Projekt Marek debutuje s novinkou „Príjemný ťažký sen“.

Alexandra Punová

Jeden zo zakladajúcich členov Saténových rúk, Marek Babušiak, známy pod prezývkou Kasko, sa rozhodol prihlásiť aj sólovo. Jeho debutom sa stala cover verzia piesne kapely Kosa z Nosa, ktorú nepozná takmer nikto. Skladba s názvom „Príjemný ťažký sen“ presne zapadne do jesennej atmosféry za vašimi oknami.

Projekt Marek
Biochemik, producent, hudobník a aktuálne aj autor sólovej tvorby. To sú mnohé polohy Mareka Babušiaka, ktorý si tentokrát zvolil nezávislejšiu hudobnú cestu. Je známy ako gitarista a spevák skupín Saténové ruky a Dope Aviators. Počas pandémie však začal po večeroch metodicky chodievať do skúšobne a samostatne nahrávať pesničky, ktoré sa „nikam nehodili“. Zvukové produkty týchto sedení pomenoval Projekt Marek.

Príbeh jednej pesničky
Keď Saténové ruky v 2020 pracovali na pesničke „Na plný plyn“ s Borisom Ondreičkom, Marek si opäť spomenul na dávno zabudnutú skladbu Príjemný ťažký sen. Rozhodol sa nezostať iba pri úvahách, ale pesničku nahrať. Situácia však nebola priaznivá, pôvodná nahrávka na páse sa stratila a členovia Kosa z Nosa si nepamätali celý text piesne. Započalo sa pátranie po svätom grále. Po roku a pol márnej snahy sa napokon podarilo objaviť kópiu nahrávky na kazete, ktorá sa váľala na povale rodičovského domu jedného z Marekových ex-kolegov z rádia TLIS. Koncert s pomocou Stroona zdigitalizovali a práca na nahrávaní sa mohla začať.

„Nápad nahrať a naspievať ‚Príjemný ťažký sen‘ vo mne driemal vyše štvrť storočia. Túto prakticky neznámu pieseň od kapely Kosa z Nosa som prvýkrát počul na nahrávke ich koncertu v klube Rock Fabrik na Kominárskej z roku 1991. Nahrali to členovia IRŠ TLIS a osobne ju považujem za svätý grál slovenskej indie scény. Napriek technickej nedokonalosti je atmosféra koncertu uhrančivá,“ zhodnotil Kasko.

Kto sníval príjemný ťažký sen?
S pôvodným autorom textu piesne sa spája dnes už legendárna historka bratislavského undergroundu. Braňo Špaček, gitarista kapely Kosa z Nosa, si spomína takto: „Príjemný ťažký sen mi už takmer vyšumel z hlavy. Je to text, čo napísal Pavol Nôžka, úradník, narodený v roku 1913 v Bratislave. Jeho osobné veci niekto vyhodil do veľkého kontajneru niekde pri mliečnom bare. Ja som si ten kufor zobral domov, lebo sa mi páčil nielen samotný kufor, ale zaujímal ma aj jeho obsah. Pavol Nôžka bol na liečení v Kúpeľoch Korytnica, kde na opačnú stranu formulárov z kúpeľov napísal na stroji básne. Zlepil ich s linajkovým dvojhárkom s názvom ‚Zbierka básní: Buď pozdravená Korytnica‘ a pod každú báseň doplnil ‚venujúci pacient Pavol Nôžka, Korytnica Október 1955‘. Básne boli pohádzané v Braňovom záhradnom domčeku a niektoré z nich sa dožili zhudobnenia. „Príjemný ťažký sen“ si síce takmer nikto nepamätá, ale jeho odkaz sa určite nestratí ani dnes.


Projekt Marek

Koniec dobrý, všetko dobré
Poetický text o pestrofarebných krásach jesene sa napokon podarilo odpočúvať z nájdenej nahrávky a Kasko sa skladby ujal. S nahrávaním mu pomohli kamaráti – Jozef Lipa sa zhostil bicích, Agnes Lovecká sa postarala o husľový part a Matej Turcer zahral na basu. Skladbu zmastroval Ecson Waldes a obal singlu si vzala na starosti Martina Čerňanová.

„Som nesmierne rád, že sa to všetko spojilo a tento kúsok málo známej histórie bratislavskej indie scény dnes môže naplno zaznieť v novej verzii, ako prvý singel môjho sólového projektu,“ uzatvára Kasko.

Slnkom zaliaty klip
Debut sólového Projektu Marek si zaslúžil aj klip, o ktorého námet a réžiu sa postaral Braňo Špaček. Natáčalo sa počas dvoch príjemných podvečerov v Devínskej Novej Vsi a samotné prírodné kulisy slúžili ako okamžitá inšpirácia. Video je ľahučko snové, pomaly plynúce medzi odkvitnutými slnečnicami, v poli či na lúke s vintage gitarou v ruke. Nechýbajú ani zábery z dronu, ktoré ukazujú Mareka ležiaceho na longboarde.

Viac o téme: #debut #novinka #prijemnytazkysen #projektmarek #singel