Česká kapela Wohnout žmýkala pri výrobe nového klipu Nevěsta umelú inteligenciu na kosť

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Kapela Wohnout vydala svoj prvý tohtoročný singel Nevěsta. Hororový klip, ktorý ho sprevádza, nechala vytvoriť umelou inteligenciou.

„Keď som sa zamýšľal nad námetom klipu, mal som víziu, že mestom ide obrovská tučná žena a blíži sa k oknu jedného z panelákov. Ako ale toto natočiť… V tom momente ma napadlo skúsiť to s AI,“ vysvetľuje Honza Homola. A tak nastala mašinéria zháňania odborníka, ktorý to s umelou inteligenciou dostatočne vie a šiel by do spolupráce. Nakoniec mala kapela šťastnú ruku. „Pri výrobe klipu sme žmýkali umelú inteligenciu dosť na kosť. Tá technológia má rada spájanie neobvyklých materiálov dohromady. A kysnúce cesto a kostlivci z čiernobielych hororov sa ukázali ako výborná kombinácia,“ hovorí režisér videoklipu a odborník na generatívnu umelú inteligenciu Petr Salaba. Vytvorenie klipu trvalo zhruba dva mesiace, kedy sa skladali kúsky k sebe, aby nakoniec zapadli a zafungovali ako celok.


Wohnout – Nevěsta

„Klip k piesni Nevěsta bude mať pravdepodobne rozporuplné reakcie, čo sa mi páči viac, než keby bol len chválený alebo úplne zatratený. Mnohí budú mať možno faktický problém s tým, že na stvárnenie vizuálu bola využitá práve AI, pre mnohých hrozba budúcnosti… alebo jednoducho moderná trapošina. Či je umelá inteligencia šťastným alebo nešťastným momentom ľudstva neviem, každopádne tu je a my sme mali možnosť si ju vďaka tomuto klipu osobne ohmatať,“ dodáva Honza Homola.

Wohnout - Nevěsta
Wohnout – Nevěsta

Wohnout práve končí akustickú sezónu. Rok a pol skupina obchádzala divadlá a vystupovala s piesňami v netradičných akustických úpravách, do ktorých zapojila aj nástroje ako sú xylofón, tuba, banjo alebo trombón. Momentálne sa vracia opäť k elektrickým koncertom, do ktorých postupne zakomponuje nové piesne. Prvá z nich bude práve čerstvo vydaná Nevěsta.

Viac o téme: #Nevěsta #novinka #singel #Wohnout