Králi videa

Dokument KRÁLI VIDEA vás vezme späť do pirátskych čias, keď našu scénu ovládali rýchlodabingy, filmy sa nakupovali na čiernych trhoch a hromadne sa usporadúvali domáce videoprojekcie. Vrátime sa späť do rokov socialistického Československa a okrajovo nakukneme aj na filmovú scénu Poľska či Maďarska. V snímke uvidíte množstvo známych mien, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia či majitelia videopožičovní.

V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy oficiálne, existovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument sleduje aj linku „spravodlivosti“ – policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov posadiť za mreže.

Okrem rozhovorov snímka ponúkne aj množstvo hraných „retro“ scén, aby sme si my, ktorý sme tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. Recenzie sú viac než priaznivé. Je to príbeh zapálený, poučný a hlavne vtipný. Lepší dokument o filme na veľkých plátnach už určite neuvidíte.

Novinka má názov Králi videa a v kino-sálach si ju môžete pozrieť od 1. októbra.

Viac o téme: #akčný #animovanyfilm #dobrodružný #dokumentarnyfilm #dráma #fantasy #film #historický #horor #kino #komédia #krimi #muzikál #rodinnyfilm #romantický #rozprávka #scifi #športový #thriller #vojnový #životopisný