Martin Klinčúch a Matúš Kolárovský nahrali spoločnú pieseň „Rosetta Stone“.

Marek Kučera

Spoznali sa počas nakrúcania úspešného seriálu Pán profesor. Imponoval im vzájomný humor a svetonázor. Začali sa preto stretávať aj mimo kamier. Hrali basketbal, chodili spolu cvičiť a navzájom sa podporovali. Ich silné priateľstvo v týchto dňoch vyústilo v hudobnú spoluprácu. Vypočujte si duet víťaza show Tvoja tvár znie povedome Martina Klinčúcha (aka Neiru) a Matúša Kolárovského (aka Yael) s názvom Rosetta Stone.

Príbeh piesne Rosetta Stone sa začal písať už v roku 2019, kedy Matúša Kolárovského prvýkrát napadlo, že by s Martinom Klinčúchom mohli naspievať spoločnú skladbu.

„Trvalo dva roky, kým sme prvotný nápad zmenili na skutočnosť. Matúš vtedy s hudbou ešte len začínal. Trávili sme spolu veľa času a viedli veľa nekonečných debát o hudbe. Ale až tento rok sme vďaka Yak.shovi z F*ck Them a Michalovi Borecovi z TV Markíza premenili Matúšovú ideu v realitu,“ prezradil talentovaný herec a spevák Martin Klinčúch, ktorý sa v máji stal víťazom televíznej show Tvoja tvár znie povedome.

Podobne ako Matúš, tak aj Martin sa rozhodol, že bude v rámci hudobnej scény vystupovať pod umeleckým pseudonymom. Matúš, ktorý má za sebou už viacero úspešných singlov, si v minulosti vybral izraelské meno Yael, čo v hebrejčine znamená „boží dar“. Martin si po dlhšom premýšľaní zvolil nickname Neiru.

„Moje meno sa zrodilo veľmi zvláštnou náhodou. Do internetového prekladača som napísal slovo klinec a skúšal som jeho rôzne preklady. Napokon som vyskúšal japončinu a vybehlo mi slovo neiru, ktoré ma okamžite zaujalo. Dobre sa vyslovuje, aj fajn znie, tak som si povedal, že budem Neiru. Čiže klinec, ako ma mnoho kamošov volá, je po japonsky neiru,“ pochválil sa hudobný debutant Martin Klinčúch.

Pri písaní textu sa Matúš s Martinom inšpirovali príbehom prastarej kamennej dosky, na ktorej je vytesaný jediný text v troch rôznych prekladoch. Táto doska, podobne ako aj samotná pieseň, sa volá Rosetta Stone a z historického hľadiska má veľký podiel na rozlúštení princípov hieroglyfického písma.

„Keď som sa od svojho otčima dozvedel príbeh o doske z Rosetty, tak som si hneď povedal, že by to mohlo byť dobré prirovnanie na niečo z reálneho života. S Martinom sme napísali slohy a následne som vymyslel refrén. Text piesne Rosetta Stone je metaforické prirovnanie kameňa k dievčaťu, ktoré nám pomáha rozlúštiť naše životné hieroglyfy,“ prezradil Matúš Kolárovský, ktorý sa okrem hudby a herectvu venuje aj modelingu.


WMG (v mene spoločnosti Atlantic P&D)

Autorom hudby skladby Rosetta Stone je Tom „Toello“ Trník, ktorý si kedysi hovoril Brains For Sale a jeho posledný album Bats & Butterflies vyšiel minulý rok v nezávislom vydavateľstve Gergaz. O produkciu piesne sa postarali Yak.sha a Michal Borec.

„S Toellom sme sa zoznámili prostredníctvom Yak.shu, ktorý nám ho poradil. Toello pre nás nachystal viacero beatov a tie nám chcel postupne pustiť. S Matúšom sme mu však hneď pri prvom povedali, že tento berieme. Od tej chvíle sme začali hneď pracovať na texte. Za dva večery sme vymysleli a nahrali celú pieseň,“ teší sa zo spolupráce Matúš Kolárovský.

„Track Rosetta Stone vznikol veľmi prirodzene a nesilene. S chalanmi sme si hneď sadli, ako hudobným vkusom, tak aj humorom. Pamätám si, že v istom momente sme dokonca samplovali Matúšov grg. Na skladbu som hrdý a dúfam, že sa jej bude dariť,“ praje si autor hudby Toello.

Videoklip k piesni sa nakrúcal v Prahe pod režisérskou taktovkou rešpektovaného Jána Stracha, ktorý má za sebou spoluprácu s Rytmusom, Egom, Benom Cristoavom, Dalybom, Ektorom, Sergeiom Barracudom a mnohými ďalšími interpretmi. Obaja speváci sa zhodli na tom, že išlo o veľmi náročné nakrúcanie, ktoré však stálo za to.

Viac o téme: #martinklincuch #matuskolarovsky #novinka #rosettastone #singel