Prvé dva albumy skupiny HEX vychádzajú na VINYLE – Ježiš Kristus nosí krátke nohavice a Abrakadabra.

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Skupina HEX vydala svoj prvý debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice v roku 1992. Znamenalo to výrazné oživenie slovenskej hudobnej scény, pretože Hex sa uviedol v osobitom štýle ovplyvnenom britskou indie hudbou 80. rokov, ktorá bola v tom čase médiami i poslucháčmi široko akceptovaná.

Skupina Hex je aj po svojej vyše 30-ročnej kariére mimoriadne stabilným zoskupením s jedinečnou schopnosťou nepretržite prinášať veľké rozhlasové hity. Tento album je prvým z hexovskej série vinylovej edície, ktorú pripravilo vydavateľstvo OPUS a vychádza oficiálne 14.12.2021 (LP, CD).

„V roku 1992 sme dostali príležitosť nahrať náš prvý album, ktorým sme sa dostali do povedomia ľudí na Slovensku. A to aj vďaka Martinovi Sarvašovi,“ spomína Yxo na začiatky nahrávania ich debutu a dodáva: „Dva roky pred vydaním tohto albumu by nás ani nenapadlo, že sa to podarí tak rýchlo. Hudbou sme žili neustále, ako sa hovorí 24/7, skúšky trvali aj osem hodín, totálne sme prepadli naším nástrojom a nápady nám prichádzali samé od seba. Výsledkom bol album, ktorý bol síce jemne rôznorodý, ale spájala ho drzosť mladých chalanov, pre ktorých neexistoval žiaden problém. Dodnes fanúšikovia hudby radia tento náš počin medzi prelomové albumy, ktore vznikli po nežnej revolúcii.“ Piesne ako Dobrý motýľ, Tam, kde slnko spí alebo V predposledných životoch sú toho dôkazom.

Na albume hrajú a spievajú: Peter „ĎUĎO“ Dudák (spev a gitara), Tomáš „YXO“ Dohňanský (gitara), Martin „FEFE“ Žúži (gitara), Tibor „TYBYKE“ Szábados (bicie), Jozef Jurička (klávesové nástroje) a hostia: Janka Vrabková (spev), Majo Valent (basgitara, gitara), Rado Orth (gitara), Boboš Procházka (ústna harmonika), Roman Pekárek (programovanie)

Album Ježiš kristus nosí krátke nohavice na digitálnych službách.


TuneCore (v mene spoločnosti Clockwise) a spolky vlastníkov práv na hudbu (1)

Druhý album skupiny Hex nesie názov Abrakadabra a bol pôvodne vydaný rok po ich debute. Nachádzajú sa tu cover verzie známych piesní skupín Soulmen, For Meditation, Prúdy a Modus zo zlatej éry slovenského bigbítu, ktoré sú doplnené remakom veľkého hitu Rolling Stones Lady Jane. Skupina si aj na tomto albume zachováva svoj osobitý štýl, vďaka ktorému je ľahko rozoznateľná a nezameniteľná. Druhý album vinylovej série skupiny Hex vychádza 22.12.2021 (LP, CD).

„V roku 1993 sme sa viezli na vlne úspešného prvého albumu a z vydavateľstva prišla požiadavka na ďalší. Keďže sme nemali dostatok nových pesničiek, Martin Sarvaš náš vtedajší manažér, prišiel s nápadom nahrať album cover verzií. Oslovil Pavla Maloviča (lekár, pesničkár a publicista), odborníka na hudbu 60. a 70. rokov, s ktorým sme vybrali osem skladieb a tie sme prerobili. Celý album sme nahrali a zmixovali v bratislavskom štúdiu Relax za sedem dní. Čo nás neskutočne v tom období potešilo, bola pochvala od samotných autorov pesničiek – Hammela a Lehotského, ale aj ďalších muzikantov z obdobia bigbítu, kedy sa formovala slovenská pop music,“ komentuje vydanie druhého albumu s magickým názvom Tomáš „YXO“ Dohňanský.

Album Abrakadabra na digitálnych službách.

V rámci série vinylovej edície budúci rok vyjdú aj ďalšie tri albumy – Hex (1994), Ultrapop (1997) a Supermarket (1999) a každá LP platňa bude mať inú charakteristickú farbu.

Zoznam skladieb na albume Ježiš kristus nosí krátke nohavice:
A1 1. MADELAINE
A2 2. JEEP SONG
A3 3. V KRAJINE SEXU
A4 4. DROGOVÁ ZÁVISLOSŤ
A5 5. PSYCHO
A6 6. SEDEM TIEL A JEDNA TVÁR
B1 1. V PREDPOSLEDNÝCH ŽIVOTOCH
B2 2. HLAVA XXII
B3 3. ČUDNÝ DEŇ
B4 4. RÁDIO ZEM
B5 5. TAM KDE SLNKO SPÍ
B6 6. DOBRÝ MOTÝĽ

Zoznam skladieb na albume Abrakadabra:
A1 01. I WISH I WERE
A2 02. HEJ, PÁN DOKTOR
A3 03. LADY JANE
A4 04. S RUKAMI VO VRECKÁCH
B1 05. RÁNO
B2 06. LETNÁ LÁSKA
B3 07. KEĎ ZOMRIE LEV
B4 08. PIESEŇ PRE NIKOHO

 

Viac o téme: #Abrakadabra #Hex #jeziskristusnosikratkenohavice #LP #Opus #reedície