Nová česko – slovenská komédia ukáže, že láska aj hory prenáša.

Peter Gašparík, Continental film

Ani pandémia koronavírusu nezabránila filmárom vykonávať si svoju prácu a 1. marca padla v tatranskom Hoteli Hubert za prísnych hygienických opatrení prvá klapka novej romantickej komédie Láska hory prenáša. Vo filme sa predstavia slovenské aj české herecké hviezdy ako Marek Lambora, Natália Germani, Richard Stanke, Csongor Kassai, Noël Czuczor či Anna Fialová.

Nová komédia sa odohráva počas svadobného dňa nevesty Alex, ktorej veľký deň sa jej rúca priamo pred očami. Neurotická matka kontroluje každý jej krok, paranoidný otčim odhaľuje zločin, ktorý sa nestal a jej biologický otec, bohémsky majiteľ tatranského hotela, v ktorom sa svadba odohráva, je zodpovedný za nezvestného ženícha. Chaos v horskom hoteli využíva sympatický inštruktor lyžovania a za pomoci hotelovej hostky Kláry púšťa do dobrodružnej prípravy toho najkrajšieho rande.

Režisérom je mladý český talent Jakub Machala, dvojnásobný držiteľ ceny Anděl za videoklip roka, zodpovedný napríklad aj za seriály Stylista či Láska v čase korony. Takto približuje svoj dlhometrážny debut: „Láska hory prenáša je konverzačná romantická komédia plná dôvtipných dialógov. Príbeh sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín jedného dňa, ktoré divákovi rozprávame postupne trikrát, a to vždy z uhla pohľadu inej postavy. Tieto tri dejové línie sa prostredníctvom postáv rafinovane prepájajú a ovplyvňujú. Vznikol tak veľký priestor pre množstvo nedorozumení a komických situácií.“

Režisér sa pri tvorbe filmu obklopil ďalšími mladými profesionálmi. Na scenári pracovali český stand-up komik Jan Studnička, autorka Anna Kruchňová aj slovenský režisér a scenárista Michal Baláž (Cesta do nemožna). Kameramanom filmu je Nick Kollár (Dáma a Král, Specialisté) a kostýmovou výtvarníčkou Veronika Vartíková (Kto je ďalší?). Producenti tím doplnili o skúseného architekta Braňa Mihálika či hudobného skladateľa Jakuba Krajíčka. Zdá sa teda, že k slovu sa dostáva nová generácia slovenských a českých filmárov.

Komédia Láska hory prenáša je po historickej dráma Slúžka (v kinách na jar 2022) druhou snímkou produkčnej spoločnosti Bright Sight Pictures, ktorá vznikala s ohľadom na udržateľnosť životného prostredia. Partnerom ekologického nakrúcania je spoločnosť SodaStream, ktorá hercom a štábu darovala opakovane použiteľné fľaše na vodu. Celý štáb počas mesačného nakrúcania býval, stravoval sa a pracoval na jednom mieste, čím sa významne znížila uhlíková stopa spojená s transportom, a tiež zvýšila bezpečnosť v súvislosti s pandémiou. Množstvo kostýmov či hracích rekvizít je len zapožičaných, prípadne vytvorených lokálnymi výrobcami.

Romantickú komédiu Láska hory prenáša uvidíte v slovenských a českých kinách vo februári 2022.

Viac o téme: #ceskoslovenska #komédia #laskahoryprenasa #romantická