Rodinný dobrodružný film „Útek cez hranice“ plný detskej poetiky, akcie, odvahy a priateľstva.

Rodinný dobrodružný film plný detskej poetiky, severskej atmosféry, akcie, odvahy a priateľstva, odohrávajúci sa počas nemeckej okupácie Nórska v roku 1942.

Rodičia desaťročnej Gerdy a jej brata Otta sú aktívni v nórskom hnutí odporu. Jedného dňa pred Vianocami roku 1942 ich zatknú a ich deti sú ponechané svojmu osudu. Zakrátko objavia v pivnici dve židovské deti, ktoré tam ich rodičia ukrývali. Je na nich, aby dokončili, čo ich rodičia začali: pomôcť Sarah a Danielovi utiecť pred nacistami, dostať sa cez hranicu do neutrálneho Švédska a tam sa zvítať s rodičmi. Nebude to však jednoduché… Film rozpráva o dôvere, neochvejnej lojalite a veľkej odvahe, ktorú je možné objaviť aj u tých najmenších detí.

Povedali o filme:
„Prekvapilo ma, že sa deťom najviac páčil film, ktorý nám pripomína dôležitosť uznania histórie, holokaust a zároveň vo mne vzbudzuje nádej, že táto generácia už nedopustí robiť chyby z minulosti. Myslím si, že rodičia detí, ktoré sa do Ceny mladého publika zapojili, môžu byť na ne právom hrdí,“ povedala moderátorka online hlasovania o Cene mladého publika na Slovensku – Martina Mlichová z Asociácie slovenských filmových klubov – ktoré je organizované v spolupráci s Európskou filmovou akadémiou.

Vybrané ocenenia:
2020: Najlepší detský film a nominácia za najlepší scenár – nórske národné filmové ceny Amanda, Zlatý střevíček (črievička) za najlepší celovečerný film pre deti – 60. Zlín Film Festival (Česko)
2021: Cena mladého publika – Európske filmové ceny; Najlepší hraný celovečerný film – Festival židovských filmov Seattle (USA)

Viac o téme: #kino #premieryvkinach #utekcezhranice