôžte im prežiť zimu.

Do zbierky môžete priniesť pánske zimné oblečenie – nohavice, bundy, kabáty, ponožky, čiapky, šály, rukavice. Oblečenie musí byť čisté a zachovalé. Prosíme, nenoste oblečenie a doplnky, ktoré nie sú na zozname.

Všetci, ktorí sa zapoja do zbierky, získajú okrem dobrého pocitu aj možnosť získať 365 dní radosti z čítania a za symbolických 2 € sa stať čitateľom Staromestskej knižnice.

Zbierka potrvá do 18. novembra, veci môžete nosiť do Staromestskej knižnice na Blumentálskej 10/a vo výpožičnom čase v pondelok, stredu, štvrtok od 12.00 do 18.30, v utorok a piatok od 10.00 do 15.30, v sobotu 18. novembra od 10.00 do 13.00.

Viac o téme: #podujatia v novembri #Staromestská knižnica