Legendárna pieseň Imagine sa dočkala re-editu

„Ak chcete mier, musíte si ho najskôr predstaviť. Ak si ho dokážete predstaviť, potom môže byť aj skutočný.”

Vo svete čoraz viac delenom podľa rasy, pôvodu, sexuality či náboženstva je skladba Imagine stále aktuálna. John Lennon ju skomponoval ako prosbu o svetový mier. Pieseň sa po 50 rokoch dočkala nového masteringu a vyšla v ešte zvukovo kvalitnejšej verzii.

Johna Lennona k vytvoreniu piesne inšpirovalo dielo jeho životnej lásky Yoko Ono. V roku 1964 napísala knihu Grapefruit. Reagovala ňou na situáciu v Japonsku počas 2. svetovej vojny. Obsahovala koncept “imagine this, imagine that” ktorý neskôr Lennon použil ako predlohu na text. Oficiálne bol za autora označený len on sám. V roku 1980, dva dni pred jeho vraždou v rozhovore pre BBC priznal: “V skutočnosti by sa to malo považovať za pieseň z dielne Lennon a Ono, pretože veľa textu a konceptu pochádza od Yoko. Ale v tých dňoch som bol o niečo viac sebecký, trochu macho a akosi som zabudol spomenúť, že sa na nej podieľala aj ona.”

14. júna 2017 oznámila asociácia National Music Publishers ‚Association, že Yoko bude konečne uznaná ako skladateľka skladby „Imagine“. To sa uskutočnilo na slávnostnom ceremoniáli, kedy Yoko za svoj príspevok získala cenu Pieseň storočia.
Yoko Ono neskôr v rozhovore prezradila, že niekedy má pocit, že sa ich životné cesty stretli len preto, aby mohla vzniknúť táto pieseň.

Pár si zahral aj v hudobnom klipe k tejto skladbe. John Lennon sedí v bielej miestnosti, spieva a hrá na bielom krídle. Yoko chodí okolo a postupne odostiera závesy. Čím viac ich odostiera, tým viac sa miestnosť presvetľuje a rozjasňuje. Na konci si Ono sadne vedľa neho za klavír, zdieľajú zamilovaný pohľad, úsmev a rýchly bozk.

Viac o téme: #Imagine #johnlennon #pieseň #reedit #yokoono