Nová výstava „Lovci a zberači“ v Nitrianskej galérii

Nitrianska galéria

Výstava Lovci a zberači je prvou samostatnou prezentáciou tvorby Jany Minárikovej v Nitrianskej galérii. Výstava sa mala pôvodne konať v lete 2020, no pre prvú vlnu pandémie sme ju museli presunúť na tento rok. Druhá vlna nás zasiahla ešte silnejšie a termín otvorenia sme opäť museli presúvať, no sme radi, že sa to napriek všetkému nakoniec podarilo.

Jana Mináriková sa počas dvoch rokov vydávala na lov. Na jar, v lete, na jeseň i v zime. Na rôznych miestach Slovenska fotografovala posedy. Čudesné búdy pripomínajúce strážne veže či guľometné hniezda zmajstrované z toho, čo bolo práve poruke, ale aj dômyselne skonštruované a komfortne vybavené pozorovateľne. Niekedy stačilo autorke nájsť vhodné pole, aby tých posedov ulovila hneď niekoľko, inokedy musela brázdiť krajinu a trpezlivo vyčkávať s okom na hľadáčiku, kým mohla stlačiť spúšť. „Úlovky“ si priniesla domov, vypreparovala softvérmi a vybrala pre nás tie najlepšie.

Výstava predstaví veľkoformátové fotografie interiérov posedov a pestrú mozaiku menších formátov s rôznymi podobami ich exteriérov. Uvidíte tiež krátky film o taxidermickom procese preparácie úlovkov. V galérii postavíme krmelec, takže možno príde aj jeleň.

K výstave vychádza praktická mapa miest výskytu fotografovaných posedov s kurátorským textom a odbornou štúdiou o histórii lovu. Pre vášnivých zberateľov sme pripravili nástenný kalendár najkrajších posedov Slovenska na loveckú sezónu 2021/2022.

Jana Mináriková (1980, Nitra) študovala výtvarnú tvorbu a výchovu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, dokumentárnu tvorbu, scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a výtvarné umenie na Akadémii umení v Banskej Bystrici, odkiaľ má aj doktorát. V roku 2011 založila s Dušanom Bustinom kreatívne štúdio Almostar, kde pracuje ako režisérka, scenáristka, dokumentaristka, strihačka, kameramanka a fotografka na rôznych vizuálnych projektoch. Od roku 2013 pôsobí ako odborná asistentka v Ateliéri foto-video na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa tvorbe krátkych filmov na pomedzí hraného a dokumentárneho žánru, natáča videoklipy a fotografuje. Za svoju tvorbu získala niekoľko slovenských aj zahraničných cien. Samu seba považuje za filmárku s výtvarným presahom, prípadne za výtvarníčku s filmovým presahom. Zbiera fotografie poľovníckych posedov. Žije a tvorí pod lesom na Zobore v Nitre.


Nitrianska galéria

Autorka: Jana Mináriková
Kurátor: Omar Mirza
Miesto: Galéria mladých
Trvanie: 18. 3. – 30. 5. 2021

Výstava bude sprístupnená pre verejnosť hneď ako to umožní aktuálna situácia a všetky platné opatrenia. Dovtedy sa vám budeme snažiť výstavu priblížiť aspoň online formami. Nezabúdajte nás sledovať! 

Viac o téme: #fotografia #janaminarikova #lovciazberaci #nitrianskagaleria #online #posedy #výstava