Uchom po mape s Viťom Chrappom – Nový Zéland: Stredozem

Viťo Chrappa

Aj bez toho, aby ste videli film Pán prsteňov bol Nový Zéland destináciou známou nádhernou prírodou.

Národ bez histórie má prírodu, akú nenájdete inde. Zelený ostrov obmývaný oceánom, z ktorého sa týčia mohutné hory, nádherné údolia a čisté jazerá. Oceán ponúka fantastické prírodné divadlo a ľudia sú tu takpovediac zbytoční. Nový Zéland Vás očarí. Či už sa človek rozhodne pre prieskum Nového Zélandu po súši, z vtáčej perspektívy alebo z vodnej hladiny, jedno je isté, rozmanitosť a krása miestnej prírody ho nenechá chladným. Aktívne sopky a geotermálne prírodné zázraky obklopené zelenými lúkami či hustými lesmi až po pieskové pláže a po väčšinu roka zasnežené vrcholky impozantných hôr a ľadovce…

Christchurch, Queenstown

Nový Zéland je ostrovný štát v Austrálii a Oceánii. Je tvorený dvoma hlavnými a mnohými malými ostrovmi v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Nový Zéland je známy pre jeho izoláciu, od Austrálie na severozápade je oddelený asi 2 000 km širokým Tasmanovým morom. Najbližší susedia severne sú Nová Kaledónia, Fidži a Tonga. Väčšinu populácie tvoria pôvodní Európania (tzv. Pākehā) a najväčšou menšinou sú pôvodní obyvatelia – Maoriovia.

Južný ostrov – Na juh lákajú sopky národného parku Tongariro. Južný ostrov vás očarí aj ľadovcami Franz Josef a Fox v Južných Álp aj najvyššou horou Nového Zélandu Mt. Cook. Fjordy, Milford Sound, Mitre Peak treba jednoducho vidieť. Tiež sú na Južnom ostrove. Dotyky s civilizáciou ponúkajú Christchurch a Queenstown – centrum adrenalínových aktivít.

Postupná aklimatizácia na južnú pologuľu a prehliadka mesta. V roku 2011 mesto zasiahlo viac zemetrasení a dnes sa opäť prebúdza ako najkultúrnejšie mesto Južného ostrova. Čaká nás celodenný presun až do hlavného mesta adrenalínu, QUEENSTOWN. Je východiskovým miestom pre viaceré výlety a je centrom adrenalínových športov, aj vďaka A. J. Hacketovi a jeho bungee jumpingu.

Pokračujeme ďalej až k jazeru Pukaki. Tak modrú vodu len ťažko niekde na svete nájdete. Pokiaľ nám vyjde počasie, na druhom konci jazera uvidíme najvyššiu horu krajiny, Aoraki / Mount Cook a budeme sa kochať krásami Južných Álp.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Nový Zéland

FJORDLAND a zátoka Milford Sound, FOX GLACIER

S východom slnka vyrážame do najkrajšieho národného parku Nového Zélandu. Lonely Planet toto miesto vyhlásilo za jedno z miest, ktoré musíte vo svojom živote navštíviť. Južný ostrov má množstvo zaujímavých miest, FJORDLAND a zátoka Milford Sound sú však na popredných priečkach.

Cestu lemujú vysoké hory Južných Álp porastené bujným lesom a množstvom vodopádov. Po chvíli ich prestanete počítať. Budeme zastavovať na zaujímavých a fotogenických miestach.

Za tunelom začneme klesať, až cez nádhernú „džungľu“ prídeme do Milford Sound, ktoré sa hrdí titulom najdaždivejšieho miesta Nového Zélandu a jedným z najdaždivejších miest na Zemi.

Plavíme sa na moderných lodiach, ktoré sa pozdĺž skalnatých brehov doplavia až k ústiu do Tasmanovho mora. Je možné, že počas plavby zazrieme aj delfíny, tulene či veľryby. Vo vode loď občas sprevádzajú aj tučniaky, ktoré žijú na novozélandských brehoch.

Mierime do mestečka Fox Glacier alebo Franz Josef. Známy ľadovec Fox Glacier je od februára 2019 pre verejnosť uzavretý. Povodne zničili prístupovú cestu a spôsoboli škody, ktoré neumožňujú bezpečný prístup k ľadovcu. Ľadovce sú v tejto oblasti známe najmä kvôli ich blízkosti k moru a tým, že schádzajú do nízkych nadmorských výšok.

REEFTON-HANMER SPRINGS-KAIKOURA

Západnému pobrežiu dáme zbohom a presunieme sa na východné. Cestou si urobíme prestávku v mestečku REEFTON, ktoré vyzerá ako zamrznuté v 19.st. Pôvodne zlatokopecké mesto sa stalo turistickou križovatkou a častou zastávkou na ceste z pobrežia na pobrežie. Bolo prvým mestom na Novom Zélande a aj južnej pologule, ktoré bolo elektrifikované už v roku 1888.

Pokračujeme peknou cestou horami a údoliami až po kúpeľné mesto HANMER SPRINGS, kde môžete ochutnať vynikajúce bravčové rebrá.

Po obede a prechádzke po meste máme pred sebou cestu otvorenou krajinou do mesta KAIKOURA, ktoré je známe ako jedno z najlepších na sledovanie veľrýb na svete.

2,5 hodinová plavba, kde budeme sledovať veľryby a unikátne delfíny tmavé (Dusky dolphin), ktoré sú endemické pre Nový Zéland. Vorvane sú známe tým, že sa vedia ponoriť do veľkých hĺbok. Okrem vorvaňov sem chodia aj iné druhy veľrýb.

Z tohto miesta ideme na sever do vinárskej oblasti MARLBOROUGH, kde ochutnáme vína svetovej kvality. Sauvignon Blanc alebo Chardonnay či Pinot Noir?


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kuba – Havana, Guantanamo, Varadero

Sev. Ostrov PICTON-WELLINGTON, TONGARIRO

Absolvujeme cestu trajektom z Južného ostrova na Severný. 3,5 hodinová plavba, počas ktorej prejdeme približne 100 km. Po zdolaní Cookovho prielivu pristaneme v hlavnom meste ostrova. Po týždni strávenom v prírode je pre nás Wellington veľkou zmenou. Vyvezieme sa pozemnou lanovkou z centra mesta do botanickej záhrady. Prejdeme sa nádherným parkom a budeme hľadať vtáky kākā. Veľký papagáj trávi veľa času v korunách stromov a jeho škrek je tu často počuť.

Do parku vstúpime zo západnej strany a neustále budeme mať výhľady na sopky národného parku Tongariro. Hlavnými atrakciami sú tu sopky. Ruapehu je tá najvyššia a Ngauruhoe je zasa vďaka filmovej trilógií Pán Prsteňov tou najznámejšou. V parku je množstvo dlhších aj náročnejších trekov, niektoré aj viacdňové.

Z Tongariro pokračujeme k ďalšiemu „naj“, a tým je najväčšie jazero Nového Zélandu, jazero TAUPO, ktoré vzniklo sopečnou explóziou. Jej následky sledovali aj európania v antickom svete. Len nevedeli, kde sa výbuch odohral.

V blízkosti si záujemcovia fakultatívne môžu vyskúšať jet boating, pri ktorom sa čln rúti rýchlosťou 90 km/h a stačí mu k tomu 10 cm vody. Kde inde by ste mali vyskúšať tento zážitok, ako v krajine jeho pôvodu. Jetboaty boli poprvýkrát skonštruované a využívané v roku 1954 práve na Novom Zélande Billom Hamiltonom, aby sa vedeli rýchlo plaviť po plytkých a dravých riekach. Dnes je z nich celosvetová atrakcia.

AUCKLAND, Haka, jedlo, maorovia, ľudia, životný štýl

Toto multikultúrne mesto je mestom s najpočetnejšou populáciou ľudí z Tichomoria. Keďže sa nachádzame v kultúrnom centre maorov, navštívime v tomto areáli aj tradičný stretávací dom, kde pôjdeme na vystúpenie umeleckého súboru a uvidíme tradičné haka tance.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Nový Zéland #Stredozem #uchompomape #Veronika Hulíková #vitochrappa