Kapela Sematam prichádza s remakeom hitu Mira Žbirku.

Michal Neffe

Kapela Sematam zverejnila nový videoklip k skladbe Miliónkrát. Po úspešnej skladbe s vizuálom Bomba v spolupráci so zoskupením S hudbou vesmírnou prichádza funky-popová kapela z Nitry s remakeom skladby Miliónkrát uznávaného a obľúbeného interpreta Mira Žbirku. Novým singlom vzdávajú poctu tvorbe výnimočného autora a speváka, ktorý navždy ostane legendou slovenskej hudobnej scény.

„Chceli by sme vzdať hold Mirovi Žbirkovi, ktorý pre nás bude navždy legendárnym chlapcom s gitarou. Rozhodli sme sa to urobiť spôsobom, ktorý bol pre neho a je aj pre nás najbližší – prostredníctvom hudby. Prerobili sme jeho skladbu Miliónkrát do podoby, ktorá zodpovedá nášmu hudobnému štýlu,“ prezrádza spevák Marek Kutnár, podľa ktorého bol Miro Žbirka vizionár a neustále otvorený novým podnetom. S týmto postojom pristupovala kapela aj k spracovaniu skladby Miliónkrát, v ktorej sa snažili zachovať jej podstatu, no zároveň do nej vniesli niečo nové a svojské.

Podľa rodičov Mareka Kutnára bola pieseň Biely kvet prvá skladba, ktorú ako malý spieval. Odvtedy Mareka sprevádza hudba Mekyho Žbirku po celý život. „Skladbu Miliónkrát som mal v hlave dlhú dobu, tak trochu som v nej totiž počul kapelu Sematam,“ s úsmevom hovorí spevák, ktorý má na svedomí aj samotný rearanž skladby. Groove spestrili funky prvky, elektronika a dychová sekcia, doplňujúc bridgeom, ktorý sa v origináli nenachádza.

Ide o jednu z neskorších skladieb Mira Žbirku, ktorá už v pôvodnej verzii má modernejší zvuk a tanečný rytmus. „Mohlo by sa zdať, že keďže boli hudba aj text skladby hotové, tak nahratie cover verzie musí byť jednoduché. No musím sa priznať, že pri tvorbe tohto aranžmánu som strávil viac času ako pri tvorbe akejkoľvek našej autorskej skladby,“ ozrejmuje Marek Kutnár, cítiac veľkú zodpovednosť. Dychová sekcia bola nahrávaná v nitrianskom Basement štúdiu. O mix a master sa postaral producent Marek Šurin, ktorý produkoval aj debutový rovnomenný album Sematam.

V roadtripovom videoklipe dokonalo sprevádzajú atmosféru a výpoveď skladby radostné chvíle a zároveň aj životné patálie, ktoré vo všeobecnosti každého z nás viac či menej pravidelne stretávajú. Celkový podtext dotvorilo pozadie muzikantského života, ktoré symbolicky nadväzuje na hudobné pôsobenie Mira Žbirku ako hudobníka s gitarou. „Vznikol tak pohľad do jedného dňa jednej kapely, počas ktorého si každý niečo prežije, no napokon všetko dobre skončí, pretože sme spolu a robíme to, čo máme radi. Klip sa končí nad ránom, východom slnka, ktorý symbolizuje nádej prichádzajúcu s novým dňom,“ objasňuje Marek Kutnár hlavný motív klipu so zámerom príjemného jarného stvárnenia, no v skutočnosti sa museli popasovať so zimným chladom.


SEMATAM

Okrem kapely v klipe účinkujú aj ich priatelia a mladá herečka Nikoleta Kupčíková. O vizuál skladby sa postaral Juraj Škula, s ktorým kapela spolupracovala aj na videoklipe k skladbe Bomba nakrútenom v spolupráci s triom S hudbou vesmírnou. V marci sa podarilo kapele s klipom Bomba získať 1. miesto v súťaži videoklipov Europe Music Awards v Košiciach.

V súčasnosti kapela pripravuje ďalšie autorské skladby a plánuje koncertné leto. Najbližšie môžete kapelu vidieť 20. apríla ako predkapelu známej formácie HEX v Piešťanoch. Všetky informácie o vystúpeniach môžete nájsť na kapelnom Facebooku a Instagrame.

Viac o téme: #Milionkrát #mirozbirka #novinka #SEMATAM #singel #tribute