Extraktori opäť mieria za hranice na Berlinale

Lukáš Kočišek, MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s r.o.

Seriál Extraktori sleduje činnosť tajnej spravodajskej rozviedky, ktorá má za úlohu postarať sa o českých občanov, ktorí sa ocitli v núdzi a pomáhať im s návratom domov. Teraz mieria na prestížny festival v Berlíne.

Historicky prvý Voyo Originál v zahraničnej distribúcii

Šesťdielny špionážny triler Extraktori je historicky prvým „vývozným artiklom“ z dielne Voyo Originál. Svojím poňatím, témou, výpravou a obsadením totiž zaujal významného zahraničného distribútora Keshet International (KI). Teraz Extraktorov čaká cesta na Berlinale, do Londýna a do ďalších krajín Európy i celého sveta. Prvé zo zahraničných uvedení prebehnú 19. a 20. februára práve na prestížnom festivale v Berlíne.

„Keshet International je významný svetový distribútor, pod ktorého krídlami vyrážajú do vzdialených krajín tie najlepšie seriály z Európy aj zo sveta. Slovo tejto firmy má veľkú váhu a keď už si vyberú dielo, o ktoré sa budú starať, znamená to automaticky dôkaz kvality. Je teda dosť možné, že o pár týždňov už budú Leone, Tedovi a Petrovi fandiť aj diváci v Škandinávii, na Blízkom východe alebo Južnej Amerike. Kto vie,“ vysvetľuje kreatívna producentka Voyo Lenka Szántó a dodáva: „A je to vlastne satisfakcia nielen pre nás tvorcov, ale aj pre českých špiónov. Tam, kde veľké krajiny disponujú obrovskými spravodajskými zdrojmi a vojenskou podporou, sa naši českí špióni učia operovať na vlastnú päsť, vyzbrojení iba svojimi schopnosťami, úsudkom a talentom zostať neviditeľní. A my spoločne s Keshetom teraz ťaháme ich prácu na svetlo a prajeme im, aby im za tú odvahu a nasadenie tlieskali diváci na celom svete.“


Extraktori | nový Voyo Originál seriál jedine na Voyo

Seriál sleduje činnosť tajnej spravodajskej rozviedky, ktorá má za úlohu postarať sa o českých občanov, ktorí sa ocitli v núdzi a pomáhať im s návratom domov. Tím (Jan Révai a Jakub Štáfek) pod vedením Leony Váchovej (Pavla Gajdošíková) tak rieši prípad dvoch Češiek (Michaela Petřeková a Gabriela Heclová), ktoré boli unesené počas cesty po hippie trail do Indie. Spustí sa tak záchranná misia plná zákulisných politických hier vrátane spolupráce so CIA.

Za Extraktormi stojí skúsený tím filmárov

Scenár napísal Jan Stehlík (#martyisdead ocenený cenou Emmy) podľa námetu investigatívneho novinára Jaroslava Kmentu. Tvorcovia ho dokonca konzultovali s bývalým českým špiónom. Režisér Roman Kašparovský spolupracoval s legendárnym osemnásobným držiteľom Českého leva, kameramanom Vladimírom Smutným. Pri samotnom vzniku seriálu stála kreatívna producentka Lenka Szántó, ktorá má s projektmi podľa skutočných udalostí bohaté skúsenosti. Je autorkou scenára k dvojdielnemu filmu Metanol, stála za úspešným Voyo Originálom Dievča menom Jitřní záře. Úspech Extraktorov stojí aj na starostlivo rešeršovaných faktoch i detailných znalostiach z prostredia tajných služieb a vysokej politiky. Viac ako mesiac strávili filmári v Turecku, kde ich čakalo náročné natáčanie „pod dozorom“ miestnej polície.

„Oceňujem, ako seriál vierohodne a realisticky zobrazuje medzinárodné tajné operácie. To, že scenár predpisuje hercom rozsiahle množstvo anglických dialógov, všetky tie skvelo nasnímané scény z tureckých lokácií potom zvyšujú medzinárodnú atraktivitu tohto špionážneho trileru. Nemôžeme sa dočkať, až ho predstavíme nákupcom na Berlinale v rámci série Market Screenings a klientom na londýnskom TV Screenings,“ hovorí Kelly Wrightová, riaditeľka distribúcie Keshet International. Anke Stollová, viceprezidentka KI pre akvizície a koprodukcie ju dopĺňa: „Extraktorov – všetkých šesť dielov som si pozrela naraz a nemohla sa dočkať, čo bude s Leonou a jej tímom ďalej. Som nadšená, že sa nám podarilo získať pre medzinárodnú distribúciu práve tento projekt – triler s dych vyrážajúcim, dynamickým tempom.“

Keshet International je celosvetová produkčná a distribučná pobočka izraelskej mediálnej spoločnosti Keshet Media Group. Okrem vývoja a produkcie pôvodných formátov nakupuje aj úspešné série z celého sveta. Stojí napríklad za vznikom izraelského seriálu Prisoners of War, ktorý sa stal predobrazom úspešného seriálu V mene vlasti s Claire Danes v hlavnej úlohe, ktorý pozbieral hneď päť Zlatých glóbusov.


Extraktori // námet: Jaroslav Kmenta // réžia: Roman Kašparovský // scenár: Jan Stehlík, Jaroslav Kmenta, Evita Naušová // producent MOVIE s.r.o: Adam Dvořák // kreatívna producentka Voyo: Lenka Szántó // dramaturgia: Lenka Szántó // výkonný producent MOVIE s.r.o: David Rauch // vedúca produkcie: Veronika Finková // výkonný producent Voyo: Jiří Hauzner // kamera: Vladimír Smutný // zvuk: Jan Paul, Marek Hart // hudobný skladateľ: Michal Novinski // architekt: Václav Novák // kostýmová výtvarníčka: Michaela Horáčková Hořejší // masky: Milan Vlček // strih: Adam Dvořák // hrajú: Pavla Gajdošíková, Jakub Štáfek, Jan Révai, Ján Koleník, Jitka Schneiderová, Sofie Anna Švehlíková, Gabriela Heclová, Michaela Petřeková, Jiří Štrébl, Roman Zach, Lukáš Duy Anh Tran a ďalší.

Viac o téme: #Berlinale #Extraktori #seriál #VOYO Original