Natáča sa ďalší VOYO Originál s názvom Dievča menom „Jitřní záře“.

Lukáš Kočišek, MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s r.o.

Dali jej nepovolené meno, výnimočný osud si už ale vybrala sama. Silný dramatický príbeh s hviezdnym hereckým obsadením sa do ponuky streamovacej služby VOYO dostane v jarnej sezóne 2022.

V týchto dňoch sa začalo natáčanie minisérie inšpirovanej skutočnými prípadmi s názvom Dievča menom „Jitřní záře“. Exkluzívne pre VOYO, pod značkou VOYO Originál, ju v produkcii spoločnosti Bionaut Works režíruje Dan Wlodarczyk. V hlavných úlohách príbehu inšpirovanom skutočnými udalosťami sa predstavia Jan Plouhar, Petra Bučková, Veronika Žilková, Pavel Nový, Pavel Zedníček a ďalší. Natáčať sa bude na lokáciách v českom regióne Prachaticko a v hlavnom meste Praha. Premiéra na VOYO je naplánovaná na jarnú sezónu 2022.

„Inšpirovali nás príbehy rodín, ktoré sa rozhodli žiť mimo systému,“ hovorí kreatívna producentka Lenka Szántó a pokračuje: „Pohodlný spôsob života vymenili za neľahkú obživu uprostred prírody, ktorej dôverovali viac než modernému svetu zviazanému pravidlami. Naša miniséria skúma, do akej miery je takéto rozhodnutie komplikované, a či je vôbec realizovateľné. Diváci nebudú vychádzať z údivu.“

Miniséria sleduje príbeh rodiny Junkovcov, ktorým sociálka odoberie osemmesačnú dcéru, pretože alternatívny život vyznávajúca rodina jej dala „nepovolené“ meno „Jitřní záře“. Po zásahu ombudsmanky sa dievčatko rodine vrátilo, ale kauza si už žije vlastným životom. Médiá situáciu interpretujú ako stret malomeštiackych úradníkov využívajúcich byrokratický formalizmus na skomplikovanie života tým, ktorí sa im jednoducho nepáčia. Alternatívny životný štýl Junkovcov skrátka provokuje.

„Jitřní záře“ sa tak čoskoro stáva symbolom svojvôle štátneho aparátu voči nekonformným postojom, a zároveň symbolom občianskeho vzdoru. Kde sú hranice medzi normálnym a alternatívnym? Kde sa začína a končí sloboda jedinca rozhodovať o tom, aký život a podľa akých pravidiel povedie? Ako má, alebo musí štát zasahovať do rodičovských práv? Tieto a mnoho ďalších otázok otvorí nová miniséria vznikajúca pod značkou VOYO Originál.

Režisér a spoluautor scenára Dan Wlodarczyk (Špecialisti, Kriminálka Anděl, Súkromné pasce) hovorí: „Točíme príbeh na motívy skutočných udalostí, ktoré sa stali najmä okolo prelomu tisícročí, kedy sa veľa mladých rodín rozhodlo žiť alternatívnym životným štýlom, často práve na Šumave a v iných odľahlých oblastiach. V našej minisérii sledujeme príbeh rodiny, ktorá dala svojej dcére netradičné meno a to spustí špirálu udalostí vedúcich až k jej odobratiu.“

„Chceme rozprávať inšpiratívny príbeh, v ktorého strede je rodina a jej hľadanie slobody a práva na vlastné rozhodnutia. Silná dráma, ktorej hrdinovia nie sú čiernobieli, majú svoje dilemy, ale práve preto budú ich osudy pre divákov inšpiratívne,“ dopĺňa ho dvojnásobný držiteľ Českého leva a medzinárodnej Emmy, producent Vratislav Šlajer.

Viac o téme: #dievcamenom-jitrnizare #miniséria #voyooriginal