Indie-rocková kapela Dave Brannigan zo Žiliny oslavuje svoje 10. výročie novým singlom Everybody knows.

Dave Brannigan

Dave Brannigan je štvorčlenná formácia zo Žiliny, radiaca sa k hudobnému štýlu indie rock. Ich tvorba je inšpirovaná prevažne britskou hudbou, od čias vzniku rock’n’rollu až po súčasnosť.

Počas svojej „zlatej éry“, ako ju chalani nazvali, bola kapela nominovaná v slovenskej hudobnej ankete Rádia_FM „Radiohead Awards“ na Objav roka a za album Young Creatures (2017) sa dostala do longlistu Debut roka. Medzi najväčšie úspechy však jednoznačne patrí možnosť reprezentovať našu krajinu na najväčšom stredoeurópskom festivale v Európe – Sziget Festival.

Tento rok kapela dosiahla ďalšiu métu v kariére – oslavuje 10 rokov od svojho založenia a jej členovia sú pripravení opäť tvoriť, koncertovať a nahrávať nové skladby. Pri tejto príležitosti vyšiel 4. decembra 2022 nový singel s názvom „Everybody Knows“, ktorý je dostupný na všetkých streamovacích platformách. Onedlho bude nasledovať i další singel „Clouds Above the Hill“.

Po autorskej stránke sa do popredia novej vlny piesní dostáva spevák a gitarista Erik Cingel: „Skladba má ľudí presvedčiť o tom, že akýkoľvek pocit, ktorý prežívame je len o uhle pohľadu. Aj keď sa nám niekedy zdá, že sa nám dejú len tie najhoršie veci, tak to väčšinou vidíme iba my sami. V konečnom dôsledku je to vždy na niečo dobré,“ opisuje text novej skladby. Nahrávka vznikla v bratislavskom PULP Studio a produkčne sa pod ňu podpísal Jakub Hríbik.

Doteraz si kapela zvykla až na pár výnimiek robiť klipy svojpomocne. Inak to nebude ani v prípade najnovšieho videoklipu k „Everybody Knows“. Pri natáčaní klipu stavili na statické zábery, pričom experimentovali najmä so zaujímavým nasvietením scény.

Výročný koncert kapely, ktorý je zároveň aj najbližší, je naplánovaný na sobotu 17. decembra 2022 o 20:00 v žilinskom KC Hoffmann. Dave Brannigan sa predstavia spolu s formáciou MonoPlastic a Take Shelter. Pri tejto špeciálnej príležitosti kapela pripravuje aj nový merch – limitovanú edíciu tričiek.


Dave Brannigan

Dave Brannigan je jednou z mála kapiel na súčasnej slovenskej hudobnej scéne, ktorá hrá v rámci svojich živých vystúpení bez použitia podkladov. Chalani si však dajú záležať na rôznych spevových či nástrojových efektoch, vďaka čomu dosahujú originálny zvuk. „Náš štýl sa od vzniku kapely veľmi nezmenil, stále je to indie rock založený hlavne na gitarovej hudbe, pričom sme začali viac experimentovať s klávesmi,“ hovorí spevák a gitarista Dušan Škunda.

Raritou taktiež je, že v priebehu 10 rokov skupina prešla iba jedinou výraznou zmenou na poste bubeníka. V tejto zostave hrá kapela už od roku 2015 a dosiahla svoje najväčšie úspechy.

„V tvorbe je kúsok každého z nás. Martin sa s hudbou spojil cez punk, Dušan cez indie-rock a rock’n’roll, Erik cez blues, metal až klasiku a Juraj cez hard rock. Spojením a zjednotením všetkého osobitého vznikol piaty imaginárny člen kapely, náš líder – Dave Brannigan.“

Viac o téme: #10rokov #davebrannigan #everybodyknows #novinka #singel