Wings For Life World Run lámal rekordy. Najväčší beh v histórii podporilo 184 236 účastníkov.

MONIKA VIŇANSKÁ

V nedeľu 9. mája behal celý svet a Slovensko behalo spolu s ním. V Bratislave, Piešťanoch, Nitre, Vysokých Tatrách, ale aj v ďalších mestách a dedinách, v parkoch, na hrádzach, okolo jazier. Zapojili sa jednotlivci, celé rodiny, partie kamarátov, vozičkári, športovci aj ambasádori. Všetci o 13:00 hod. vyštartovali s aplikáciou Wings for Life World Run pre dobrú vec a podporili tak svetovú myšlienku, podporili výskum liečby poranenej miechy.

Virtuálna cieľová čiara, ktorá má na tomto podujatí podobu stíhacieho auta v aplikácii, dobiehala iba na Slovensku 2000 účastníkov. Do ôsmeho ročníka najväčšieho globálneho behu sa celosvetovo zapojilo neuveriteľných 184 236 účastníkov zo 151 krajín! Aj vďaka tejto podpore sa nadácii Wings for Life podarilo vyzbierať 4,1 milióna eur. Každý jeden príspevok a štartovné putujú v plnej výške priamo na konto tejto neziskovej organizácie.

SLOVENKA NIKOLA ČORBOVÁ TRETIA V SVETOVOM PORADÍ
Nikolu Čorbovú, bežiacu na bratislavských Zlatých pieskoch, dobehlo virtuálne stíhacie auto na 48. kilometri a obsadila tak fantastické tretie miesto v globálnom poradí. Spomedzi mužov na Slovensku najviac zabehol Taras Ivaniuta, takmer 55 kilometrov. Svetovými šampiónmi sa stali Švéd Aron Anderson (66,8 km) a Ruska Nina Zarina (60,2 km). Obidvaja si tak odnášajú už svoje tretie celkové Wings for Life World Run víťazstvo, Nina dokonca vyhrala tretí ročník po sebe.

KAŽDÝ AMBASÁDOR INDE, ALE VŠETCI SPOLU
Svetový charitatívny beh podporili aj slovenskí ambasádori. Každý síce bežal niekde inde, ale všetci do toho opäť vložili obrovskú radosť a nadšenie. Vodák Jakub Grigar si zabehol v Taliansku, pomedzi tréningy na majstrovstvách Európy: „Wings for Life World Run nie je beh, ktorý sa musí behať na výkony. Každý, kto sa postaví na štart, je víťaz, pretože pomáhame dobrej veci. Som rád, že môžeme bežať pre tých, ktorí behať nemôžu.“ Kajakárka Jana Dukátová aj tento rok vyštartovala v Bratislave a čaro World Runu si užila už po šiestykrát: „Bežala som aj ja, pretože pocit z tohto behu, z toho, že tým pomáhame druhým, je jedinečný. Bolo to náročné, pretože ešte deň pred tým som súťažila na ME v Taliansku a boli sme celú noc na ceste. Teraz už vo mne prevláda len dobrý pocit, že som podporila tento projekt a možno inšpirovala aj tých, ktorí bežne na pretekoch nebehajú a práve toto by pre nich mohlo byť inšpiráciou.“

Štefan Svitko sa do globálneho behu zapojil prvýkrát, štartoval na svojej domovskej motokrosovej trati v Žaškove a zabehol perfektných 27 km: „Som spokojný, keďže nie som až taký bežec. Ja hlavne rád podporujem dobré veci a aj preto som sa tohto behu zúčastnil. Keď sa mi bude dať, tak si to rád zopakujem každý rok.“ Na ďalší ročník sa už teší aj tréner Maroš Molnár, ktorý štartoval v Bratislave a odbehol si takmer 20 km: „Som veľmi hrdý a pyšný na to, že môžem byť jedným z ambasádorov behu Wings for Life World Run. Je to veľká pocta, je to brutálna charitatívna akcia a každému odporúčam zúčastniť sa, má to veľký dopad. Držte sa a vidíme sa budúci rok!“

K Jakubovi, Janke, Štefanovi a Marošovi sa tento rok pridali aj ďalší ambasádori ako Matej Sajfa Cifra, Zuzana Vráblová, Gabriel Švajda, Zoltán Strcuľa, Patrik Čurila, Jakub Šiarnik, ale aj Marcel Hirscher, Sam Sunderland, Danny MacAskill, Andreas Goldberger a mnohí ďalší.

Na štarte Wings for Life World Run sa znova uvidíme v nedeľu 8. mája 2022. Registráciu na deviaty ročník, ale aj report a fotky z tejto nedele nájdete na redbull.sk/worldrun.

BEH WINGS FOR LIFE WORLD RUN A NADÁCIA WINGS FOR LIFE
Wings for Life World Run sa každý rok beží v máji v rovnakom čase a na celom svete. V niektorých krajinách práve vychádza slnko, v iných sa beží potme, no vždy s rovnakou myšlienkou – bežať pre tých, ktorí behať nemôžu. Sto percent z každého štartovného poplatku a príspevku ide priamo neziskovej nadácii Wings for Life. Tá už od roku 2004 podporuje výskumné projekty, ktoré hľadajú spôsob liečby poranenej miechy, aby tak pomohli miliónom ľudí odkázaných na invalidný vozík. V roku 2018 sa vedcom zo Švajčiarska podaril prelomový pokrok vo výskume, vďaka klinickej štúdii STIMO a za uplynulých 17 rokov podporila nadácia celkovo 239 projektov v 13 krajinách.

Od prvého behu v roku 2014 sa do Wings for Life World Run zapojilo 925 096 účastníkov, ktorí spoločne odbehli 9 034 954 km a na výskum liečby poranenej miechy pomohli vyzbierať 33,3 milióna eur.

Viac o téme: #beh #charitativnybeh #liecbaporanenejmiechy #nadácia #wingsforlifeworldrun