Bratislavské Zelené dni budú 20. a 21. mája 2022.

Michaela Bagalová, Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum organizuje druhý ročník dobrovoľníckeho projektu zameraného na ochranu životného prostredia a zachovania zelene v meste. Do Zelených dní sa môže zapojiť viac ako 300 dobrovoľníkov.

Po zlepšení epidemiologickej situácie a zrušení povinnosti nosenia respirátorov pozýva BDC verejnosť na májové dobrovoľnícke dni do prírody. „Už druhý rok je príchod jari na Slovensku symbolom slobody, preto chceme opäť pozvať ľudí na užitočnú psychogygienu do prírody,“ vysvetľuje PR manažérka BDC Michaela Bagalová.

Do Zelených dní sa tento rok zaregistrovalo 12 neziskových organizácií z Bratislavského kraja. Podľa BDC potrebujú pomoc s úpravou záhrad v domovoch seniorov, výsadbou zelene v materských centrách, s kosením, hrabaním, strihaním kríkov aj viniča vo vinohradoch, čistením a zberom odpadkov popri Chorvátskom ramene, odstraňovaním náletových drevín, či natieraním zábradlí a drobnými stavebnými prácami v zelených záhradách Starého mesta.

Súčasťou Zelených dní budú tento rok aj oslavy 30. výročia sústavy Natura 2000, ktorá chráni najvzácnejšie rastliny a živočíchy v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR. „Naši dobrovoľníci a dobrovoľníčky budú v piatok 20. mája popoludní na Devíne pomáhať s realizáciou enviro hier pre deti, ako napr. lovenie bezstavovcov či sledovanie hmyzu cez pozorovacie poháriky,“ dopĺňa Bagalová.

Novinkou tento rok je podľa BDC možnosť absolvovať po pomáhaní v niektorých organizáciách teambuilding, čiže opekačku, grilovačku, alebo si užiť výhľad z hradnej skaly na Devíne v 5. stupni ochrany prírody, ktorá nie je verejnosti bežne prístupná.

Bratislavské dobrovoľnícke centrum vytvorilo projekt Zelených dní pri príležitosti viacerých environmentálnych dní, ktoré si pripomíname práve v máji. Okrem dôležitej starostlivosti o životné prostredie je úlohou Zelených dní aj zvýšenie záujmu verejnosti o zelené lokality v hlavnom meste a okolí. Program Zelených dní ako aj možnosť registrácie nájdu záujemcovia na webe Dobrovolnictvoba.

Viac o téme: #Bratislava #čistenie #upratovanie #zelenedni