Silvestrovské koncerty a Novoročný koncert v Slovenskej filharmónii

Slovenská filharmónia

Slávnostná a radostná atmosféra vyvrcholí v Slovenskej filharmónii Silvestrovskými a Novoročným koncertom. V Koncertnej sieni zaznie ohňostroj melódií, v ktorom budeme počuť swing, valčík, polku, tango či jazz vo výbere diel britských a amerických skladateľov – Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Sólistami večerov budú traja poprední slovenskí sólisti – klavirista Ladislav Fančovič, v ktorého interpretácii zaznie Rapsódia v modrom Georga Gerschwina, sopranistka Martina Masaryková a tenorista Ľudovít Ludha. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Rastislava Štúra. Silvestrovské koncerty sa budú konať v piatok 30. decembra o 19.00, v sobotu 31. decembra 2022 o 16.00 a nový rok 2023 oslávime hudbou v pondelok 2. januára 2023 o 19.00.

Koncert otvorí jedinečná a nápaditá hudba amerického skladateľa, dirigenta a významného propagátora hudby Leonarda Bernsteina. Tri tanečné epizódy z filmu On the Town vystrieda virtuózne číslo koloratúrnych sopránov Glitter and Be Gay, ária Cunegonde z operety Candide. Nebude chýbať Maria, slávna pieseň Tonyho z muzikálu West Side Story. Prvú časť koncertu uzavrie jedna z najznámejších skladieb Georga Gershwina – Rapsódia v modrom, ktorá spája jazzové rytmy a romantické melódie a brilantne skomponovaný klavírny part. Vznikla na objednávku newyorského kapelníka Paula Whitemana a orchestrálnu verziu skladby zaranžoval skladateľ Ferde Grofé. Premiéra diela priniesla skladateľovi obrovský úspech.

Program bude pokračovať suitou z muzikálu My Fair Lady Fredericka Loeweho, uvedeného po prvýkrát s triumfálnym úspechom na Brodwayi v roku 1956. Koncert ukončia časti zo slávneho muzikálu britského skladateľa Andrewa Lloyda Webbera Fantóm opery, ktorá si získala srdcia poslucháčov po celom svete.

Viac o téme: #koncerty #novyrok #Silvester #slovenskafilharmonia