Nová verzia hitu „Pár přátel“ Michaela Davida so svetovými umelcami mala premiéru v New Yorku
Nedávno predstavená americká verzia skladby Pár přátel Michala Davida sa dočkala aj vizuálnej podoby. Videoklip, ktorý režíroval britský režisér a kameraman Blake Claridge, dáva tejto emocionálnej hymne nový rozmer a posilňuje poslanie projektu zjednotiť poslucháčov v boji proti rakovine.

Skladba sa stáva hymnou pre charitatívnu organizáciu
Nová verzia singla s názvom Oh What a Dream We Had sa stala hymnou americkej charitatívnej organizácie Prevent Cancer Foundation sídliacej vo Washingtone, D.C. Tá je považovaná za jednu z popredných organizácií v oblasti prevencie a výskumu rakoviny v Spojených štátoch. Cieľom piesne je zvýšiť povedomie a posilniť solidaritu v boji proti rakovine.
Il Divo, Lara Fabian, Noah Cyrus, Michal David, etc – Oh What A Dream We Had
Svetové hudobné hviezdy sa spojili v nezabudnuteľnej skladbe
Spoločne s Michalom Davidom pieseň naspievali svetové hudobné hviezdy ako Noah Cyrus, Billy Idol, Lara Fabian, Kimbra, Billy Ray Cyrus, Richard Marx, Braison Cyrus, spevák skupiny The Rasmus Lauri Ylönen, Marcelito Pomoy a IL DIVO. Skladbu nahrala Česká filharmónia. Umelcov spevácky sprevádzal tiež prvý český gospelový zbor Fine Gospel Time pod vedením Zuzany Stirskej.

Premiéra videoklipu v New Yorku
Videoklip bol po prvýkrát prezentovaný ešte vo februári v Rockefeller Centre v New Yorku. Slávnostné predstavenie videoklipu prilákalo množstvo celebrít a významných osobností americkej scény. Medzi hosťami sa objavili aj členovia Il Divo, spevák a frontman skupiny Rasmus Lauri Ylönen, česko-slovenská speváčka Karin Ann, ktorá vytvorila logo projektu, americká herečka Vivica A. Fox, módna návrhárka a podnikateľka Julia Haart, známa vďaka úspešnému seriálu na Netflixe Môj neortodoxný život, či Sonia Nassery Cole, významná afgánska aktivistka za ľudské práva a ďalší. Táto exkluzívna udalosť vytvorila priestor pre stretnutie osobností, ktoré zdieľajú spoločnú túžbu podporiť charitatívnu iniciatívu v tejto oblasti.

Režisér Blake Claridge prispieva svojím jedinečným štýlom
Videoklip vytvoril režisér Blake Claridge, známy svojimi spoluprácami s umelcami ako Bastille, James Bay či The Kooks. Claridge je známy svojou schopnosťou spojiť filmovú estetiku s autenticitou príbehu. To z neho robí vyhľadávaného tvorcu nielen vo Veľkej Británii, ale aj na medzinárodnej scéne. Namiesto umelých počítačových efektov a použitia najnovšej digitálnej techniky dáva prednosť klasickému filmárskemu remeslu, ktoré akoby sa postupne vytrácalo. Jeho prístup dodal novému videoklipu Oh What a Dream We Had autenticitu a jedinečnú vizuálnu identitu.

Tvorba videoklipu a jedinečná vízia Kláry Davidovej
Na prípravu videoklipu dohliadala dcéra Michala Davida Klára: „Práca na tomto videoklipe bola skutočnou výzvou. Spoločne sme sa snažili vytvoriť niečo, čo nielen podtrhne samotnú skladbu, ale zároveň citlivo a esteticky upozorní na dôležitú tému boja s rakovinou. Verím, že sa nám to podarilo a dúfam, že to bude mať taký efekt, ako sme si želali.“ Zároveň dodala: „Dlho sme premýšľali, ako zostrihať videoklip tak, aby pôsobil konzistentne ako celok. Nebolo to ľahké, pretože každý interpret nám poslal svoje vlastné natočené zábery v úplne inom štúdiu, s odlišnou atmosférou aj technickými podmienkami.“

Klára vysvetlila, že kľúčom k úspechu bude nájsť spôsob, ako všetky tieto rozličné materiály prepoja do jednotného vizuálneho príbehu. Nakoniec sa rozhodli vytvoriť prostredie videoklipu pomocou miniatúrneho papierového mesta. „Holandská výtvarníčka Annemarieke Kloosterhof nám ručne vytvorila detailné papierové makety, ktoré sa stali kulisami celého príbehu. Na tieto miniatúrne scény sme potom premietali samotné zábery interpretov, spolu so svetelnými efektami, tieňmi a ďalšími detailami, ktoré videoklipu Oh What a Dream We Had dodali unikátnu atmosféru. Šlo o skutočne experimentálny projekt, ktorý vyžadoval veľkú dávku kreativity,“ dodala Klára Davidová.



Osobný príbeh a význam piesne
„Nebola to prechádzka ružovým sadom. Samotná pieseň a jej poslanie pomohli dosiahnuť takmer nemožné,“ hovorí Michal David, ktorý si týmto posolstvom splnil svoj veľký sen. S vďakou dodáva, že tento projekt môže okrem svojho hlavného posolstva tiež otvoriť nové dvere a posunúť českú hudobnú scénu ďalej. „Chcem, aby naša hudba prekračovala hranice a prinášala posolstvá, ktoré spájajú. Táto pieseň je posolstvom v boji proti rakovine – chorobe, ktorá nepozná rozdiely a môže zasiahnuť kohokoľvek bez ohľadu na vek, národnosť, farbu pleti alebo finančnú situáciu. Pripomína nám, že v týchto chvíľach sme si všetci bližšie ako si často uvedomujeme. Som vďačný, že môžem byť súčasťou tejto cesty a som presvedčený, že hudba môže byť skutočným nástrojom zmeny,“ dodáva hitmaker.

Projekt vznikol na počesť Michaely Davidovej
Projekt Oh What a Dream We Had vznikol na počesť Michaely Davidovej, dcéry Michala Davida, ktorá v roku 2000 ako iba deväťročná podľahla akútnej myeloidnej leukémii. „Miška milovala svojho dalmatínca, preto je práve tento psík súčasťou loga tohto projektu,“ vysvetľuje David. Logo vytvorila česko-slovenská speváčka Karin Ann.

Výroba skladby a podpora výskumu rakoviny
Originál, skladba Pár přátel, bola na novo zaranžovaná do podoby Oh What a Dream We Had americkým producentom Janom Fairchildom a anglický text napísal Charlie Midnight. Za projektom stoja výkonný producent Michal David, Ladislav Vajdička z hudobného vydavateľstva Billion Streams a americký spevák a skladateľ Braison Cyrus. Celý zisk zo streamov skladby aj videoklipu pôjde na výskum a podporu prevencie rakoviny.