Vychádzajú reedície albumov Dunajská legenda a Huascaran legendárnej skupiny FERMATA na LP aj CD.

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Skupina Fermata, ktorá vznikla v roku 1973 sa veľmi intenzívne zapísala do histórie slovenskej hudby. Mala svoje vrcholy aj útlmy, ale dodnes aktívne funguje. V súčasnosti vychádzajú v Opuse reedície jej tretieho a štvrtého albumu na vinyle aj CD.

Huascaran je tretí štúdiový album legendárnej slovenskej jazz rockovej skupiny Fermáta z roku 1977. Je to monotematický album inšpirovaný tragédiou československej horolezeckej výpravy, ktorá sa odohrala v Peru v roku 1970. Album prináša náročnú a invenčnú inštrumentálnu hudbu typickú pre druhú polovicu 70. rokov minulého storočia. Na obale sa zároveň nachádza pôvodný text, v ktorom samotní členovia skupiny výstižne popisujú svoje kreatívne zámery a postupy pri tvorbe a nahrávaní tohto albumu: „Vzhľadom na to, že platňa je monotematickým celkom, zvolili sme si i adekvátnu hudobnú formu. Ide o skrátenú podobu koncertu hraného bez prestávky ako jednoliatu kompozíciu. Na platni sme ju rozdelili na štyri časti, ktoré slúžia iba ako základný ukazovateľ pre orientáciu poslucháča. Je to v podstate forma prevzatá z oblasti vážnej hudby, pri ktorej záleží veľa na poslucháčovej obrazotvornosti.“ Hovorí sa, že v období Huascaranu dosiahla obľúbenosť Fermaty svoj vrchol.

Dunajská legenda je štvrtý album legendárnej slovenskej rockovej skupiny Fermáta, ktorý vyšiel v roku 1980. Skupina sa tu predstavuje vo svojej najlepšej zostave (Griglák, Berka, Frešo, Oláh) a prináša umelecky hodnotný inštrumentálny album s charakteristickým vyzretým štýlom a mimoriadnym hráčskym majstrovstvom jednotlivých členov. Aj tento album Fermáty má mimohudobnú, tentoraz historickú inšpiráciu (národná uvedomelosť starých Slovanov). Album vychádza po prvýkrát od svojho vydania na vinyle s novým re-masteringom, pričom toto vydanie je doplnené aj novou CD verziou.

Zoznam piesní na albume Dunajská legenda:
1. A1 WLKINA
2. A2 CHOTEMIR
3. A3 WITEMIR
4. A4 UNZAT
5. B1 TREBIZ
6. B2 ŽILIC
7. B3 ZUEMIN
8. B4 KOCEĽ

Zoznam piesní na albume Huascaran:
1. A1 HUASCARAN I
2. A2 80 000
3. B1 SOLIDARITY
4. B2 HUASCARAN II

Viac o téme: #album #CD #dunajskalegenda #Fermata #Huascaran #LP #reedícia