Talentovaný RODAN debutuje singlom GONE

Mgr. Adriána Čahojová, SUPRAPHON a. s.

Na české popové javisko vstupuje nová tvár a nástup má priam excelentný. Sotva 18-ročný mladík menom RODAN sa nebojí ísť na to inak než väčšina ostatných a v produkcii renomovaného Jana Čechtického (Ohm Square) si rázne pýta pozornosť prostredníctvom autorského debutového singla Gone. Pieseň, ktorá je aktuálne nasadená v charte Evropy 2 i hitparáde Expres FM zaujme perfektnou angličtinou, príjemne jemným, ale pri tom dostatočne výrazným zvukom i citlivou produkciou a ako celok znesie i prísnejšie porovnanie so svetovou produkciou v rámci moderného popu.

„Singel Gone som napísal v období, keď som o sebe trochu pochyboval, v období určitej mojej transformácie, strate ilúzií – že by prechod do dospelosti? Myslím, že v podobnom rozpoložení sa čas od času ocitáme všetci, pre mňa to bolo jednoduchšie v tom, že som v týchto chvíľach mohol utiecť k hudbe, ktorú by som chcel do budúcna veľmi rád ďalej robiť, vyvíjať sa, zlepšovať a koncertovať,“ komentuje svoj singlový debut i ďalšie plány RODAN, ktorý je síce vekom i vzhľadom ešte teenager, ale jeho debutový singel zaujme možno až prekvapivou zrelosťou, ktorou dopĺňa nespochybniteľný talent.

„Vždy som mal sen, že raz budem vypredávať štadióny a nahrávať v dobrých štúdiách. Teraz som, potom čo sme začali spolupracovať s Honzom Čechtickým, už aspoň do profesionálneho štúdia nakukol. Môj hlavný cieľ je, dokázať, že sa naša generácia môže kvalitou priblížiť zahraničným vzorom alebo sa im i vyrovnať,“ dodáva talentovaný mladík so sebavedomo sympatickou víziou.

RODAN, celým menom Rodan Tuka, sa narodil v Neratoviciach a od útleho veku žije v Prahe. Vo svojich čerstvých osemnástich rokov je aktuálne študentom tretieho ročníka na škole SOŠ pre Administratívu EU. Okrem štúdia a hudby sa venuje futbalu, ktorý hrá od šiestich rokov za klub Spartak Kbely, odkiaľ si na chvíľu odskočil do Meteoru. Do štrnástich rokov sa venoval tiež tenisu.

Čo sa týka RODANovho vzťahu k hudbe, spomína, že už od detstva si spieval s babičkou a mamou na záhrade a usporadúval pre ne so svojou sesternicou koncerty. „Spievanie ma veľmi bavilo a hoci nie som práve extrovert, nikdy som sa nehanbil spievať pred ostatnými ľuďmi. Často som si púšťal doma hudbu a spieval si s ňou, vystupoval som na školských akciách,“ hovorí RODAN, ktorý ako zdroje svojej inšpirácie označuje zahraničný pop ale i nezávislú scénu, ktorú počúvajú jeho rodičia. Napokon, fakt, že obaja rodičia sú veľkí hudobní fanúšikovia a otec navyše vášnivý gitarista samouk dokazuje, že RODAN má doma pre svoj talent skvelé zázemie. Svoju prvú gitaru dostal ako 15-ročný a ako samouk ide v šľapajách otca. Teraz k tomu pridal klavír, na ktorom sa tiež učí hrať sám.

S vlastnou tvorbou začal RODAN približne pred dvoma rokmi, vzápätí po tom, čo dostal gitaru. „Začal som hrať i na ulici, najprv prevzaté skladby a postupne som zaraďoval aj svoje. Spievam v angličtine, pretože je to pre mňa prirodzené, angličtina mi príde omnoho spevavejšia a ohybná, mám pocit, že v češtine znie môj hlas inak. A komunikácia v nej mi – ako väčšine mojich rovesníkov – nerobí žiadny problém,“ vysvetľuje sympatický mladý muž, o ktorom ešte iste budeme počuť…


Rodan

Viac o téme: #ceskyspevak #Gone #novinka #RODAN #singel