RTVS prichádza s novým koprodukčným rodinným seriálom „Mami, kúp mi psa“.

Filip Púchovský, RTVS

Už od 4. septembra sa bude na obrazovkách Jednotky v rámci detského programového bloku vysielať nový rodinný seriál Mami, kúp mi psa. Réžiu seriálovej novinky, ktorá poukazuje na problematiku medzigeneračných vzťahov a neustále hľadanie ciest spoločného fungovania, mal v rukách český režisér Bohdan Sláma, držiteľ dvoch Českých levov.

Mami, kúp mi psa je pôvodný koprodukčný seriál RTVS nakrútený na motívy rovnomennej knihy úspešnej detskej autorky Zuzany Štelbaskej. Ide o pútavý príbeh 11-ročného Ondreja na ceste k naplneniu jeho najväčšieho sna – mať vlastného psa. Nový seriál upozorňuje aj na dôležitú myšlienku, že pes nie je hračka, ale rovnocenná živá bytosť, ktorú treba rešpektovať, ľúbiť a v neposlednom rade sa o ňu starať.

Ondrej (Benjamin Lacko) je mestský chlapec, ktorý žije so svojou mamou (Zuzana Šulajová). Tá syna počas leta po prvýkrát plánuje poslať tráviť prázdniny k starému otcovi (Ivan Romančík). Myšlienka leta prežitého na vidieku sa zdá byť pre Ondreja peknou nudou a dedko jemne otravným. Ukáže sa však, že bývalý veterinár žije v malej obci vcelku zaujímavým životom. Okrem iného vypomáha tete Danici (Zuzana Kronerová), ktorá prevádzkuje psí útulok. Ondrej sa tak na vidieku dostane k svojim vytúženým psíkom, ale nadviaže aj nové priateľstvá.

„Cesta od začiatku procesu-rozpracovania námetu podľa knihy, písania scenárov až po realizáciu trvala niekoľko rokov, podieľali sa na nej desiatky tvorcov. Výsledný tvar je tým najlepším prienikom všetkých tvorivých profesií, ktoré sa tohto procesu zapojili a ponúka jedinečnú pôvodnú slovenskú látku spracovanú spôsobom, ktorý sa z najväčšou vážnosťou zameriava na detského diváka a jeho potreby. Verím, že seriál svojim zameraním na realitu, a neprikrášľovanie sveta v ktorom žijeme, osloví divákov, našim spoločným cieľom bolo, aby seriál pozerali deti spoločne so svojimi rodičmi a starými rodičmi,”, hovorí producentka seriálu Tina Diosi.

Réžiu seriálu mal v rukách český režisér Bohdan Sláma, držiteľ dvoch Českých levov, ktorý na Slovensku nakrúcal prvýkrát. Hoci práca s deťmi a so zvieratami je pre väčšinu režisérov postrachom, Sláma sa na to od začiatku veľmi tešil. „Mami, kúp mi psa je seriál rodinného typu. Problémy a situácie, ktoré prežívajú detskí hrdinovia, sa týkajú aj hrdinov dospelých,” hovorí, „Katalyzátorom vzťahov medzi ľuďmi sa v jednotlivých epizódach stávajú situácie psích hrdinov. Starostlivosť o nich nastoľuje témy zodpovednosti za slabšie bytosti, ktorej sa musia učiť nielen detskí, ale aj dospelí protagonisti.”

Režisér poukazuje práve na riešenie vzťahových, medzigeneračných problémov, ako na základný dôvod, prečo by si seriál mali pozrieť celé rodiny spolu. „Rozdiel v porovnaní s inými seriálmi je predovšetkým v tom, že prežívanie detských hrdinov je postavené na rovnakú úroveň, ako prežívanie dospelých. Hrdinom seriálu je rodina – hľadať cestu z osamelosti musia nielen deti, ale aj dospelí protagonisti,” povedal Sláma.


RTVSOfficial

Okrem spomínaných hercov v seriáli diváci uvidia aj Michala Kubovčíka, spomedzi detských hercov aj Marcela Chlpíka, Sáru Tomolovú či Andreasa Lehotského. „Dedkovi” Ivanovi Romančíkovi sa s „vnukom” Benjamínom Lackom hralo viac ako dobre. „Benjamín je mimoriadne talentovaný,” povedal herec, mimochodom, skúsený pedagóg konzervatória s dlhoročnou pedagogickou praxou. Svoje pedagogické skúsenosti využil aj priamo „na pľaci”, kde deťom pomáhal dosiahnuť potrebné herecké výkony. Dôležitú rolu zohral aj pri samotných kastingoch. V poslednom kole výberov bol kladený dôraz práve na dvojicu dedka a vnuka tak, aby sa im spoločne dobre nakrúcalo.

Seriál Mami, kúp mi psa vznikol v koprodukcii RTVS s FURIA FILM PLUS s.r.o. a KONTRAFILM s.r.o., vývoj aj realizáciu seriálu finančne podporil AVF /Audiovizuálny fond/ a realizoval sa s finančným prispením Ministerstva kultúry. Je nakrútený filmovou technikou a jeho unikátom je aj hudobná stránka. Ide o hudbu skomponovanú špeciálne pre seriál, ktorej autorom je filmový hudobný skladateľ Jakub Kudláč, synovec Mariána Vargu. Nahral ju so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu.

Seriál Mami, kúp mi psa si môžu diváci pozrieť už v sobotu, 4. septembra, o 10.15 h. na Jednotke.

Viac o téme: #ivanromancik #kupmipsa #Mami #rodinný #RTVS #seriál