Parlament schválil zákaz držania psov na reťazi

Sloboda zvierat

Zákaz držania psov na reťazi dnes odobril parlament, tzv. Lex Reťaze podporila väčšina prítomných poslankýň a poslancov vládnej koalície aj opozície. Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s chovom a držaním psov dnes plénum definitívne odsúhlasilo aj s pozmeňujúcim návrhom poslanca Tomáša Šudíka (OĽaNO). Za hlasovalo 96 zo 117 prítomných poslancov.

Zákon bol prerokovaný prvýkrát na májovej schôdzi, kedy ho parlament posunul do druhého čítania, návrh následne odporučili schváliť aj parlamentné výbory. Novela zákona o veterinárnej starostlivosti zakazuje v chovnom zariadení chovať a držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie, okrem chovu alebo držby nebezpečného psa, uviazania služobného psa a psa na osobitný účel počas vykonávania stráženia či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený, alebo počas výcviku, a krátkodobého uviazania psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia alebo pri ošetrovaní psa. Zákon platí od 1. júla 2021, pre psy narodené pred týmto dátumom až od 1. júla 2024.

Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat: „Napriek veľkým kompromisom, ide o obrovské víťazstvo pre psov na Slovensku. Psy sú inteligentné, citlivé, spoločenské zvieratá, potrebujú žiť s človekom a nie byť odložené za domom na krátkej reťazi. Pozornosť však budeme musieť zamerať na psy na osobitný účel, sem patria napr. pastierske psy a psy v strážnych službách, často sa totiž stretávame, že trpia na reťaziach v zlých podmienkach. Dnes však ďakujeme verejnosti za 97-tisíc podpisov pod petíciou a poslancom za ich hlasy za správnu vec.“

Na príprave zákona (návrh skupiny poslancov Tomáš Šudík (OĽaNO), Anna Zemanová (SaS), Jaroslav Karahuta (Sme rodina), Alexandra Pivková (Za ľudí) a ďalší) spolupracovala aj Sloboda zvierat a do textu presadila, že krátkodobé uviazanie bude možné len počas kŕmenia, čistenia chovného priestoru a veterinárneho ošetrenia. Občianske združenie zároveň bolo proti zaradeniu výnimky zo zákazu reťazí pre psy na osobitný účel, to sa presadiť nepodarilo.

Silvia Čaňová, koordinátorka kampane: „Je to krok zo stredoveku do civilizácie a nádej na lepší život pre tisíce slovenských psov! Mať psa nie je povinnosť a každý záujemca o psíka by si mal vopred zodpovedne premyslieť, či mu vie vytvoriť vhodné podmienky.“

Petíciu za zákaz držania psov na reťazi s 97-tisíc podpismi odovzdala Sloboda zvierat ešte v máji vtedajšiemu ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému, ktorý zákonu vyjadril podporu. Prieskum agentúry FOCUS ukázal, že zákaz reťazí si praje takmer 62 % Slovákov a Sloveniek. Petícia bola súčasťou kampane Nie reťaziam, ktorá upozorňovala na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach a zároveň poukazovala na nedostatky súčasnej legislatívy. Súčasná vyhláška o ochrane spoločenských zvierat držanie psov na reťazi umožňuje. Držiteľovi psa síce prikazuje zabezpečiť zvieraťu denný voľný pohyb bez uviazania, toto však nie je možné kontrolovať. Aj majitelia, ktorí svoje zvieratá nikdy nepúšťajú, kontrole (RVPS) tvrdia, že tak robia. Výsledkom sú tisíce psov na Slovensku, ktoré strávia celý život na reťazi. Práve preto bola potrebná zmena zákona.

Pes patrí medzi spoločenské zvieratá s vysokými nárokmi na uspokojovanie fyzických, mentálnych a sociálnych potrieb.

Držanie psov na reťazi:
• obmedzuje voľnosť pohybu a napĺňanie fyzických a fyziologických potrieb (hygiena) a možnosť úniku pred ohrozením;
• negatívne ovplyvňuje celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť trvalé poškodenie zdravia (svalová atrofia, poškodenie kĺbov, degeneratívne ochorenia, zranenia a vrastanie reťaze do krku);
• potláča etologické a sociálne potreby spoločenského zvieraťa; dôsledkami izolácie a nedostatku podnetov sú poruchy správania, sebapoškodzovanie (hryzenie si častí tela) a/alebo agresívne správanie a ohrozenie zdravia a bezpečnosti obyvateľstva.

Poslanec Tomáš Šudík (OĽaNO), spolupredkladateľ zákona: „Tému reťazí som priniesol do parlamentu ešte minulý rok a som rád, že získala podporu naprieč koalíciou. Ako bývalý aktivista prácu ochranárskych združení podrobne sledujem a viem, že držanie psov na reťazi je jedným z najväčších problémov spoločenských zvierat na Slovensku. „Lex Reťaze“ má zlepšiť kvalitu života psov a byť zároveň prevenciou pred týraním. Som hrdý, že sme zákon prijali.“

Viac o téme: #drzaniepsov #parlament #reťaz #schválený #slobodazvierat #zákaz #zakazdrzaniapsovnaretazi