Divadlo Aréna uvedie inscenáciu SKLENENÝ ZVERINEC od Tennessee Williamsa, premiérovo v DPOH

Ing. Ján Lukáč

Divadlo Aréna sa rozhodlo oživiť jeden z najznámejších titulov svetovej drámy – inscenáciu Sklenený zverinec od Tennessee Williamsa. Po viac ako dvojročnej pauze ju Divadlo Aréna premiérovo uvedie v priestoroch Divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

Sklenený zverinec, z pera Tennessee Williamsa, patrí medzi najznámejšie tituly svetovej drámy. Hercom ponúka veľké charaktery, divákom nevšedný umelecký i ľudský zážitok. Po najprestížnejších svetových javiskách a filmovom plátne, ožil tento titul v roku 2017 aj na javisku Divadla Aréna.

Po viac ako dvojročnej pauze ho Divadlo Aréna opäť premiérovo uvedie, tentokrát v priestoroch Divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

Rodinná dráma Tennesseeho Williamsa SKLENENÝ ZVERINEC prináša dojímavý príbeh o matke a jej dvoch deťoch. V ťažkých sociálnych pomeroch preberá finančnú zodpovednosť za celú rodinu syn Tom, ktorý dennodenne drie v továrni na topánky, aby zabezpečil chod domácnosti a každú noc mohol slobodne snívať v kine. Matka Amanda sa snaží pre svoje deti vybojovať lepší život, ako bol ten jej, často aj za cenu hádok, napätia a nátlaku. Rozhodne sa, že jediná cesta, ktorá ich môže vyviesť z biedy a zabezpečiť svetlejšiu budúcnosť, je vydaj dcéry Laury. To však nie je také jednoduché, keďže Laura žije vo svojom vlastnom svete, plnom malých sklenených zvieratiek. Všetci očakávajú veľkú zmenu, keď do príbytku Wingfieldovcov príde na návštevu Jim, milý mladý muž.

Rodinný život s človekom, ktorého spoločnosť vníma ako „iného“, prináša aj množstvo úsmevných situácií, posolstvo o hľadaní vnútorného pokoja a slobody, o snoch a nádejach, ktoré sa často míňajú s našimi životmi. Sklenený zverinec uvádza Divadlo Aréna na základe špeciálnej dohody s University of South, Sewanee, Tennessee.

O REŽISÉROVI
Martin Čičvák od roku 2004 režíroval v Divadle Aréna množstvo profilových inscenácií. Z nich najväčší ohlas zaznamenali: Albeeho hra Koza alebo Kto je Sylvia? (2004), Dr. Gustáv Husák od Viliama Klimáčka (2006), Komunizmus toho istého autora (2008), muzikál Rent Jonathana Larsona (2013) a Lulu od Franka Wedekinda (2016). Výrazný rukopis režiséra Čičváka je charakteristický provokatívnymi témami, odkrývaním špiny dnešnej spoločnosti, odvahou prinášať línie politického divadla, s ohľadom na historický kontext a jeho dnešnú silu.


Divadlo Aréna

TVORCOVIA:
Preklad: Martin ČIČVÁK, Matěj DADÁK
Dramaturgia: Martin KUBRAN, Saša SARVAŠOVÁ
Scéna: Tom CILLER
Kostýmy: Nina A. STILLMARK
Hudba: Ivan ACHER
Réžia: Martin ČIČVÁK

OSOBY A OBSADENIE:
Amanda Wingfieldová – Emília VÁŠÁRYOVÁ
Tom Wingfield – Alexander BÁRTA
Laura Wingfieldová – Ivana UHLÍŘOVÁ/Tereza MAREČKOVÁ
Jim O’Connor – Tomáš MAŠTALÍR

PREMIÉRA v DPOH: 8. marca 2023 o 19:00 hod.

Viac o téme: #divadlo #divadloarena #DPOH #predstavenie #sklenenyzverinec