Štartuje Naj škola. Nová šou RTVS ukáže, že škola nie je nuda.

Stanislav Čačko, RTVS

Spojenie vedomostí, šikovnost, ale aj šťastia. Na obrazovky RTVS prichádza veľká šou pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií Naj škola 2023.

Každý slovenský okres má v novej zábavno-vedomostnej súťaži svoje želiezko v ohni a na konci školského roka, v júni 2023, spoznáme držiteľov titulu Naj škola a tiež finančnej výhry 10.000 eur. Moderátorkou a kvízmajsterkou šou bude Martina Zábranská, ktorej pomáhajú aj Peter „Expl0ited“ Altof a Milan „Mimo“ Ambróz. Prvá časť šou Naj škola sa na obrazovky Jednotky dostane už v sobotu 10. septembra o 9.30 h.

Veľkej súťaži predchádzalo internetové hlasovanie, v ktorom hlasovalo viac ako 100 000 ľudí. Tí vybrali 72 škôl ktoré sa súťaže zúčastnia. Každú jednu navštívil štáb relácie na čele s influencerom Expl0itedom. Prešli všetky okresy Slovenska. Školy tak mali možnosť ukázať a odprezentovať, prečo by práve tá ich mala byť naj. Následne sa počas nakrúcania vyraďovacích kôl v štúdiu RTVS v Mlynskej doline vystriedalo doposiaľ viac ako 2 000 detí z celého Slovenska.

Scenáristom, spoluautorom a „mozgom“ celého projektu je spolu s režisérom Milan “Mimo”
Ambróz, ktorý má dlhoročné skúsenosti s televíznymi súťažami pre deti, napr. Daj si čas. V šou Naj škola sa objaví aj ako experimentátor, ktorý poodhalí princípy rôznych pokusov. „Chceli sme vytvo-riť TOP súťaž pre základné školy. Šou, do ktorej by sa z roka na rok prihlasovalo viac a viac škôl a ktorá by sa stala prestížnou záležitosťou. Mám pocit, že sa nám to podarilo a už pri nakrúcaní bolo jasné, že Naj škola môže byť pokojne súčasťou aj prime time-u,” povedal o projekte Mimo Ambróz.

Naj škola je pôvodný formát a zároveň veľká súťažná šou. „Divákov čaká veľmi zaujímavý program. Veľmi sa na Naj školu teším, neváhala som ani chvíľu a išla som do toho, lebo je to superprojekt, do ktorého sa zapojí celé Slovensko. Navyše je to zábavná a napínavá šou plná nečakaných momentov a skvelej energie,“ povedala moderátorka Martina Zábranská.

„Našim cieľom je ukázať, že škola nie je nuda. Súťaž je určená pre žiakov druhého stupňa ZŠ, hlavne 7., 8. a 9. ročník, čo je na televíznej obrazovke vôbec prvýkrát. Naj škola je spojenie vedomostí, šikovnosti, ale aj šťastia. V hlasovaní sa zúčastňuje celá škola, ale aj pri samotnej súťaži sa zapája celé publikum, ktoré zbiera tajné body, ktoré nakoniec môžu všetko zvrátiť. Bolo pre nás dôležité, aby výsledok nestál len na troch súťažiacich pri pultíku, zodpovednosť je teda na celom tíme“ povedal dramaturg RTVS Oliver Filan.

Prvú časť šou Naj škola odvysiela RTVS v sobotu 10. septembra o 9.30 h na Jednotke. Všetky časti budú dostupné kedykoľvek po odvysielaní aj v archíve na webe RTVS.sk.


RTVSOfficial

Princíp hry
V základných kolách sa v štúdiu vystriedajú po 3 tímy zo západného, stredného a východného Slovenska. Tímy reprezentujú traja súťažiaci pri pultíkoch a 30 ďalších žiakov. Súťažiaci pri pultíkoch zbierajú body odpovedaním na súťažné otázky, či plnením rôznych úloh. Zvyšní súťažiaci v tíme odpovedajú tiež, ale tajne, a tak zbierajú tajné body, ktoré môžu na konci relácie zvrátiť celkový bodový stav. Jedna zábavná úloha je vždy pripravená aj pre pedagógov. Víťazný tím z každého kola postupuje do osemfinále, neskôr nás čaká štvrťfinále, semifinále a finále, v ktorom spoznáme Naj školu 2023, ktorá si okrem titulu Naj Škola odnesie aj výhru 10 000 eur.

 

Viac o téme: #najskola2023 #RTVS #televiznasou