Pohoda opäť v shortliste European Festival Awards

Lukáš "grešško" Grešš

Festival Pohoda získal za svoje tohtoročné aktivity nomináciu na prestížnu cenu „Take a Stand Award“ v rámci European Festival Awards.

Organizátori súťaže vyzdvihli viaceré projekty súvisiace s podporou Ukrajiny – Koncert pre Ukrajinu vo februári 2023, vystúpenia ukrajinských umelcov na tohtoročnej Pohode ako aj finančnú pomoc kampani Music saves Ukraine, ktorej sme darovali celý výťažok zo zálohovaných fliaš na našom festivale. Podpore Ukrajiny a jej umelcov bola venovaná aj časť Festivalu proti násiliu, ktorý sme spoluorganizovali 17. novembra.

Súčasťou našej nominácie je aj zorganizovanie festivalu Slovenská Tepláreň po teroristickom útoku a zabití dvoch mladých ľudí, ku ktorému došlo v októbri. Do Slovenskej Teplárne sa zapojilo vyše 600 subjektov – množstvo barov, reštaurácií, kultúrnych centier, firiem či inštitúcií a vyše 350 umelcov.

„Táto nominácia na prestížnu európsku cenu nám dáva nádej a silu organizovať podujatia aj mimo festivalu, najmä v čase, kedy je potrebné zastať sa utlačovaného či napadnutého a nebáť sa postaviť na správnu stranu. Zároveň by sme boli ale najradšej, ak by takéto podujatia, ako Koncert pre Ukrajinu alebo Slovenská tepláreň, nebolo potrebné organizovať…,“ hovorí o nominácii šéf festivalu pohoda Michal Kaščák.

Ocenenie Take a Stand má za úlohu zvýšiť povedomie o sociálnej angažovanosti v európskom hudobnom a kreatívnom sektore. V tomto roku je spolu s Pohodou nominovaných päť festivalov, okrem iného aj Atlas Festival, s ktorým sme hrdo spolupracovali na organizácii projektu Music Saves Ukraine. Vlad Yaremchuk z festivalu Atlas je zároveň nominovaný v kategórii The Award for Excellence and Passion. Vladovi i Atlasu úprimne prajeme absolútne zaslúžené víťazstvo v oboch nomináciách.

Zároveň nás teší, že v shortliste kategórie Best Indoor Festival je medzi desiatimi najlepšími aj slovenský showcaseový festival SHARPE. Jedna z kategórií, ktorá sa nepriamo týka aj Pohody 2023, je Newcomer of the Year, ktorá oceňuje najlepšie mladé európske hudobné talenty. Medzi nominovanými sú britské kapely Wet Leg a Yard Act, ktoré vystúpia na budúcoročnom festivale Pohoda.

Mená víťazov vyhlásia 18. januára 2023 počas slávnostného galavečera v rámci showcaseového festivalu ESNS v holandskom Groningene. Na festival sa opäť chystáme spolu s tímom festivalu SHARPE a slovenskými kapelami, ktoré tam vystúpia.

Viac informácií nájdete na weboch:
www.europeanfestivalawards.org/shortlists-2022
www.take-a-stand.eu

Záznam Koncertu pre Ukrajinu
Festival proti násiliu/ Koncert pre všímavých – vystúpenie Aliny Pash (UA)
Slovenská Tepláreň – záznam Koncertu pre Matúša a Juraja

Viac o téme: #europeanfestivalawards #festivalpohoda