Padla prvá klapka novej historickej rodinnej ságy RTVS.

Stanislav Čačko, RTVS

RTVS 1. júla odštartovala nakrúcanie osemdielnej historickej ságy s pracovným názvom Niekde v Európe. Prvá klapka padla na Myjave a filmárov čaká dovedna 80 filmovacích dní. Seriál by sa na obrazovky RTVS mal dostať na jeseň v roku 2023.

Seriál s pracovným názvom Niekde v Európe mapuje osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých situácií budú mať diváci možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko -Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie či Február 1948.

Všetky udalosti sú súčasťou príbehu Gézu Violu, syna nemeckej evanjeličky Gréty a Slováka Jana Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť (Jánoš Viola), aby dostal licenciu na svoju vysnenú krčmu. „Na začiatku všetkého stála snaha prerozprávať príbeh osudov rodiny krčmárov, tak ako ho determinovala doba. Spojiť malé, súkromné rodinné dejiny s tými veľkými. Ukázať ľudskú snahu, túžbu po láske a obyčajnom naplnenom živote i za cenu vzdoru a vzoprenia sa a zároveň ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď nám do nich vstúpia geopolitické zmeny,“ povedala autorka scenárov Scarlett Čanakyová.

Režisérom novej historickej rodinnej ságy RTVS je Ján Sebechlebský, kameramanom Tomáš Stanek a diváci sa môžu tešiť na hercov Daniela Žulčáka, Dominiku Morávkovú, Zuzanu Mauréry, Martina Šalachu, Mateja Landla, Danu Košickú, Romana Poláčika, Judit Bárdos, Dana Fischera, Petra Kočiša, Adyho Hajdu a mnohých ďalších.

„Historický seriál zo začiatku 20. storočia Niekde v Európe je po veľmi dlhom čase návratom RTVS k mapovaniu našej histórie filmovými prostriedkami. Som veľmi pyšný na to, že padla prvá klapka tohto rozsiahleho diela. RTVS na ňom veľmi intenzívne pracovala uplynulých 5 rokov a bude to najväčší seriál RTVS v histórii. Som presvedčený, že po takých dielach ako je Vivat Beňovský! alebo Alžbetin dvor si aj seriál Niekde v Európe nájde toľko priaznivcov ako tieto dve klasiky zlatého fondu RTVS. Tvorcom seriálu držím palce,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Viac o téme: #niekdev-europe #RTVS #sága #seriál