Objav roka 2020 „Karin Ann“ uzatvára svoj triumfálny debutový rok

 

Karin Ann predstavila v úvode novembra featuring s českou hviezdou Benom Cristovaom. Ubehlo len pár dní a už prichádza s ďalšou novinkou. Nová skladba i yearn for agony uzatvára bohatú nádielku tohtoročných singlov z dielne Karin Ann. 18-ročný slovenský objav pracuje na debutovom EP s medzinárodným producentským tandemom v zložení Matt Schwartz (Yungblud, Massive Attack) a Tomi Popovič.

Novinku „i yearn for agony“ sprevádza vydarený „burtonovský“ hororový videoklip, na ktorého scenári i réžii sa speváčka osobne podieľala. Po Slovensku, Česku, Maďarsku, Nemecku a Poľsku Karin Ann najnovšie boduje vo Veľkej Británii – jej singel i yearn for agony totiž v exkluzívnej premiére predstavil prestížny britský magazín Wonderland.

 

Skladba „i yearn for agony“ je podľa slov Karin Ann o najtemnejších zákutiach jej mysle v tom najtemnejšom období. „Bola som dlho v živote v rozpore sama so sebou. Stále som sa sama seba pýtala, prečo nemôžem byť taká, akú ma ľudia chcú mať. Všetko som si vyčítala, každú vec som v sebe stále rozoberala a riešila, a to ma priviedlo do psychických stavov, ktoré sa dajú prirovnať k agónii. A o týchto stavoch tá pieseň je,“ vysvetľuje Karin posolstvo, ktoré nesie jej najnovšia pieseň. Dúfa, že skladba by mohla prehovoriť k ľuďom, ktorí prežívajú niečo podobné. „Keby zároveň pomohla aj tým, ktorí si niečím takým neprešli, aby pochopili, aké to je, bola by som šťastná.“

O Karin je známe, že na svojich videoklipoch vždy aktívne spolupracuje, prichádza s nápadmi a námetmi, ako by klip k danej piesni mal vyzerať, aby čo najvernejšie vystihol atmosféru i odkaz ukrytý v singli. V prípade jej najnovšieho klipu i yearn for agony je jej autorský vklad doposiaľ najvýraznejší spomedzi všetkých jej doterajších klipov. „Ja mám vždy dosť veľký vstup do toho, aký bude videoklip alebo o čom bude, ale teraz som sama plánovala aj tie najmenšie detaily ako napríklad prechody medzi scénami. Som veľmi spokojná s tým ako vyzerá konečný výsledok,” hodnotí Karin. „i yearn for agony je pre mňa veľmi vizuálna pieseň. Takže keď som písala scenár ku klipu, okamžite sa mi v mysli vynoril koncept, ktorý čerpá zo strašidelných príbehov, hororov a kriminálnych prípadov. Celý vizuál som koncipovala filmovo a zámerne som sa snažila, aby bolo video pre diváka mierne nepríjemné. Mám rada filmy a štýl Tima Burtona, čo tiež ovplyvnilo tento klip,“ opisuje speváčka techniku, ktorou spoločne s režisérom Michalom Kunesom Kováčom zhmotnili do obrazu naliehavú a temnú atmosféru skladby.

Karin Ann oficiálne vstúpila na scénu v marci tohto roka a napriek pandémii, ktorá ochromila hudobný priemysel sa stala jedným z najaktívnejších tohtoročných objavov na slovenskej hudobnej scéne. Počas svojho debutového roka stihla vydať 6 singlov (Ruky preč, Zrkadlo, Zavolaj mi zajtra, 3AM, Hloupej svět, i yearn for agony). Jej hudba zaujala tiež za hranicami Slovenska – v Českej republike, Nemecku, Poľsku, Maďarsku i vo Veľkej Británii. Zabodovala rotáciou klipu v nemeckej MTV, rozhovormi pre web legendárnych amerických novín The New York Times či prestížny nemecký týždenník Bild, featuringom s Benom Cristovaom a naplánovaným vypredaným poľským turné ako predskokanka úspešnej speváčky Sanah.

Ako vníma svoj debutový rok samotná Karin? „Robím veľa vecí, ale zároveň sa skoro nič nezmenilo – tým, že celým rokom sa ťahá pandémia covid-19, tak tie najväčšie zmeny ako koncerty, cestovanie alebo to, že by som mohla mať interakciu s ľuďmi, ktorí poznajú moju tvorbu a podporujú ma tvárou v tvár som ešte nezažila.” To by sa malo zmeniť vo februári 2021, kedy Karin vydá svoje debutové EP v Českej republike pod hlavičkou vydavateľstva BrainZone.


Karin Ann

Viac o téme: #iyearnforagony #karinann #novinka #objav #singel