Festival experimentálnej hudby v Schaubmarovom mlyne.

Mgr. Klára Hudáková, SNG

Festival MELA, ktorý sa uskutoční 25. júna 2022, prinesie spektrum súčasných hudobných experimentálnych prístupov umelkýň a umelcov zo Slovenska, Poľska, Spojených štátov, Slovinska, Ukrajiny, Belgicka a Nórska. Druhý ročník denného festivalu dramaturgicky zastrešuje Jakub Juhás z vydavateľstva mappa a prináša tému Cirkulácie.

Jedným z hlavných princípov festivalu je vytvoriť miesto, kde sa stierajú rozdiely medzi umelcom a poslucháčom, kde sa stávajú návštevníci aktívnymi aktérmi, ktorí dokážu zdieľať a kultivovať svoje poslucháčske návyky. Cirkulácia je v tomto zmysle chápaná ako spoločné učenie sa načúvať sebe navzájom, ale aj ostatným neľudským aktérom – živej a neživej prírode. Experimentálna hudba prináša rôzne formy, metódy a pohľady na akt načúvania. Zároveň nie je orientovaná na výsledné dielo, ale na samotný proces a hravosť, ktorá poslucháčov udržiava v bdelosti a nabáda ich k aktívnej participácii. Návštevník sa pohybuje medzi rôznymi miestami a zapája sa do jednotlivých zvukových aktov.

Festival má prostredníctvom zvuku preskúmať, oživiť a naplniť priestory Schaubmarovho mlyna v Pezinku. Téma festivalu odkazuje k pôvodnej funkcii mlyna a jeho závislosti na cirkulujúcej vode. Historický fenomén cirkulácie mlynského systému závislého od výdatného vodného zdroja sa dnes transformoval do zdieľania umeleckých konceptov, ktoré cirkulujú medzi výstavami, rezidenciami, diskusiami, workshopmi, či rôznymi performanciami.

Festival chce vytvoriť priestor pre cirkuláciu medzi lokálnou – slovenskou a medzinárodnou zvukovou scénu, a tak sprostredkovať potrebný obojstranný kultúrny transfer.

Michaela Antalová (SK) a Adrian Myhr (NO) na MELE spoločne predstavia album Zvony (2021, Hevhetia), ktorý je akýmsi zvukovým mostom medzi slovenskou a nórskou tradičnou hudbou.

Ben Betrand (BE) je ideálnou voľbou v prípade, že sa chcete ponoriť do noirovo-hypnotických atmosfér, ktoré vám matne pripomenú minimalistické kompozície Steva Reicha alebo Terryho Rileyho. Pri hre využíva cirkulárny dych.

Koncert Adela Mede & Adam Badí Donoval (SK) má nálepku ojedinelý. Na MELE uvidíme len ich druhé spoločné vystúpenie. Sme zvedaví/é, s čím k nám zavítajú.

Širom (SI) je slovinské multiinštrumentálne trio Sama Kutina, Iztoka Korena a Any Kravanji. Svoju hudbu nazývajú imaginárny folk, čo je označenie, ktoré v súvislosti s dielom Bélu Bartóka zaviedol jeho životopisec Serge Moreux. Imaginárny folk je ovplyvnený najrôznejšími podobami tradičnej hudby, s ktorými skupina ďalej experimentuje, ohýba ich a improvizuje s nimi. Výsledkom je fiktívny folklór, ktorý vás v rámci jednej skladby prevedie zo slovinského Krasu cez zasnežené štíty Kaukazu až do Indonézie a späť.

MSHR (USA) je audiovizuálny kolektív tvorený tandemom Birch Cooper a Brenna Murphy. Vo svojom diele skúmajú potenciál elektronických systémov a kybernetických súvislostí, ktoré zachytávajú v podobe AV kompozícií, inštalácií a živých vystúpení.

WIDT je sesterské duo Antoniny Nowackej a Bogumiły Piotrowskej. Koncept ich živých vystúpení vychádza z abstraktnej opery, kde význam libreta nahrádza nonverbálny jazyk, rôzne nekonvenčné hlasové techniky, ktoré v duu rozvíja Antonina. Bogumiła sa živým manipulovaním videa stará o vizuálnu stránku performance.

Lístky na festival je možné zakúpiť si prostredníctvom platformy Tootoot, viac informácií o programe nájdete v udalosti na Facebooku

Vizuálnu identitu MELA 2022 vytvoril grafický dizajnér Matej Vojtuš. Cirkuláciu zobrazuje ako tok statkov, majetkov, peňazí. Využíva blokový font, grafické symboly merateľných symbolov, tabuliek a grafov.

Jakub Juhás (1990, vľavo) je kurátor v bratislavskom kultúrnom priestore LOM, ktorý sa zameriava na súčasné podoby zvukového umenia a akustickej ekológie. Vedie experimentálne hudobné vydavateľstvo mappa editions. Medzi aktivity vydavateľstva spadá tiež kurátorovanie koncertov, inštalácií, rezidencií a workshopov. Príkladom je projekt UŠAMI, ktorý zo zvukovej perspektívy mapoval Gemerskú gotickú cestu, ďalej zvukové dizajnované špeciálne pre inštaláciu Sphéra v Novej synagóge (Žilina). Knižne debutoval v roku 2016 prózou Novoročný výstup na Jaseninu (Rubato), s ktorou sa dostal do desiatky finalistov ceny Anasoft litera a získal za ňu Cenu Jána Johanidesa pre mladého autora. Texty o zvukovom umení publikoval v rôznych lokálnych a svetových magazínoch. V súčasnosti pripravuje vydanie druhej knihy s názvom PS a tiež podcast o akustickej ekológii Z diaľky počuť Zem.

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn. Organizujú sa tu sprievodne podujatí, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a životným prostredím, remeslami a jedlom. Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov a navštíviť ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť. Súčasťou areálu mlyna je ovocný sad, v ktorom rastie vyše 30 ovocných stromov a 100 ovocných kríkov. Mimo programu podujatia si môžete v Schaubmarovom mlyne pozrieť výstavu Príroda vášho detstva kurátorky Miroslavy Maurery a dielo Časová k apsula od umelca Romana Ondaka.

Viac o téme: #festivalmela #schaubmarovmlyn