KATAPULT vydáva album Nostalgia, prvý v novej ére

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Olda Říha a jeho legendárny Katapult vydávajú štúdiovú novinku. Pod titulom Nostalgia vychádza na CD, LP a digitálnych službách v týchto dňoch, takmer sedem rokov od posledného albumu Kladivo na život.

Nový štúdiový počin vychádza v roku, kedy Olda Říha – mozok, srdce a duša Katapultu – oslavuje 75. narodeniny a 60 rokov na scéne. Väčšinu piesní skomponoval sám, na textoch sa okrem neho podieľali Filip Hrbek a Michal Tříska. Na album zaradil aj coververziu „klasiky“ od Suchého a Šlitra Mister Rock a mister Roll. Samotný album sa dá označiť ako prvá platňa novej éry Katapultu. „Nostalgia vychází po měsících pandemické nejistoty a opakovaném přesouvání koncertů, ale Katapult je tu v plné síle s excelentními rockery a s novou muzikantskou energií,“ hovorí Olda Říha.

Spolu s novými spoluhráčmi – Václav Zima (bicie) a Karel „Bigman“ Kodl (basgitara, spev) – vytvoril dielo so surovým zvukom a typickými říhovskými riffmi, nahral muzikantskú výpoveď, ktorá sa dostane pod kožu. Zároveň sa mu podarilo docieliť súčasný zvuk a zachytiť pritom taký drive, čo ocenia nielen jeho verní fanúšikovia. Sám Olda Říha označuje album Nostalgia poeticky ako svoju osobnú „audio autobiografiu“. „Nostalgia by mohla zároveň sloužit jako můj testament. Uvidíme…,“ uzatvára tajomne Říha.

Krátko pred vydaním albumu mal premiéru dokumentárny film Vojín XY. Režisér Jiří Klimov so svojim tímom jeho prostredníctvom rozpráva o Oldovi Říhovi a Katapulte „v jednom“, pretože ako v ňom sám hlavný protagonista hovorí: „Já nehraju s Katapultem. Já jsem Katapult. 24 hodin denně…“ V dokumente sa podarilo vystihnúť podstatu osobnosti slávneho rockera a jeho životnej filozofie, života hudobníka telom a dušou, ktorý nikdy nedopustil, aby se beh jeho skupiny niekedy zastavil (aj cez zákaz vystupovania za bývalého režimu).

Viac o téme: #album #Katapult #Nostalgia #novinka