RTVS odvysiela odovzdávanie ocenenia Cena za architektúru CE ZA AR 2021.

Stanislav Čačko, RTVS

Ocenenie CE ZA AR, ktorého vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov, už dvadsiaty rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Laureátov jednotlivých kategórií spoznajú aj diváci RTVS v priamom prenose na Dvojke vo štvrtok 7. októbra 2021.

Tradícia ocenenia CE ZA AR, ktorou sa oceňujú výnimočné profesionálne výkony – architektonické diela členiek a členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku i v širšom stredoeurópskom priestore. Počet prihlásených diel sa z roka na rok zvyšuje, rastie ich kvalita, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky. Cieľom ocenenia CE ZA AR je prezentovať tvorbu autorizovaných architektov navonok, voči verejnosti a teda aj voči potenciálnym investorom. Ukázať, akým spôsobom môže architekt vytvoriť optimálny návrh, propagovať dobré riešenia a vzdelávať širokú verejnosť o postavení a poslaní architektov v spoločnosti.

Medzinárodná porota v jubilejnom 20. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 81 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 30 realizovaných objektov. Na základe osobnej obhliadky porota vybrala 20 diel v 6 kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Fenomény architektúry, Interiér, Exteriér a Občianske a priemyselné budovy.


RTVSOfficial 35,9 tis. odberateľo

„Som hrdý, že na Slovensku máme skvelých architektov, ktorí dokážu svojou originálnou prácou zaujať aj na medzinárodnej úrovni. Som rád, že tých najúspešnejších môžeme prostredníctvom tohto galavečera predstaviť aj divákom RTVS,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Diváci sa môžu tešiť na výnimočný večer, ktorého moderátorom bude, tak ako minulý rok, predseda poroty Peter Moravčík. Na divákov Dvojky čaká v priamom prenose aj hudobné vystúpenie vokálneho zoskupenie ForYou, ktoré bude okrem úvodnej a záverečnej skladby aj uvádzať hostí na scéne. Odovzdávanie ocenenia CE ZA AR odvysiela Dvojka naživo už 7. októbra o 20.10 h.

Viac o téme: #2021 #archiotektúra #cezaar #ocenenie #RTVS