Andrej Farkaš Quartet poteší nielen mladú jazzovú generáciu

Music Press Production

Andrej Farkaš Quartet prináša spojenie vynikajúcich individualít – Andreja Farkaša, Sándora Molnára, Krisztiana Peceka Lakatosa, Dávida Hodeka – silnú generačnú výpoveď aj nadviazanie na svoje vzory. Debutový album kvarteta zavedie poslucháčov do zvukovej imaginácie post-bopu, ktorú budú môcť vnímať aj naživo v piatich miestach na Slovensku.

Odchovanec klavírnej školy Ľuboša Šrámeka, majiteľ ceny Nové tváre Slovenského jazzu, medzi ktorého vzory patrí Herbie Hancock či Oscar PetersonAndrej Farkaš debutuje so svojím Quartetom. Jazzový klavirista patrí k mladej generácii zorientovanej v tradičnej jazzovej literatúre s túžbou tvoriť vlastné kompozície. Tie vychádzajú z obľuby v žánri post-bopu s prvkami jazzovej moderny. Čo sa týka ústrednej témy, motívu či obdobia, v tom mal A. Farkaš jasno už pri vzniku tejto nahrávky: „Mal som v pláne vymyslieť koncept, ktorý sa bude podobať post-bebopovým vzorom s prvkami modálnej a rannej modernej sféry jazzu. Chcel som tieto prvky spojiť a dotvoriť to do jedného celku, v ktorom si poslucháči tieto smery môžu sami objaviť.“


PROMO VIDEO ANDREJ FARKAS QUARTET FEAT. SANDOR MOLNAR, KRISZTIAN PECEK LAKATOS & DAVID HODEK

Podarilo sa mu dať dohromady výnimočných muzikantov – saxofonistu Sándora Molnára, basgitaristu, kontrabasistu Krisztiana Peceka Lakatosa a bubeníka Dávida Hodeka. Ich debutový album je výpoveďou mladej jazzovej generácie, ktorá čerpá z tradície, ale aj zo súčasných vzorov.
Nad otázkou, čo ho spája s hudobníkmi, s ktorými nahral album, sa takto zamýšľa: „So Sándorom, Krisztiánom a Dávidom ma spája hlavne estetické poňatie a hlavné zámery a smery, ktoré sú nám štyrom v oblasti jazzu dá sa povedať najbližšie. Vychádzame z veľmi podobných tendencií a vzorov, ktoré pretvárame do svojej vlastnej kompozičnej a interpretačnej práce. Myslím si, že sa to spojilo veľmi prirodzene práve z týchto dôvodov. Po tom, čo som im poslal moje kompozície, tak sme sa zhodli na jednom cieli v podstate okamžite, za čo som veľmi rád, že som našiel takúto spriaznenosť.“

K veľkým klavírnym vzorom Andreja Farkaša patrí budapeštiansky klavirista Robert Szakcsi Lakatos, ktorý bude krstným otcom debutovej nahrávky na koncerte 24. apríla v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Ešte predtým zahrajú v Liptovskom Mikuláši (20.04), Demänovej (21.04), Banskej Bystrici (22.04) a Trenčíne (23.04).

Debutový album Andrej Farkas Quartet feat. Sandor Molnar, Krisztian Pecek Lakatos & David Hodek vyšiel pod záštitou Hudobného fondu. Projekt je finančne podporený z Fondu na podporu umenia.

Termíny koncertov:
20.4.2024 – Mikulášsky Jazzový Festival – Liptovský Mikuláš
21.4.2024 – Koliba Tri Studničky – Demänová + live recording session
22.4.2024– Jazz Klub u Francúza – Banská Bystrica
23.4.2024 – Klub Lúč – Trenčín
24.4.2024 – Rakúske kultúrne fórum – Bratislava + krst albumu, čestný hosť Robert Szakcsi Lakatos

Viac o téme: #Andrej Farkaš Quartet #jazz #koncerty