Do kín prišiel film Matka Tereza a ja – tieto zaujímavosti ste o ňom nevedeli!

Peter Gašparík, Continental film

Matka Tereza patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti katolíckej cirkvi, ale aj modernej histórie. Život zasvätila pomoci chorým a chudobným, v roku 1979 bola za svoje činy ocenená Nobelovou cenou mieru.

Napriek pozícii, ktorú v histórii katolíckej cirkvi má, jej vzťah s Bohom bol komplikovaný. Aj na jej pochybnosti a vnútorný boj sústreďuje pozornosť film Matka Tereza a ja, ktorý práve teraz prišiel do slovenských kín.

Už z názvu je zrejmé, že príbeh Matky Terezy (Jacqueline Fritschi-Cornaz) budeme spoznávať prostredníctvom inej postavy. Bude ňou mladá Indka Kavita (Banita Sandhu), ktorá sa vracia do rodnej Kalkaty s dilemou, či má, alebo nemá postúpiť interrupciu. Vďaka rozprávaniu svojej niekdajšej pestúnky Deepali (Deepti Naval), ktorá vyrastala v starostlivosti Matky Terezy, získava Kavita možnosť prežiť život ženy, ktorej činy pozná celý svet, no ktorej životný príbeh má aj menej známe stránky.


MATKA TEREZA A JA – trailer – v kinách od 5. októbra 2023

Zaujímavý je aj príbeh vzniku filmu samotného. Vedeli ste napríklad, že…

… snímku nakrútil švajčiarsko-indický filmár Kamal Musale, ktorý navštívil aj Slovensko a pri príležitosti tunajšej slávnostnej premiéry povedal, že jeho zámerom nebolo nakrútiť príbeh svätice, ale skutočnej, zraniteľnej ženy, ktorá bojuje s pocitom opustenia?
… dej zameriava pozornosť na 12 rokov života Matky Terezy – od chvíle, kedy prvýkrát počula Ježišov hlas a začala pracovať v najchudobnejších štvrtiach Kalkaty, až do momentu, kedy jej viera v Boha prešla obrovskou skúškou?
… viaceré interiéry filmári veľmi verne vytvorili v štúdiu, pričom mali šťastie, že mohli pri tvorbe vychádzať zo stále fungujúcich priestorov? (Takým je napríklad „Nirmal Hriday“, Dom pre umierajúcich, stále fungujúci ako hospic.)
… pri obsadzovaní chudobných postáv, zasiahnutých hladomorom, našli predstaviteľov a predstaviteľky v roľníckych komunitách neďaleko mesta Bombaj a pripravili pre nich sériu špeciálnych školení pôsobenia pred kamerou?
… predstaviteľka Matky Terezy, švajčiarska herečka Jacqueline Fritschi-Cornaz, stojí za nápadom, vďaka ktorému výťažok zo zisku z kín podporí hneď niekoľko indických iniciatív, ktoré sa venujú zdravotnej či sociálnej starostlivosti, ale tiež vzdelávaniu chudobných detí?
… film celkom nedávno získal cenu pre najlepší film na Medzinárodnom katolíckom filmovom festivale Mirabile Dictu v Ríme?

Snímku Matka Tereza a ja prinášajú do slovenských kín spoločnosti Continental film a FOXX MEDIA GROUP.

Viac o téme: #Continental film #dráma #Matka Tereza a ja #životopisný