Adrián Shevco Ševc predstavuje spred Big Benu nový singel When I Found Out

Michal Neffe

Mladý hudobník a skladateľ Adrián Shevco Ševc, momentálne študujúci na hudobnej škole v Londýne, prichádza s druhým singlom s názvom When I Found Out. Táto pieseň je zaujímavá nielen svojím hudobným obsahom, ale aj spôsobom svojho vzniku s využitím ekphrasis techniky. Zasadením témy do pozitívnej atmosféry sa stáva symbolom radosti a nádeje, že aj napriek vzdialenosti môže láska rozkvitať.

Skladba When I Found Out vznikla počas objavovania nových techník v skladaní hudby, pričom autor našiel inšpiráciu v jednom z obrázkov, ktorý mu ukázal smer tvorby. Technika ekphrasis v hudbe odkazuje na proces komponovania hudby inšpirovaný vizuálnym umením, ako sú napríklad maľby, fotografie, sochy a podobne. Tento prístup umožňuje skladateľom prenášať alebo interpretovať vizuálne vnímané do zvukovej formy a vytvoriť jedinečnú hudobnú kompozíciu, ktorá oslovovala aj jeho vlastné emócie a skúsenosti.


When I Found Out

„Na škole nám dali test, či by sme vedeli zložiť pieseň podľa obrázku. Teraz už viem, že tá technika sa volá ekphrasis. Počas pár minút nám ukázali päť obrázkov a mali sme si vybrať jeden, na ktorý zložíme pieseň, či už to bude len inštrumentálna hudba, s textom alebo hotová pieseň,“ ozrejmuje Adrián proces vzniku skladby a ďalej hovorí: „Pamätám si ho veľmi dobre, lebo to bol obrázok so západom slnka, v diaľke bolo vidieť osvetlené mesto z vrchu hory, kde stál protagonista s ruksakom. Hneď som si povedal, že na toto zložím niečo!“

S protagonistom z obrázku sa Adrián Shevco Ševc hneď stotožnil, nakoľko sa v daný moment cítil rovnako ako on, sám v neznámom meste. Hlavným motívom skladby sa stal osobný príbeh Adriána, zasadený do emocionálneho kontextu vzťahu na diaľku. Veselá a pozitívna atmosféra skladby sa stáva symbolom radosti a nádeje, že aj napriek vzdialenosti môže láska pretrvávať.

Novinka je skvelým príkladom Adriánovho talentu a vášne pre hudobnú tvorbu s jeho úprimnými textami, emotívnymi melódiami a kvalitnou produkciou. Jediným obohacujúcim prvkom v skladbe When I Found Out sú basové linky interpretovho talianskeho spolužiaka na magisterskom stupni Music University & Performance School v Londýne, ktorý získal bakalára na Berklee College of Music v Bostone.

Vizuál je ako samotný proces vzniku skladby poňatý taktiež v netradičnom duchu v podobe videa zverejneného na sociálnych médiách. „Zatiaľ produkujem také miniklipy, ktoré sú nahrávané priamo v centre Londýna. Poukazujú presne na ten pocit, ktorý chcem, aby tá pieseň mala, a na to, kedy sa skladala a čo bolo jej inšpiráciou. Zároveň bolo zaujímavé sledovať ľudí, ako ma pozorujú, keďže táto oblasť, kde sme to natáčali, je preplnená ľuďmi. Niekoľko z nich sa ma dokonca spýtalo, čo robím a či som slávny,“ s úsmevom hovorí Adrián o nakrúcaní spred Big Benu pri západe slnka. Predchádzajúci vizuál k skladbe Sculpture vznikol počas cesty k Wembley štadiónu.

Adrián Shevco Ševc sa predstavil debutovým singlom Sculpture v ranných novinách televízie JOJ, ktorý je úspešne v rotácii rádia Slovensko a mnohých ďalších slovenských rádiách. Zaujal aj prvým mužským prespievaním kultovej skladby Čerešne od Jara Filipa, Milana Lasicu a Hany Hegerovej, ktorá si zaslúžila pozornosť Kronerovej a Tribulu, keď sme mohli vidieť Adriána Ševca aj v reportáži S Tribulom po horách na Markíze.

Viac o téme: #Adrián SHEVCO Ševc #novinka #singel #When I Found Out