Lionel Richie získa Gershwinovu cenu 2022.

Billboard com

Lionel Richie dostane Gershwinovu cenu za populárnu pieseň za rok 2022, oznámila Kongresová knižnica vo štvrtok 13. januára. Pop a R&B superstar sa 9. marca predstaví na slávnostnom ocenení všetkých hviezd vo Washingtone, DC. Stanice PBS odvysielajú koncert 17. mája.

Richie bude 12. držiteľom ceny. Prvými dvoma boli Stevie Wonder (2009) a Smokey Robinson (2016). Toto sú tiež jediní černošskí skladatelia, ktorým sa dostalo tejto pocty.

„Je to skutočne česť a som veľmi vďačný, že dostanem Gershwinovu cenu za populárnu pieseň,“ uviedol Richie vo vyhlásení. „Som hrdý, že sa pripájam ku všetkým predchádzajúcim umelcom, ktorých tiež obdivujem a som fanúšikom ich hudby.“

Richieho piesne nominované na Pieseň roka boli: „Three Times a Lady“ (1978), „Lady“ (1980), „Endless Love“ (1981), „All Night Long (All Night)“ (1983), „Hello“ (1984) a „We Are the World“ (1985). Posledná pieseň, ktorú napísal spolu s Michaelom Jacksonom, je jeho jedinou víťazkou v kategórii. Richie tiež získal tri nominácie na Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň, a to za „Endless Love“ z rovnomenného filmu (1981), „Miss Celie’s Blues (Sister)“ z The Color Purple (1985) a „Say You Say Me“ z Bielych nocí (tiež 1985). Za poslednú pieseň vyhral.

Posledným držiteľ Gershwinovej ceny sa stal Garth Brooks pred dvoma rokmi. Medzi 12 ocenenými sú dve hudobné dvojice – Burt Bacharach & Hal David (2012) a Gloria & Emilio Estefan (2019). Prvým držiteľom Gershwinovej ceny bol Paul Simon v roku 2007. Ďalšími sú Carole King (2014, prvá žena, ktorá vyhrala), Billy Joel (2014), Willie Nelson (2015, prvý country skladateľ, ktorý vyhral) a Tony Bennett (2017, prvý nepíšuci umelec, ktorý vyhral).


LatinAutor – PeerMusic, UMPG Publishing, CMRRA, LatinAutorPerf, AMRA, LatinAutor – UMPG, UNIAO BRASILEIRA DE EDITORAS DE MUSICA – UBEM, UMPI, Adrev Publishing a spolky vlastníkov práv na hudbu (11)

„Nezabudnuteľná práca Lionela Richieho nám ukázala, že hudba nás dokáže spojiť,“ dodal Hayden. „Aj keď čelíme problémom a nesúhlasíme v otázkach, piesne nám môžu ukázať, čo máme spoločné.“

Cena, ktorú v roku 2007 vytvorila Kongresová knižnica, je pomenovaná po bratoch Georgovi a Irovi Gershwinových, ktorí napísali také nezabudnuteľné piesne ako „I Got Rhythm“, „Embraceable You“ a „Someone to Watch Over Me“.

Viac o téme: #gershwinovacenu #lionelrichie #spevák